Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

κατά παρέκκλιση αρτιότητα γηπέδου μετά από απαλλοτρίωση


Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί μπήκε -1 στο παραπάνω μήνυμα αλλά θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις (επιβεβαίωση μάλλον) σε σχέση με το #2 του manolis_gon.

Σαφώς ναι, και λίγες περισσότερες λεπτομέρειες:

Εγκ-34844/5574/104/86

3. Για να είναι κατά παρέκκλιση άρτια τα γήπεδα που προέρχονται από τεμαχισμό λόγω διανοίξεως Διεθνών, Εθνικών ή Επαρχιακών οδών (σημειώνουμε όχι Κοινοτικών) ή λόγω απαλλοτριώσεων (Παρ.2γ) θα πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι εξής προϋποθέσεις.
α) το αρχικό γήπεδο να ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο (κατά κανόνα ή παρέκκλιση) μέχρι τη διάνοιξη της οδού ή την απαλλοτρίωση.
β) τα νέα γήπεδα που θα προκύψουν λόγω αποζημιώσεως ή τεμαχισμού του αρχικού, να έχουν και τη θέση (πχ. εντός ζώνης ή επί οδού) και το μέγεθος (ή και τις ελάχιστες διαστάσεις προσώπου βάθους αν είναι επί οδού που απαιτεί η αντίστοιχη περίπτωση κατά παρέκκλιση αρτιότητας (Παρ. 2α ή 2β εδάφια αα, ββ, γγ, δδ) η οποία καθορίζεται ανάλογα με τη θέση τους σε συνδυασμό με το χρόνο δημιουργίας του αρχικού γηπέδου. Σημειώνουμε ότι ο χρόνος της απαλλοτριώσεως ή της διανοίξεως της οδού δεν ενδιαφέρει (τουλάχιστον ως προς την υπαγωγή των νέων γηπέδων σε κάποια από τις προαναφερθείσες περιπτώσεις κατά παρέκκλιση αρτιότητας) αφού αυτή μπορεί να γίνει και μελλοντικά - ενδιαφέρει μόνο για την εξακρίβωση του ότι μέχρι τότε το αρχικό γήπεδο ήταν άρτιο.

 

1. Αγροτεμάχιο 9000μ² εκτός σχεδίου τυγχάνει απαλλοτρίωσης με αποτέλεσμα ενώ πριν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο ως προ 2003, μετά την απαλλοτρίωση μείνει 8500μ² αλλά δεν έχει πρόσωπο σε ΚΧ. Άρα είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο;

2. Γήπεδο 5800μ² από τα οποία τα 1200μ² είναι εντός σχεδίου (αρτιότητα 1000μ²) και τα υπόλοιπα 4600μ² εκτός σχεδίου (προ 2003). Μετά την απαλλοτρίωση μένουν 1200μ² εντός σχεδίου και άλλα 4100μ² εκτός σχεδίου χωρίς πρόσωπο σε ΚΧ. 

Πριν την απαλλοτρίωση έχτιζε 400μ² στο εντός σχεδίου και 200μ² στο εκτός σχεδίου ή μόνο 400μ² στο εντός σχεδίου; (κάτι είχα κάνει πριν από αρκετά χρόνια αλλά δεν μπορώ να βρω τον φάκελο)

Μετά την απαλλοτρίωση χτίζει μόνο τα 400μ² στο εντός σχεδίου;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Έχω την εντύπωση ότι παραμένεις άρτιος κατα παρέκλιση και οικοδομήσιμος διότι ο χρόνος της απαλλοτρίωσης δεν επηρεάζει (όπως λέει και η εγκύκλιος).

Αλλά έχω και την απορία :Τί είδους ΜΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ απαλλοτρίωση μπορεί να είναι αυτή?? Είναι δηλαδή ιδιωτική απαλλοτρίωση και δεν δημιουργεί ΚΧ??

Εάν πάντως πρόκειται για απαλλοτρίωση από δημόσιο φορέα (οργανισμό), επίσημη, με τους σχετικούς πίνακες, πράξη αναλογισμού κλπ, τότε μιλάμε για ύπαρξη πλέον επίσημου κοινόχρηστου χώρου (ασχέτως αν αυτός ο κοινόχρηστος είναι δρόμος ή κάτι άλλο). Άρα έχω τη γνώμη ότι ακόμα κι αν εξετάσεις το τελικό γήπεδο 8,5 στρεμμάτων μετά την απαλλοτρίωση, αυτό θα είναι άρτιο (κ' μάλιστα) κατα κανόνα (με την προϋπόθεση βέβαια το δημιουργηθέν πρόσωπο να είναι επαρκές....).

