Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κόψω αυριο ΑΠΥ τι παρακράτηση θα βάλω 20% ή 25%. Αν βάλω 20 και οταν πανε να πληρώσουν έχει γίνει 25 θα πληρώσουν παραπάνω φόρο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το μπλοκ απόδειξης παροχής υπηρεσιών αλλά για το μπλοκ απόδειξης είσπραξης.Δεν έχω κόψει κάτι αλλά θυμάμαι παλιότερο μηχανικό που έκοβε από εκείνο το μπλοκ για μικρές αμοιβές που δεν είχαν σχέση με έκδοση αδειών και όταν απλά ο πελάτης του ζητούσε μια απόδειξη.

Πέρισυ που μπήκα σε ένα πρόγραμμα νέων μηχανικών από τον ΟΑΕΔ μου ζήτησαν απόδειξη από αθεώρητο Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και δεν χρειάστηκε ούτε να αποδώδω ΦΠΑ ούτε μέτρησε στο φορολογητέο εισόδημα

 

μια διευκρίνηση σε παλιότερη ανάρτηση, το αθεώρητο μπλόκ είσπραξης επιτρέπεται να το χρησιμοποιούμε μόνο για περιπτώσεις προκαταβολής αμοιβών για να μην υπάρξει θέμα με τον πελάτη και με την προϋπόθεση ότι θα κοπεί κανονική απόδειξη με την ολοκλήρωση της αμοιβής.

 

Πολύ μεγάλο θέμα αυτό ρε παιδιά.

Εγώ συγκεκριμένα που ασχολούμε με άδειες λειτουργίας καταστημάτων και επαγγελματικών εργαστηρίων (όλα είναι εκτός πολεοδομίας ως προς θεώρηση) θα πρέπει σε αυτούς που θέλουν να το περάσουν στα έξοδα να κόψω απόδειξη στην οποία θα μου γίνει παρακράτηση 20%. Σωστά??? Και συγνώμη ρε παιδιά δηλ

1)Εγώ που θα ξέρω αν αυτός πάει να το πληρώσει το 20%???

2)Στο τέλος του χρόνου θα μαζεύω βεβαιώσεις απόδοσης του φόρου από όλους αυτούς????

 

Έχω φοβερό πρόβλημα γιατί αν είναι έτσι όπως τα λέω εγώ αυτή την στιγμή δεν κόβω αποδείξεις με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εμφανίσω έσοδα. Να πάω εγώ να προκαταβάλω το 10% το 20% το 50% το 100% μέσω ΦΕΜ ναι αλλά όχι να στηρίζομαι στον κάθε πελάτη μου..

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε κάποιο τρόπο πολύ ευχαρίστως να το δεχτώ

 

Περιμένω τα φώτα σας

 

 

Επίσης, μια ακόμα διευκρίνηση. Επειδή το έχω συζητήσει πάρα πολύ με τον λογιστή μου, δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για το αν θα αποδώσει τον προκαταβλητέο φόρο ο πελάτης. Η καλύτερη λύση είναι να εισπράττεις όλο το ποσό από τον πελάτη και να τους "τάξεις" ότι με την παράδοση της βεβαίωσης σε εσένα θα του επιστρέψεις και το 20% του ποσού. Έτσι είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση!! τουλάχιστον έτσι νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Αν κόψω αυριο ΑΠΥ τι παρακράτηση θα βάλω 20% ή 25%. Αν βάλω 20 και οταν πανε να πληρώσουν έχει γίνει 25 θα πληρώσουν παραπάνω φόρο;

 

Συνάδελφε αυτή τη στιγμή που γράφουμε, δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στα φορολογικά, εκτός από το ότι αυξήθηκε ο ΦΠΑ σε 21%. Μη μπερδεύεσαι. Τα πάντα βρίσκονται ακόμα στη θεωρία εφόσον δεν έχει ούτε καν κατατεθεί προς ψήφιση το νομοσχέδιο. Άσε που δεν είδα πουθενά να αναφέρεται αλλαγή του ποσοστού της παρακράτησης σε 25% στο draft. Πορευόμαστε όπως παλιά με εξαίρεση τον ΦΠΑ.

