Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος υπηρεσίας λογιστή προς τεχνικό γραφείο μηχανικού


eng11

Recommended Posts

Δεν "πυροβολούμε" τον λογιστή.

 

Απλά ενημερώνουμε τους συναδέλφους μηχανικούς πως στο επάγγελμα του λογιστή δεν είναι δεδομένη η ποιότητα των υπηρεσιών. Από λογιστή σε λογιστή μπορεί να υπάρχει χαοτική διαφορά στις γνώσεις, στην επικοινωνία και στο αποτέλεσμα.

 

Ως οικονομολόγος, θα γνωρίζεις την διαφορά του λογιστή με τον φοροτεχνικό.

Οι μηχανικοί ουσιαστικά χρειαζόμαστε φοροτεχνικό, δηλαδή κάποιον που να γνωρίζει τις λεπτομέρειες στην νομοθεσία και τις κατάλληλες κινήσεις με τις οποίες με νόμιμο τρόπο θα πληρώσουμε χαμηλότερους φόρους. Σχεδόν όλοι οι καλοί λογιστές μηχανικών έχουν εξαιρετικές γνώσεις σε φοροτεχνικά θέματα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι βρε χρυσο μου, δεν αντιλεγω... γνωριζω πολυ καλα τη διαφορα του λογιστη με το φοροτεχνικο, του λογιστη με τον οικονομολογο, του λογιστη με αυτους που κανουν τυφλα καταχωρησεις, γι' αυτο και ενημερωνω... και σε λιγο καιρο που θα μοιραζονται αδειες σε νοικοκυρες, περιπτεραδες και δεν ξερω εγω τι αλλο, θα πρεπει να ειστε ακομη πιο προσεχτικοι σχετικα με τις επιλογες σας. Επισης, σχολιασες τα παντα ΕΚΤΟΣ απο το βαθυστοχαστο ρητο και πολυ στεναχωριεμαι

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και η ενημερωση και οι γνωσεις που θα εχει ο λογιστης θα πρεπει να επαρκης για το επαγγελμα του μηχανικου (στον φορολογικο τομεα).

Εγω παντως πιστευω οτι πληρωνω αρκετα για αυτο που μου κανει. Αλλα ελα που εγω δεν κατεχω...

για καθε τριμηνο 150 ευρω. Συνολο το χρονο 600 ευρουλακια. Τοσο εδινα προ κρισης, τοσο και τωρα.

Η δουλεια που μου κανει ειναι να του παω τα τιμολογια-αποδειξεις-λογαριασμου (10-15 του 3μηνο) και να μου τα περναει στον υπολογιστη. Δηλαδη πιστευω οχι αρκετη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την δουλειά μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.

Δεν αξίζει να πληρώνεις λογιστή, μόνο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια που μου κανει ειναι να του παω τα τιμολογια-αποδειξεις-λογαριασμου (10-15 του 3μηνο) και να μου τα περναει στον υπολογιστη. Δηλαδη πιστευω οχι αρκετη δουλεια.

 

Δεν είναι δουλειά λογιστή αυτή , ή μάλλον είναι δουλειά ενός κάποιου λογιστή , αλλά δεν είναι η μόνη . Ισως είναι η μόνη που φαίνεται με μια πρώτη ματιά.........

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι αλλο μου κανει που δεν το βλέπω!!!!!

 

Αυτήν την δουλειά μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.

Δεν αξίζει να πληρώνεις λογιστή, μόνο για αυτό.

 

Τι να κανω που και δεν εχω χρονο αλλα και δεν σκαμπαζω απο τα βιβλια και τις ηλεκτρονικες καταχωρησεις

 

Δηλαδη τι αλλο μου κανει που δεν το βλέπω!!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η γνώση που έχει ο λογιστής δεν αξίζει?

 

Ο κόπος του να διαβάσεις δεν αξίζει?

 

Γιατί εμείς απαιτούμε παραπάνω λεφτά για τις γνώσεις μας ενώ δεν σεβόμαστε τον αντίστοιχο κόπο/γνώσεις/κόστος του λογιστή?

 

Καλό είναι κάποιοι να είστε ποιο προσεκτικοί στις διατυπώσεις σας και στα συμπεράσματά σας

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο σωστος λογιστης ειναι εκει για σενα οποτε χρειαστεις να ρωτησεις κατι, οτιδηποτε εχει να κανει με φορολογικα, αμοιβες κτλ. Σε προειδοποιει για το οτιδηποτε, κοιταζει να προστατευσει τα συμφεροντα σου κινουμενος εντος των περιθωριων που επιτρεπει η νομοθεσια. Ειναι ο συμβουλος σου σε οτι εχει να κανει με φορους και χρηματα.

Θα σου κραταει τα βιβλια, θα κανει τις περιοδικες, εκκαθαριστικη φπα, τις δηλωσεις, συγκεντρωτικες πελατων και δεν ξερω τι αλλο.

Σε καθε αλλαγη της νομοθεσιας που σε αφορα σε ενημερωνει ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

 

Τι θεωρω εγω λογικο ποσο για ολα αυτα? Αν μιλαμε για λογιστη που σεβεται το ρολο του και κανει ολα τα παραπανω, θα εδινα (αν ειχα τοση δουλεια ωστε να μην προλαβαινω και να ασχολουμαι μονο με τα δικα μου) ενα χιλιαρικο με ολη τη ψυχη μου.

Τοσα εδωσα το πρωτο χρονο που ανοιξα το γραφειο στον λογιστη, χωρις κανενα αξιολογο τζιρο. Ο λογος που μετα απο 1.5 χρονο αφησα το λογιστη ηταν οτι σε ερωτησεις οπως τι κοβω σε αυτη τη περιπτωση, τι γινεται με τις παρακρατησεις, πως γινεται αυτο, το αλλο, μου τυπωσε 3 σελιδες και μου ειπε ρωτα και το επιμελητηριο σου.

Ε οχι ρε γιωργακη, εσενα τι σε εχω? Για αυτα σε πληρωνω το κερατο μου! Ειχα αγορασει και αμαξι με οσα λεφτα ειχα στην ακρη απο δουλειες τα προηγουμενα καλοκαιρια, κατι λεφτα που ειχα παρει απο το ικυ, και δεν εβρισκε τροπο ο λογιστης να δικαιολογησει την προελευση των χρηματων. Δεν υπαρχει τροπος λεει, θα πληρωσεις φορο. Ευτυχως που κατι ειχε ακουσει ο πατερας μου, ρωτησα τη μανα ενος συμφοιτητη που ηταν εφοριακος, μου εκανε ο πατερας μου μια ατυπη δωρεα δεκεμβρη του 09 λιγες μερες πριν ξεκινησουν να την φορολογουν κ αυτη, και το γλιτωσα το ραβασακι.

 

Για αυτο τον ηθελα το λογιστη ρε παιδια, οχι να μου συμπληρωνει το βιβλιο.

Αν στρωσει το πραγμα καποια στιγμη και χρειαστω λογιστη θα ψαξω να βρω εναν τσακαλο που να ενδιαφερεται... και χαλαλι τα λεφτα του αν ειναι καλος. Ετσι παει

Edited by ckiriako
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.