 

2.Παλιότερα είχα μία παρόμοια περίπτωση. Πριν την απαλλοτρίωση που αναφέρεις, αν θυμάμαι καλά, επιλέγεις την δόμηση ενός εκ των δύο ενδεχομένων, είτε χτίζεις στο "εκτός τμήμα" με 200τμ και όρους δόμησης εκτός σχεδίου, είτε χτίζεις στο "εντός τμήμα" με 400τμ και όρους δόμησης εντός οικισμού με την προϋπόθεση όμως το "εντός τμήμα" να έχει το απαιτούμενο πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ο οποίος βρίσκεται επίσης εντός οικισμού. Εάν το "εντός τμήμα" δεν έχει ΚΧ, δεν μπορείς να το επιλέξεις αφού θεωρείται τμήμα άρτιο αλλά όχι οικοδομήσιμο. Γενικά όσον αορά την συνολική επιτρεπόμενη δόμηση δεν μπορείς να ξεπεράσεις τα 400τ.μ. (μιλώ βεβαίως για χρήση κατοικίας ή μεικτή χρήση) στο σύνολο της ιδιοκτησίας.

Όσον αφορά το δέυτερο σκέλος (μετά την απαλλοτρίωση) έχω την ίδια απορία που παραθέτω στο 1.

Link to comment
Share on other sites

kontegr,  ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση.

1. Η απαλλοτρίωση αφορά κλειστό αυτοκινητόδρομο και θεωρώ πως από την στιγμή που δεν θα έχει πρόσβαση σε αυτόν δεν έχει και οικοδομησιμότητα επειδή θα είναι τυφλό. 

2. Το εκτός όμως μετά την απαλλοτρίωση  δεν θα έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο (κλειστός αυτοκινητόδρομος). Άρα μπορεί να οικοδομήσει μόνο στο εντός που έχει πρόσωπο σε ΚΧ δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά

Επικαλούμενος την εμπειρία των συναδέλφων ήθελα να θέσω και τον δικό μου προβήματισμό.

Γήπεδο 780τ.μ. προυφιστάμενο του 62' με πρόσωπο σε επαρχιακή, απαλλοτριώνεται και μένει 690τ.μ.

Με την λογική της εγκυκλίου και εφόσον δεν υπάρχει πιο "δυσμενής" παρέκλιση, η ιδοκτησία

καθίσταται μη άρτια και μη οικοδομίσιμη και πάει δικαστικά για μεγαλύτερη αποζημίωση.

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα! Σε γήπεδο εκτός σχεδίου 4000τμ με εντός ισόγειο κέντρο αναψυχής, το 2009 έγινε καθορισμός αιγιαλού και παραλίας και η ζώνης παραλίας μπαίνει κατά 2000τμ μέσα στο γήπεδο άρα απομένει περίπου 2000τμ θέλει ο ιδιοκτήτης να πάρει βεβαίωση χωροθέτησης δεξαμενής υγραερίου. Αυτό απαιτεί έγκριση και άδεια δόμησης σύμφωνα με την πολεοδομία, δεδομένου του ν. 2971/01 και του π.δ.24/31-05-1985, αρθρο 1, παρ.2γ μπορεί να εκδοθεί?

Ευχαριστώ πολύ!!

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα

Έχω γήπεδο 2100τ.μ. περίπου με πρόσωπο κλπ πριν το '62, με σημερινό δικαίωμα δόμησης 200τ.μ.. Έχω ξεκινήσει διαδικασία νομιμοποίησης αλλαγής θέσης του κτιρίου σε άλλη νόμιμη θέση. Στην ΥΔΟΜ μου ζητήσανε εκτός των άλλων και βεβαίωση για το πρόσωπο στην επαρχιακή οδό, από την υποπεριφέρεια. Στην αυτοψία της περιφέρειας μου ζητήσανε να αλλάξω το όριο της ιδιοκτησίας στο άνω μέρος του πρανούς (είμαι πάνω από το δρόμο).

