Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

Παράδειγμα βγαλμένο από τη ζωή:

 

Ο κύριος του έργου μου δίνει εντολή για να κάνω μια γεωτεχνική έρευνα. Επειδή δεν έχω ιδιόκτητα γεωτρύπανα, παίρνω έναν εργολάβο γεωτρυπανιστή...

 

Στον γεωτρυπανιστή θα κάνω παρακράτηση 1%, το οποίο θα αποδώσω στην εφορία. Στον γεωτρυπανιστή θα δώσω και μια βεβαίωση, ότι του έκανα παρακράτηση αυτό το ποσό...ξαναλέω ότι το 1%, αν θυμάμαι καλά ισχύει μέχρι 31/12...μετά θα γυρίσει πάλι στο 3%...

 

Αν ο ΚτΕ είναι μια τεχνική εταιρία ή ένας συνάδελφος που ασχολείται με την κατασκευή και πώληση ακινήτων ή γενικά κάποιος επαγγελματίας που το επάγγελμά του είναι σχετικό με το έργο που παρήγαγα, τότε θα μου κάνει και αυτός παρακράτηση...Θα παρακρατήσει το 20%, θα το αποδώσει στην εφορία του, θα μου δώσει βεβαίωση...

 

Αν όμως ο ΚτΕ είναι ιδιώτης, δεν μπορεί να μου κάνει παρακράτηση...ομοίως δεν μπορεί να εκπέσει και το ΦΠΑ της αποδειξης που του έδωσα...

 

Στο παράδειγμα του kusta, όπως λέει ο Theo, ο αγρότης αντιμετωπίζεται σαν ιδιώτης, οπότε δεν υφίσταται παρακράτηση...Εγώ κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί:

 

1. Δεν έχω διαβάσει τον Κ.Φ.Ε. όσον αφορά τους αγρότες

 

2. Τώρα με τα φωτοβολταϊκά, ενδεχεται να έχουν συστήσει καμιά εταιρεία, οπότε μπαίνουν στους επιτηδευματίες, άρα ισχύει η παρακράτηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η άποψή μου είναι καλύτερα να ρωτήσεις έναν έμπειρο φοροτεχνικό (το "έμπειρο" το χρησιμοποιώ πάντα σαν πρώτο συνθετικό γιατί οι περισσότεροι -κατά δήλωσή τους- φοροτεχνικοί, είναι σκιτζήδες).

Υπάρχουν αγρότες οι οποίοι φορολογούνται με αντικειμενικά κριτήρια (σταθερό ποσό φόρου ανά στρέμμα και έίδος καλλιέργειας), υπάρχουν όμως και άλλοι που τηρούν κανονικά βιβλία Β' κατηγορίας. Το φορολογικό των αγροτών είναι όντως λίγο περίεργο όπως ήδη ειπώθηκε και εφόσον πρόκειται για εργασία που σου ανέθεσε αγρότης ως επιτηδευματίας, έχω την υποψία ότι ίσως και να έπρεπε να γίνει παρακράτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που κάνει την παρακράτηση φόρου την καταθέτει στην εφορία στο δικό σου ΑΦΜ, οπότε η πληροφορία αυτή υπάρχει στο database.

 

Μέχρι τώρα μπορεί στην εφορία αυτού που απέδοσε την παρακράτηση πέραν της δηλώσεως για την απόδοση να μην υπάρχει τίποτε άλλο που να παραπέμπει στη συγκεκριμένη παρακράτηση . Από του χρόνου παντως και με βάση το νέο φορολογικό νόμο όσοι έχουν κάνει παρακρατήσεις αυτής της μορφής θα υποβάλλουν στην εφορία αναλυτική κατάσταση (ονομετεπώνυμο , ΑΦΜ ,......).

 

Δυστυχώς έτσι είναι. Δεν υπάρχει καμία εξασφάλιση ότι αυτό το 20% θα το πάρουμε πίσω...

αν η εταιρία δεν καταβάλει το ποσό στην ΔΟΥ, μετά τρέχα γύρευε...

