Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σπουδές Πολιτικού μηχανικού Ε.Μ.Π. (αρχάριοι)


Recommended Posts

dimmis_inc εύχομαι να έχεις δίκιο.

 

Αν σου είναι εύκολο απάντησε μου με παραδείγματα - στο πολυτεχνείο σου(αν μιλάμε για κρήτη) τις υποτροφίες τις παίρνουν οι πραγματικά καλοί; (ΔΕΝ είναι ειρωνική η ερώτηση)

 

Υπάρχει αξιοκρατία στην ανάδειξη των καλυτέρων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1000

Από όσα λαμόγια, γλίφτες και ρουφιάνους συνάντησα στη ζωή μου και στην καριέρα μου, ελάχιστοι κατάφεραν τελικά να πετύχουν.

 

 

Μα καλα εισαι σοβαρος? Η συντριπτικη πλειοψηφια των πολιτικων,

δημοσιων υπαλληλων, επιχειρηματιων με αυτα που αναφερεις

αναρριχηθηκαν και εφτασαν εκει που εφτασαν! Μην πας μακρυα,

στο ΤΕΕ τα "κεφαλια" τι ειναι? Ικανοι μηχανικοι και ανιδιοτελεις

αγωνιστες η οσα αναφερεις...?

 

Δυστυχως οι ικανοι και αυτοδημιουργητοι στην Ελλαδα σε ολους

τους χωρους ειναι η μειοψηφια...

Link to comment
Share on other sites

αρχηγέ από προσωπική εμπειρία:

 

-μάθε ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΉΠΟΤΕ 2 ξένες γλώσσες καλά. Τεράστιο αβαντάζ

 

-πήγαινε ΟΠΩς ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ εράσμους ή ιαεστέ. Μιλάμε για εμπειρία ζωής.

 

-εκμεταλλεύσου αθλητικές δραστηριότητες εμπ, χώσου σε καμιά καλλιτεχνική/πολιτιστική ομάδα του πολυτεχνείου. Από τέτοια έχουν άφθονα. ΜQN, εφημερίδα σχολής, κινηματογραφική λέσχη, θεατρική ομάδα και πολλά πολλά άλλα. Τα κομματικά πέρα από το να γνωρίσεις την νεοελληνική σαπίλα από κοντά, δεν προσφέρουν κάτι άλλο. Γιατί πιστεύω ότι αν ήθελες να γίνεις ένας από αυτούς δεν θα ρώταγες πως να παρεις τα περισσότερα από αυτή τη σχολή...

 

αιντε καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

αρχηγέ από προσωπική εμπειρία:

 

-πήγαινε ΟΠΩς ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ εράσμους ή ιαεστέ. Μιλάμε για εμπειρία ζωής.

 

Θα ηταν καλυτερα να παει οταν ειναι να τελειωσει μπας και βρει καμια δουλεια εξω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε προσέξει, πολλές αγγελίες για νέους μηχανικούς για δουλειά στο εξωτερικό ζητάνε από τους υποψηφίους να έχουν έστω κ μικρή εμπειρία σπουδών (σε στυλ Erasmus κλπ) στη χώρα που αναφέρεται η αγγελία. Άρα ένα Erasmus πριν πάρει το πτυχίο δεν είναι κακό. Το θέμα είναι οτι ανάλογα με την πολιτική της κάθε σχολής, παίζει να μην σου αναγνωριστούν όλα τα μαθήματα που πέρασες στο Erasmus και στην ουσία να μείνεις κάπως πίσω. Καλό είναι να τα ψάξει αυτά , να ζυγίσει υπέρ και κατά και αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

dimmis_inc εύχομαι να έχεις δίκιο.

 

Αν σου είναι εύκολο απάντησε μου με παραδείγματα - στο πολυτεχνείο σου(αν μιλάμε για κρήτη) τις υποτροφίες τις παίρνουν οι πραγματικά καλοί; (ΔΕΝ είναι ειρωνική η ερώτηση)

 

Υπάρχει αξιοκρατία στην ανάδειξη των καλυτέρων;

Mεχρι το Νοεμβριο που η πρυτανεια ηταν πιο..."δεξια", ναι οι αριστευσαντες και αυτοι που περνουσαν τα μαθηματα με 7 και πανω νομιζω, ναι παιρναν την υποτροφια. Απο τοτε που αλλαξε η πρυτανεια κ εγινε λιγο πιο αριστεριζουσα παει αναλογα με τα οικονομικα κριτηρια κ εχει μειωθει κ το ποσο της ποτροφιας στα πλαισια των ευρυτερων περικοπων. Αλλα περαιτερω δεν το χω ψαξει και γω το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

-μάθε ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΉΠΟΤΕ 2 ξένες γλώσσες καλά. Τεράστιο αβαντάζ

 

-

 

κατα την αποψη σου ποιες γλωσσες δινουν μεγαλυτερο αβανταζ(κυριως για νεους μηχανικους) ?