α) είναι φυσιολογικό αυτό; (ο δρόμος είχε διαπλατυνθεί πρόσφατα (λίγο 0,5-1μ. σε κάποια πιο στενά σημεία), χωρίς να γίνουν απαλλοτριώσεις)

β) γνώριζα μέχρι τώρα για την οικοδομική γραμμή ότι υπάρχουν όρια παλιά από το όριο των οδών, πλέον από τον άξονά τους. Υπάρχουν και αποστάσεις για το όριο ιδιοκτησίας;

γ) Αν συντελεστεί απαλλοτρίωση τώρα για το τμήμα που θέλουν, το τμήμα που μένει έχει δικαίωμα δόμησης κάτι λιγότερο από 200τ.μ. Το κτίριο είναι ήδη κτισμένο. Για την νομιμοποίηση, θεωρώ δικαίωμα δόμησης αυτό που είχε το γήπεδο όταν κτίστηκε το κτίριο;

δ) Αν δεν γίνει η απαλλοτρίωση (ή μέχρι να γίνει), η περιφέρεια πρέπει να μου βεβαιώσει το σημερινό όριο;

 

ΥΓ το όριο μου είναι με βάση την παλιά χάραξη του δρόμου και λίγο πιο έξω από την σημερινή άσφαλτο, παράλληλο στο δρόμο.

Το άνω μέρος του πρανούς δεν παρακολουθεί παράλληλα τον άξονα ή το όριο του δρόμου.

Μήπως κάπου τα έχουν μπερδέψει στην περιφέρεια; Σε τι στηρίζονται και ζητάνε το όριο της ιδιοκτησίας να αναδιαμορφώνεται με βάση την εδαφική διαμόρφωση; (αν η βροχή πάρει κάποια χώματα, θα ξαναλλάξει το όριο ;)

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την κατάταξη του δρόμου, ισχύουν διαφορετικές αποστάσεις

Γενικά, αν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης αυτό λαμβάνεται και ως όριο ιδιοκτησίας (αν δεν μεσολαβεί κάποιος κ.χ.)

Αν δεν υπάρχει, τότε ως όριο ιδιοκτησίας θεωρείται το εξωτερικό άκρο του πρανούς προς την ιδιοκτησία (φρύδι ή πόδι) 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει το όριο απαλλοτρίωσης και λαμβάνω το φρύδι ή πόδι, αυτό πρέπει να γίνει όταν κοπεί ο δρόμος και κλειδώνει εκεί ή στο μέλλον αν παρασυρθούν τα χώματα και αλλάξει το πρανές, αλλάζει και το όριο;

Στην περίπτωσή μου δλδ, έχω δρόμο κομμένο το 1960 περίπου, πρώτη τοπογράφιση της ιδιοκτησίας το 1990 (δεν ξέρω αν ίσχυε ο κανόνας του πρανούς τότε - από ότι μου είπαν συνάδελφοι άλλοι, ο κανόνας είναι νεότερος)

Οικοδομική άδεια το 1995.

Την περίοδο 2000-2010, είχαμε πολλές βροχοπτώσεις και με συντηρήσεις στο αυλάκι στο πλάι του δρόμου, τα πιο μαλακά χώματα απομακρύνθηκαν, καταλήγοντας σε μία διακύμανση της απόστασης από το δρόμο, από 0,5μ έως 3μ. σε ένα μήκος ιδιοκτησίας 30-40μ.

 

Αν υπάρχει πρόβλεψη απαλλοτρίωσης, θα το βρω στην μελέτη του δρόμου;

 

ΥΓ. Ρωτώντας συμβολαιογράφο, ως προς τον ορισμό του ορίου ιδιοκτησίας, αυτό δεν αλλάζει με τα χρόνια με βροχοπτώσεις. Επίσης οι αποστάσεις που ξέρω από την νομοθεσία, έχουν να κάνουν με οικοδομικές γραμμές. Λογικό μου ακούγεται, ώστε να μπορεί η πολιτεία να κάνει πολεοδομικά σχέδια και διαπλατύνσεις δρόμων κατ' απαίτηση.

 

Συνοψίζοντας όλα αυτά, πλησιάζω στο συμπέρασμα, ότι ή θα πρέπει να βρω το όριο με βάση κάποια απαλλοτρίωση ή να το βάλω στην θέση του πρανούς το 1960....

 

έντιτ...

Όριο δρόμου χώρις απαλλοτρίωση

Τελικά το βρήκα σε άλλο νήμα του φόρουμ, με άλλες λέξεις κλειδιά. Παίρνω σαν όριο τελικά το όριο της ανθρώπινης παρέμβασης (τομή πρανούς του δρόμου με το φυσικό έδαφος)

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα! Λίγη βοήθεια συνάδελφοι!! Σε τοπογραφικό άδειας αναφέρει άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο 850τμ και μετά από απαλλοτρίωση για δρόμο επαρχιακό, το νέο καθαρό εμβαδόν είναι 750τμ. Πρόσωπο και βάθος έχει τα απαιτούμενα 10< και 15<. 

 

Πως μπορω εγω να ελεγξω αν ηταν αρτιο πριν την απαλλοτριωση;

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.