Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπουδές Πολιτικού μηχανικού Ε.Μ.Π. (αρχάριοι)


Recommended Posts

Αυτα εινα τα βασικα, υπαρχουν πολυ πιο...special περιποιησεις :wink:

 

Τελος παντων για να μην βγαινουμε εκτος θεματος, οπως σε ολες

τις σχολες ετσι και στους ΠΜ θα δει πολλα ο φιλος και εκεινος θα

αποφασισει ποια θα ειανι η σταση του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"O καλος φοιτητης, δηλαδη ο ανθρωπος που διαβαζει πραγματικα και συστηματικα δεν εχει την αναγκη...γλειφοκ*λιασματος για να εξασφαλισει καποια παλια θεματα. Παει την ωρα της εξετασης, ξεπεταει τα θεματα σε 2:30 ωρες, καλημεριζει/καλησπεριζει τους επιτηρητες και φευγει αξιοπρεπως"

 

 

Εγώ προσωπικά αυτά τη στάση κρατούσα στο σχολείο και οι καθηγητές ως μόνιμο θέμα είχαν να με ανταγωνιστούν και να βρουν κάτι που δε ήξερα να μου το πουν.

Δε λέω ότι ήμουν ξερόλας αλλά αυτη η ήρεμη στάση τους προβληματίζει.

Για τη ιστορία οι καθηγητές λέγαν τα καλύτερα για μένα μεταξύ τους αλλά πάντα να είναι εκείνοι από πάνω.

Τελικά έπρεπε να έχω κονέ μαζί τους. Οι άλλοι που το καναν πήραν και τις τρεις θέσεις στη σημαία. Χωρίς να θέλω να κλαφτώ εκείνοι έβγαλαν κάτω από 18 στις πανελλάδικες, εγώ 19.4!

 

θα μου πεις γιατί τα λέω αυτά. Τα λέω επειδή τα καλά παιδιά δε πάνε πουθενά. Θεωρούνται μα***ες! Το ίδιο θα γίνεται και στο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

θα μου πεις γιατί τα λέω αυτά. Τα λέω επειδή τα καλά παιδιά δε πάνε πουθενά. Θεωρούνται μα***ες! Το ίδιο θα γίνεται και στο πανεπιστήμιο.

 

Θιγεις ενα εξαιρετικα λεπτο θεμα που θελει πολυ προσεκτικους

χειρισμους. Σε πολλες περιπτωσεις στο πανεπιστημιο με καθηγητες

στραβοξυλα που εχουν τερραστιο ego καλο ειναι να εισαι αχρωμος

αοσμος και αορατος. Σε μια αλλη κατηγορια καθηγητων αρεσουν

οι πιο ενεργοι φοιτητες με αποψη και αμεσο ενδιαφερον οποτε

αν δειξεις το ενδιαφερον μπορει να σε συμπαθησουν και να σε

βοηθησουν. Στην τελικη οπως παντου στην ζωη ετσι και στην

3βαθμια εκπαιδευση υπαρχουν οι συμπαθειες και οι αντιπαθειες.

Υπαρχουν ατομα με τετοιο χαρακτηρα που κερδιζουν ευκολα

την συμπαθεια των αλλων και αλλοι την αντιπαθεια των αλλων.

 

Οπως και να`χει αν σεβεσαι και εισια τυπικος με τις υποχρεωσεις

σου δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ προσωπικά αυτά τη στάση κρατούσα στο σχολείο και οι καθηγητές ως μόνιμο θέμα είχαν να με ανταγωνιστούν και να βρουν κάτι που δε ήξερα να μου το πουν.

Δε λέω ότι ήμουν ξερόλας αλλά αυτη η ήρεμη στάση τους προβληματίζει.

Για τη ιστορία οι καθηγητές λέγαν τα καλύτερα για μένα μεταξύ τους αλλά πάντα να είναι εκείνοι από πάνω.

Τελικά έπρεπε να έχω κονέ μαζί τους. Οι άλλοι που το καναν πήραν και τις τρεις θέσεις στη σημαία. Χωρίς να θέλω να κλαφτώ εκείνοι έβγαλαν κάτω από 18 στις πανελλάδικες, εγώ 19.4!

 

θα μου πεις γιατί τα λέω αυτά. Τα λέω επειδή τα καλά παιδιά δε πάνε πουθενά. Θεωρούνται μα***ες! Το ίδιο θα γίνεται και στο πανεπιστήμιο.

 

αρχικα να σου πω κι εγω συγχαρητηρια για την επιτυχια σου !! συμβουλες που θα εδινα σε εναν φοιτητη που μπαινει σε μια τετοια σχολη ψαξου οσο πιο πολυ μπορεις !! Επισης γραψε τα κομματοσκυλα οσο περισσοτερο μπορεις παλια θεματα βρισκεις παντου !! μην γινεις γλυφτης κανενος καθηγητη οσο και να φοβασαι οτι καποιος αλλος θα σου παρει την θεση !! ο καλυτερος σε γνωσεις κερδιζει σε μια καπιταλιστικη κοινωνια !!! μπηκες σε μια πολυ καλη σχολη προσπαθησε να το εκμεταλλευτεις αλλα ζησε κιολας :wink:!!! και παλι συγχαρητηρια και καλη φοιτητικη ζωη!!!

