Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατά παρέκκλιση αρτιότητα γηπέδου μετά από απαλλοτρίωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά, γι αυτό και συζητάμε για την απόσταση από την υπό διάνοιξη Ε.Ο που σχηματικά δείχνει να προκαλεί την δυσμενέστερη περίπτωση από άποψη αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

σωστα σε ολα

Και,  για να βαλουμε ακομα μια παραμετρο,

στον κτηματολογικο  πινακα φαινεται το υπολοιπομενο γηπεδο.

Εάν αυτο  δεν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, τότε  - με αιτημα του ιδιοκτητη - εχει ζητηθει και εχει αποδοθει συμπληρωματικη αποζημωση για το "αχρηστευομενο".

Αρα, στην αποφαση τιμης μοναδας αποζημωσης, φαινεται η "ιδιοτητα" του απομενοντος.

[τις καλησπερες μου...]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη και πολύ καλά κάνεις και θίγεις το θέμα της αποζημίωσης για την οριστική τιμή μονάδος, καθώς φαίνεται εκ πρώτης όψεως (εκτός αν ο συνάδελφος μα το διαψεύσει) ότι το απομένων αχρηστεύεται οικοδομικά και βεβαίως οικονομικά και αν είναι έτσι τα πράγματα θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να αιτηθεί και την ιδιαίτερη αποζημίωση του απομένοντος τμήματος. Στην περίπτωση του γηπέδου αυτού, φαίνεται ότι το τεκμήριο ωφέλειας (απαλλοτρίωση 15 μ εκατέρωθεν με αυτοαποζημίωση)  θα είναι μαχητό, καθώς ήδη είχε πρόσωπο σε εθνική οδό και δεν θα το αποκτήσει λόγω της νέας διάνοιξης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε μια τέτοια περίπτωση, αν κατάφερνε να κρατήσει την αρτιότητα και έχανε την οικοδομησιμότητα από τις αποστάσεις, θα μπορούσε να ξαναποκτήσει οικοδομησιμότητα με συνέννοση του από πίσω του (στην λογική που σε ένα άρτιο κολλάς άλλα μη άρτια);

Link to comment
Share on other sites

ναι,  βελτιωνεται η οικοδομησιμότητα

εδω

απο τον τετρις και τον παυλο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/43050-συνένωση-μη-άρτιου-με-κατά-παρέκκλιση-άρτιο-οικόπεδο/?do=findComment&comment=782619

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω κληροτεμάχιο το οποίο για χρόνια δεν ήταν σωστά οριοθετημένο με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί εκεί κοντά μια αγροτική οδός που περνούσε πάνω από την γωνία του. Στην συνέχεια η οδός αυτή ασφαλτοστρώθηκε και σε ερώτηση μου στην διεύθυνση τεχνικών έργων αλλά και στον Δήμο μου είπαν ότι θεωρείται δημοτική οδός αλλά δεν υπάρχει κάποια μελέτη ή απαλλοτρίωση για τον δρόμο.

Για την περίπτωση αυτή ισχύει ότι το όριο της οδού είναι το όριο της απαλλοτρίωσης όπως αναφέρει το Π.Δ. 209; Δηλαδή η γωνία του κληροτεμάχιου θεωρείται εκ των πραγμάτων απαλλοτριωμένη ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Πώς οριοθετειται το γηπεδο σου με βαση τα συμβολαια σου;

Αν ζητησεις απο τον Δημο, θα σου δοσει βεβαιωση για τον "δημοτικο δρομο";

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη στα συμβόλαια το αγροτεμάχιο περιγράφεται σαν ενιαίο μαζί με μια διπλανή ιδιοκτησία που επίσης ανήκει στον πελάτη μου και δεν γίνεται λόγος για κληροτεμάχιο πουθενά. Αναφέρει απλά ότι συνορεύει με τον δρόμο. Όχι ότι τέμνεται από αυτόν.

Δεν ξέρω αν θα μου δώσουν. Οι δρόμοι αυτοί πάντως ασφαλτοστρώθηκαν μερικά χρόνια πριν.

Link to comment
Share on other sites

οι δρομοι διανομης ειναι κοινοχρηστοι, αφου δημιουργηθηκαν  με διαταξεις του Υπουργειου.

Επομενως εχεις προσωπο σε δρομο

Αν σε τεμνει, ειναι ενα θεμα που πιθανον να αντιμετωπιζεται με τον 4061 με το αρθρο 22

[ο 4061 ειναι υπο αναδιαμορφωση..]

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.