υποθετω αγγλικα και γερμανικα? ή παιζουν και αλλες?

και μια αλλη απορια που εχω ,γενικοτερα υπαρχουν αλλες δεξιοτητες/γνωσεις κλπ που θα αξιζε να κυνηγησει κανεις στον -σχετικα αρκετο- ελευθερο χρονο που εχει ως φοιτητης(ηλεκτρολογος κυριως αλλα υποθετω ισχυει και για τους ΠΜ)?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα εισαι σοβαρος? Η συντριπτικη πλειοψηφια των πολιτικων,

δημοσιων υπαλληλων, επιχειρηματιων με αυτα που αναφερεις

αναρριχηθηκαν και εφτασαν εκει που εφτασαν! Μην πας μακρυα,

στο ΤΕΕ τα "κεφαλια" τι ειναι? Ικανοι μηχανικοι και ανιδιοτελεις

αγωνιστες η οσα αναφερεις...?

Μιλάω για την ελεύθερη αγορά. Όσοι αναρριχήθηκαν στην πολιτική έπρεπε αναγκαστικά να χρησιμοποιήσουν πλάγιες μεθόδους ώστε να βρουν στήριξη από κομματικά κέντρα. Αν ο φίλος μας ενδιαφέρεται να τη χωθεί στην πολιτική ή στο δημόσιο, θα πρέπει να πάρει το ξεσκονόπανο από τώρα. Αλλά ξέρω πολλούς που προσπάθησαν σκληρά στο γλίψιμο και τελικά δεν τους βγήκε. Τώρα βρίζουν θεούς και δαίμονες, και ψάχνουν να βρουν τι λάθος έκαναν. Ας πρόσεχαν.

 

Η αναρρίχηση στην ηγεσία του ΤΕΕ (καθώς και των περισσότερων επαγγελματικών σωματείων) δεν έχει σχέση με ικανότητες αλλά με κομματικές διασυνδέσεις. Η δημοκρατία στην Ελλάδα χάνεται στην ανυπαρξία πολιτικής συζήτησης, με αποτέλεσμα μεγάλο ποσοστό ψηφοφόρων να μην έχει κανένα κριτήριο για το τι να ψηφίσει κι έτσι οι οργανωμένες ομάδες να μπορούν να κυριαρχούν.

Πάντως, άτομα που ξέρω στη διοικούσα δεν έχουν κάνει τίποτα ιδιαίτερο στον επαγγελματικό τους τομέα. Πιθανόν αυτό να μην είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αγγλικά το στάνταρ και ένα από γερμανικά/γαλλικά.

 

Τα αγγλικά όμως όχι προφισιενσι και μπούρδες. Όχι απλά χαρτί για να το έχουμε. Μιλάμε για εξάσκηση σε γραπτό και προφορικό μέχρι τελικής πτώσεως. Για ξεπάτωμα. Αριστο επίπεδο.

 

Όσο αφορά τώρα την δεύτερη γλώσσα, μπορεί να πας να μάθεις οτιδήποτε και να σου δώσει αβαντάζ. Αλλά έχει να κάνει και με το προσωπικό γούστο. Δεν μπορείς να κάνεις μια γλώσσα αμα δεν την γουστάρεις κιόλας, δεν θα τραβάς δλδ.Θα τα παρατήσεις. Απλά στη σχολή έχεις και όρεξη και σχετικά χρόνο να κάνεις δύο από τις κλασσικές εναλλακτικές. Μετά βλέπεις αν σου χρειαστεί κάτι πιο εξειδικευμένο πάνω στην δουλειά.

 

Και μπορεί να μου πείτε ότι αυτά δεν χρειάζονται στην οικοδομή, αλλά ο φίλος αρχικά είπε για μεγάλα έργα και καριέρα έξω οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.