Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πως θα βρω δουλειά στην Αυστραλία;


eikonikos

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι Ηλ/γος Μηχ/κός και Μηχ. Η/Υ

χαμηλόμισθος.

Άκουσα στις ειδήσεις ότι διάφοροι συνάδελφοι έχουν φύγει

από Ελλάδα και έχουν βρει δουλειές στην Αυστραλία με καλές αμοιβές.

Θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να βρω δουλειά στην Αυστραλία,

επειδή δεν γνωρίζω τίποτα για τον τρόπο εύρεσης εργασίας εκεί.

Αληθεύει ότι πρέπει να σε προσκαλέσει κάποιος;

Έχω κάποιους συγγενείς που ίσως μπορέσουν να μου βρουν σπίτι εκεί.

Μπορείτε να μου πείτε πως θα βρω πληροφορίες?

Τι χαρτιά χρειάζονται;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΧΘΕς ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΣΚΑΙ ,ΣΚΑΥ Llife , οτι τον οκτωβριο καποιος φορεας της αυστραλιακης κυβερνησης θα διοργανωση ενημερωση γιαυτο τ θεμα στην ελλαδα.βρες το χθεσινο βιντεο της εκπομπης και θα ενημερωθεις. ζητουν ιδιαιτερως μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Μια βόλτα αφού είσαι στην αρχική σου αναζήτηση για αυτό το ζήτημα, στο Προξενείο της Αυστραλίας θα είναι χρήσιμο.

Και για τα διαδικαστικά αλλά και για το αν υπάρχουν φορείς ή γραφεία διασύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα 31/8:

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231126012

 

'Ανοίγει τις πόρτες της σε Έλληνες που θέλουν να μεταναστεύσουν λόγω της οικονομικής κρίσης η Αυστραλία, θέτοντας, ωστόσο πολλές και αυστηρές προϋποθέσεις. Το διήμερο 8-9 Οκτωβρίου το υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας θα διοργάνωσει εκδήλωση σε κεντρικό σημείο της Αθήνας, ώστε να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι για τις προοπτικές που έχουν, τη σχετική νομοθεσία και τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση. Μεταξύ άλλων, η Αυστραλία ενδιαφέρεται για μηχανικούς, ειδικευμένους εργάτες για οικοδομές, ηλεκτρολόγους και μια σειρά άλλων επαγγελμάτων.'

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιστοσελίδα Αυστραλιανής Πρεσβείας : http://www.greece.embassy.gov.au/athn/home.html

Γραφείο Μετοίκησης/Μετανάστευσης: http://www.migrationbureau.com/australia/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οποιος παει στην ενημερωση που θα γινει 8-9 Οκτ. ας μας πει τα τεκταινόμενα για μας τους βορειοελλαδιτες που αδυνατουμε να κατεβουμε στη πρωτευουσα.

Link to comment
Share on other sites

Μας στελνουν μεταναστες και λεμε κ ευχαριστω... ολα ειναι ομορφα φτιαγμενα... μαζικη ενημερωση, μαζικη φυγη... και νομιζετε οτι εκει θα ειναι παραδεισος? μισθοι της πεινας θα δινονται αλλα τουλαχιστον δεν θα καθεσαι... μου θυμιζει την εποχη που εφευγαν γνωστοι και συγγενεις για Γερμανια... η ιστορια επαναλαμβανεται δυστυχως ...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν ειναι υποχρεωτικη η μεταναστευση. Οποιος γουσταρει μενει πίσω/εδώ.

Καποιοι ομως δεν εχουν και πολλες επιλογες οποτε η μεταναστευση ειναι ΜΙΑ λυση.

Link to comment
Share on other sites

Τους μισθους της πεινας που τους ειδες ακριβως?Μηχανικος στην Αυστραλια καθαριζει 50-60 χιλιαρικα με κοστος ζωης ιδιο με εδω.Μισθος πεινας????Δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθοί τους , πράγματι, φαντάζουν εξωπραγματικοί σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα. Είναι τόσα τα λεφτά ώστε να ζήσουν αξιοπρεπώς,δουλεύοντας αρκετές ώρες της ημέρας. Έχουν αρκετά υψηλά ενοίκια και τα προϊόντα τους δεν είναι ιδιαίτερα φθηνά. Επίσης έχουν και υψηλή φορολογία , αντίστοιχη με τους ελληνικούς συντελεστές. Για παράδειγμα, σε εισόδημα 100.000 δολλαρίων Αυστραλίας έχουν συντελεστή 45%,ενώ ο ανώτερος φθάνει το 50%. Έχει, πράγματι, ευκαιρίες για δουλειά και ειδικά για μηχανικούς αλλά δεν είναι ο παράδεισος όπως προβάλλεται από τα Μέσα. Όλα τα παραπάνω μου τα απάντησε Έλληνας που γεννήθηκε , ζει και εργάζεται στην Αυστραλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.