 

 

Αν έχετε στα χέρια σας βεβάιωση πρωτότυπη από την εταιρία (με σφραγίδα και υπογραφή του υπεύθυνου) την παρακράτηση θα την συμψηφίσουν και θα την επιστρέψουν θέλοντας ή μη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν νέος και άσχετος θέλω να κάνω μια ερώτηση για τη φορολογία!! κάθε τρίμηνο αποδίδουμε Φ.Π.Α. οκ μέχρι εδώ!! ακούω και για έναν φόρο και δεν έχει βρεθεί ένα χριστιανός να μου εξηγήσει τί είναι!! κάποιος για βοήθεια!! δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο thread με φορολογία!! αν ναι, μεταφέρατέ το εκέι και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις

κι αν μπορείτε να με διαφωτίσετε γιατί όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι...

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και δουλεύω σε μια εταιρεία part-time και η

μηνιαία αμοβή μου ανέρχεται στα 500 ευρώ.

 

Πρόσφατα άνοιξα τα βιβλία μου στην εφορία και κάθε μήνα θα κόβω ΑΠΥ.

Το καθαρό μηνιαίο μου εισόδημα θα είναι 500 - 20%x500 δηλαδή 400 ευρώ.

Ο εργοδότης μου θα μου αποδίδει 400+500x0.23=515 ευρώ.

 

Δηλαδή,θα μου αποδίδει τον ΦΠΑ μου και την αμοιβή μου μετά την

παρακράτηση.

Και τα 100 ευρώ της παρακράτησης θα τα αποδίδει στην εφορία της εταιρείας

και θα μου επιστρέφονται με την φορολογική μου δήλωση.

 

Σωστά έως εδώ;

 

Κάπου διάβασα ότι αν κόψουμε ΔΠΥ ή ΤΠΥ δεν υποκείμεθα σε παρακράτηση.

Ισχύει αυτό και εγώ έχω δικαίωμα να το κάνω;

 

Επίσης, από 1/1/2011 ΑΠΥ κάτω των 300 ευρώ δεν υπόκεινται σε παρακράτηση.

 

Υπάρχει κάποιο τέτοιο όριο και για τώρα;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος (πριν το Σωστά...) : Ναι γενικά έτσι είναι...αλλά καλό είναι να το σιγουρέψεις με την εταιρεία...υπάρχουν εταιρείες που δουλεύουν με διαφορετικό τρόπο...

 

Για τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω...νομίζω κι εγώ ότι από ένα ποσό και κάτω δεν υπάρχει παρακράτηση, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Σε παροτρείνω πάντως να ρίξεις μια ματιά (μάλλον να μελετήσεις) τον κώδικα φορολογίας εισοδήματος και τον κώδικα βιβλίων και στοιχείων...τα βρίσκεις εύκολα μέσω internet...θα σου χρειαστούν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Και εγώ έχω ένα θέμα παιδιά με την παρακράτηση. Από εταιρεία Ο.Ε. στην οποία θα κόψω ΑΠΥ 900 € +23% = 1107. Τους λέω ότι πρέπει να κρατήσουν 180 €, άρα να μου δώσουν 927€, και να τα κατάβαλουν στην εφορία αλλά αυτοί επιμένουν ότι δεν χρειάζεται.Κάποιος με μια υπεύθυνη απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι απαιτείται παρακράτηση...για πιο υπεύθυνη απάντηση, συνιστώ πάλι τον ΚΦΕ και τον ΚΒΣ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

 

Κάπου διάβασα ότι αν κόψουμε ΔΠΥ ή ΤΠΥ δεν υποκείμεθα σε παρακράτηση.

Ισχύει αυτό και εγώ έχω δικαίωμα να το κάνω;

 

Επίσης, από 1/1/2011 ΑΠΥ κάτω των 300 ευρώ δεν υπόκεινται σε παρακράτηση.

 

Υπάρχει κάποιο τέτοιο όριο και για τώρα;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

 

----------------------------------

 

Αυτό το ΔΠΥ είναι άγνωστο φορολογικό στοιχείο (δεν υπάρχει στον ισχύοντα ΚΒΣ)

Παρακράτηση είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν και εφόσον ασκείς ελευθέριο επάγγελμα και εκδίδεις και αντίστοιχο παραστατικό, το ποστοστό της παρακράτησης είναι 20% . Το όριο των 300 ευρώ για την μη παρακρτάτηση (ακαθάριστη αμοιβή)καθιερώθηκε με το νόμο 3842/2010 (άρθρο 6 παρ. 11 ) και ισχύει από τη δημοσίευση αυτού του νόμου στο ΦΕΚ (ΦΕΚ 58Α/23-04-2010)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.