Link to comment
Share on other sites

Marylin δεν ήθελα να πω πως έβγαλα πάρα πολλά μόρια αλλά να θείξω ότι τα κοινωνικά κριτήρια υπερτερούν των πνευματικών στην εκπαίδευση. Συγνώμη αν ακούστηκε εγωκεντρικό - με μεγάλη δόση αυτοπροβολής.

Link to comment
Share on other sites

Προς στιγμήν το βασικό θέμα ξεχάστηκε.

 

Όποιοι μπορούν να συμβουλέψουν εμένα και όλα τα παιδιά που θα διαβάσουν το θέμα ευπρόσδεκτοι.

Όπως υπονοείται στο τίτλο καλό είναι να δίνονται πληροφορίες για τη συγκεκριμένη σχολή στο συγκεκριμένο ΑΕΙ για εκείνους που μόλις εισήχθησαν(εννοώντας να μη δίνονται γενικές πληροφορίες για τη σταδιοδρομία ενός οποιουδήποτε φοιτητή).

 

Ας επικεντρωθούμαι καλύτερα στις σπουδές του ΠΜ και όχι στο επάγγελμα.

 

Έχουν υποθεί για:

-κόμματα

-γνωριμίες με καθηγητές/δημόσιες σχέσεις

-φοιτητική ζωή

-ισορροπία/μέτρο

Link to comment
Share on other sites

"O καλος φοιτητης, δηλαδη ο ανθρωπος που διαβαζει πραγματικα και συστηματικα δεν εχει την αναγκη...γλειφοκ*λιασματος για να εξασφαλισει καποια παλια θεματα. Παει την ωρα της εξετασης, ξεπεταει τα θεματα σε 2:30 ωρες, καλημεριζει/καλησπεριζει τους επιτηρητες και φευγει αξιοπρεπως"

 

 

Εγώ προσωπικά αυτά τη στάση κρατούσα στο σχολείο και οι καθηγητές ως μόνιμο θέμα είχαν να με ανταγωνιστούν και να βρουν κάτι που δε ήξερα να μου το πουν.

Δε λέω ότι ήμουν ξερόλας αλλά αυτη η ήρεμη στάση τους προβληματίζει.

Για τη ιστορία οι καθηγητές λέγαν τα καλύτερα για μένα μεταξύ τους αλλά πάντα να είναι εκείνοι από πάνω.

Τελικά έπρεπε να έχω κονέ μαζί τους. Οι άλλοι που το καναν πήραν και τις τρεις θέσεις στη σημαία. Χωρίς να θέλω να κλαφτώ εκείνοι έβγαλαν κάτω από 18 στις πανελλάδικες, εγώ 19.4!

 

θα μου πεις γιατί τα λέω αυτά. Τα λέω επειδή τα καλά παιδιά δε πάνε πουθενά. Θεωρούνται μα***ες! Το ίδιο θα γίνεται και στο πανεπιστήμιο.

Προσωπικη σου αποψη. Σεβαστη. Εγω δε συμφωνω. Παντα η αρχη μου ηταν οτι ο πραγματικα καλος ποτε δε χανεται και αν μη τι αλλο δεν ειναι μαλ**ας. Με αυτη την αρχη πηγα, παω και θα παω μπροστα προσωπικα. φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη σου αποψη. Σεβαστη. Εγω δε συμφωνω. Παντα η αρχη μου ηταν οτι ο πραγματικα καλος ποτε δε χανεται και αν μη τι αλλο δεν ειναι μαλ**ας. Με αυτη την αρχη πηγα, παω και θα παω μπροστα προσωπικα. φιλικα

 

+1000

Από όσα λαμόγια, γλίφτες και ρουφιάνους συνάντησα στη ζωή μου και στην καριέρα μου, ελάχιστοι κατάφεραν τελικά να πετύχουν. Όταν είσαι σωστός απέναντι στις υποχρεώσεις σου σαν φοιτητής, σαν επαγγελματίας, αλλά και σαν άνθρωπος, θα τα καταφέρεις πολύ καλύτερα.

 

Φίλε civil_marios συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, αλλά να ξέρεις πως έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Θα σε συμβούλευα να διατηρήσεις σταθερή προσπάθεια, να έχεις πίστη στις δυνατότητές σου, και να έχεις πάντα στο μυαλό σου και τα μεταπτυχιακά, και καλύτερα εκτός Ελλάδας. Η διεθνής εμπειρία είναι πολύτιμη γιατί μπορείς να δεις τα πράγματα από άλλη σκοπιά και να φέρεις νέες ιδέες που θα σε βοηθήσουν να πρωτοπορήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.