 

 

Επίσης, μια ακόμα διευκρίνηση. Επειδή το έχω συζητήσει πάρα πολύ με τον λογιστή μου, δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για το αν θα αποδώσει τον προκαταβλητέο φόρο ο πελάτης. Η καλύτερη λύση είναι να εισπράττεις όλο το ποσό από τον πελάτη και να τους "τάξεις" ότι με την παράδοση της βεβαίωσης σε εσένα θα του επιστρέψεις και το 20% του ποσού. Έτσι είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση!! τουλάχιστον έτσι νομίζω!

 

 

Πραγματικά απορώ αν τους πληρώνετε και γιατί κάτι τέτοιους λογιστές! Ποιόν προκαταβλητέο φόρο "δεν είσαι σίγουρος" αν αποδώσει ο πελάτης και τι σόι πατέντες είναι αυτές με "επιστροφές" της "επιστροφής" (ω επιστροφή);;; Στο 20% της παρακράτησης από πελάτες-νομικά πρόσωπα δεν αναφέρεσαι; Τα πράγματα είναι απλούστατα, συγκεκριμένα βάσει του νόμου και δεν επιτρέπεται καμία πατέντα: Παρακρατάει το φόρο 20% ο πελάτης σου, τον αποδίδει στη ΔΟΥ του, και στις αρχές του επομένου έτους σου δίνει βεβαίωση για το πόσό που παρακράτησε. Τίποτα διαφορετικό από αυτό. Ούτε εσύ μπορείς ή οφείλεις να ασχοληθείς με αυτό, ούτε τίποτα.

Το αν θα τον αποδώσει, τον φόρο, πότε θα τον αποδώσει, εμπρόθεσμα, εκπρόθεσμα με προσαυξήσεις κλπ. δεν σε ενδιαφέρει στο ελάχιστο! Είναι υποχρεωμένος και θα το κάνει, να σου δώσει βεβαίωση στις αρχές του επόμενου έτους έχει δεν έχει πληρώσει το φόρο και δεν έχεις την παραμικρή ευθύνη εσύ εφόσον ανέγραψες στην ΑΠΥ το ότι παρακρατήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πατέντα της επιστροφής, επιστροφές ώ επιστροφή και κλαϊν μαϊν, θεωρώ ότι είναι καλό για να μή χάνεις χρήματα σε περίπτωση που δεν κατατεθεί ο φόρος. Τώρα εσύ άμα θές εφάρμοσε το νόμο, όπως θές

Link to comment
Share on other sites

μια σοβαρή εταιρία δεν θα υπήρχε περίπτωση να μη καταβάλει τον φόρο επίσης.

 

Τελως πάντων, εγώ το εφάρμοσα σε κάποιες δουλειές που "φοβομουν" τον πελάτη μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα! Όπως και να 'χει αυτό το θέμα με τον προκαταβλητέο φόρο 20% είναι μια μ@@@@@@ και μισή...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ πως είναι,

και εγώ θα προτιμούσα να τα πληρώνω εγώ ωστε να μην έχω ανάγκη κανέναν

 

ο πελάτης για να το δεχτεί πράγματι πρέπει να ήταν κουκουρούκου

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 μου έγινε παρακράτηση από εταιρεία 700 ευρώ. Με τη λήξη της συνεργασίας μας δεν πήρα ποτέ τη βεβαίωση, ούτε βεβαίως και τα χρήματα μέσω της επιστροφής φόρου. Σε επιστολή που έστειλα στο υπουργείο οικονομικών είχα την απάντηση ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ακόμη και καταγγελία επώνυμη να κάνω, τα λεφτά της παρακράτησης δεν θα τα πάρω ποτέ, άσε που έχω φορολογηθεί για αυτά σαν να ήταν έσοδο. Η απάντηση του υπαλλήλου του υπουργείου ήταν "να διαλέγεις καλύτερους πελάτες, εμείς δεν μπορούμε να σου κάνουμε κάτι". Επίσης μου είπε ότι μπορώ να βρίσκω τον λογιστή του κάθε πελάτη, να τον πείθω να μου δίνει τη βεβαίωση, άσχετα αν δεν έχει αποδώσει αυτός την παρακράτηση στη ΔΟΥ και να μου επιστρέφεται εμένα κανονικά το ποσό μέσω της επιστροφής φόρου.

Τελικά, αυτό που κατάλαβα, είναι ότι αυτό που θέλουμε να λέγεται "ελληνικό κράτος" δεν σου παρέχει καμμία ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.