Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

help!!!!! τα έχω μπερδέψει τελέιως στο μυαλό μου! Η παρακράτηση 20% για ποιό λόγο ακριβώς γίνεται? Αν είναι να εισπράτουμε το σύνολο του ποσού πότε πρεπει να το απόδώσουμε στην εφορία? Το ΦΕΜ είναι ? διαφορετικό ? Καπου αλλου διάβασα ποσοστα για το φεμ 10% και 4% για τοπογραφικα. Ποτε είναι φεμ και πότε παρακράτηση 20% ??????

Εχω ψιλοφρικάρει!!! Υπάρχει τρόπος κάπου να μου απαντήσουν όλες μου τις απορίες??? Στην εφορία υπάρχει γραφείο για τέτοιες ερωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΠΥ που θα κόψεις για άδεια ο φόρος που αποδίδεις στη ΔΟΥ λέγεται ΦΕΜ και είναι 10% για όλα πλην των τοπογραφικών που είναι 4%.

 

Για οποιαδήποτε άλλη παροχή υπηρεσιών που κάνεις (πχ κάνεις για μια εταιρεία ή έναν ιδιώτη μια αρχιτεκτονική μελέτη αλλαγής διαρρύθμισης, χωρίς να βγεί άδεια), ο φόρος είναι 20% και αν είναι επαγγελματίας στο παρακρατά και το αποδίδει αυτός για εσένα, αν δε είναι ιδιώτης τότε το καταθέτεις εσύ το 20%.

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900, αν δηλαδη τα καταθέσω εγώ θα συμπληρώσω προφανώς κάποιο έντυπο. Αυτό θε είναι φμυ ή άλλο? και θα το καταθέτω κάθε πότε?

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Αγχώθηκα γιατι αυτός που δουλέυω είναι άσχετος (ή το παίζει) με αυτά και δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος και μετα να τραβάω τα μαλλιά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν υπογράφεις κάποια μελέτη στα πλαίσια έκδοσης κάποιας οικοδομικής άδειας, πρέπει εσύ να καταθέσεις το 10% της αμοιβής στην ΔΟΥ που υπάγεσαι με το έντυπο του ΦΕΜ.

2) Όταν κόβεις απόδειξη σε κάποιον άλλο επιτηδευματία (μηχανικό, καταστηματάρχη κλπ), τότε σου παρακρατά αυτός το 20% της αμοιβής και το αποδίδει στη ΔΟΥ του. Όταν τον Φεβρουάριο έρθει η ώρα των φορολογικών δηλώσεων, μην ξεχάσεις να του ζητήσεις τη βεβαίωση που θα αναφέρεται η παρακράτηση που σου έγινε για να την βάλεις στη δήλωσή σου.

3) Όταν κόβεις απόδειξη σε κάποιον ιδιώτη για δουλειά εκτός έκδοσης Ο.Α. (π.χ. για αυτοψία, συμβουλές κλπ) δεν υπάρχει καμιά παρακράτηση ή προκαταβολή φόρου.

Link to comment
Share on other sites

3) Όταν κόβεις απόδειξη σε κάποιον ιδιώτη για δουλειά εκτός έκδοσης Ο.Α. (π.χ. για αυτοψία, συμβουλές κλπ) δεν υπάρχει καμιά παρακράτηση ή προκαταβολή φόρου.

 

Γιώργο κάνει λάθος 1000000000%.

 

Σε οτιδήποτε έσοδο έχει ένας επαγγελματίας έχει παρακρατηθέντα-προκαταβλητέο φόρο.

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

 

Συνάδελφοι λίγο προσοχή σε αυτά που γράφουμε καθώς μπορεί να πάρουμε στο λαιμό μας κάποιον 3ο, ο οποίος δεν θα το ψάξει περισσότερο και θα κάνει πολύ κακώς βεβαίως βεβαίως........

 

Ξανά :

 

-ΑΔΕΙΕΣ 10% εκτός ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΑΝΕ 4%

-Όλα τα άλλα 20% !!!!!

 

mariekyr πες μου με πμ αν θες περί τίνος πρόκειται καθώς εισάγεις νέο δεδομένο λέγοντας :

 

Αγχώθηκα γιατι αυτός που δουλέυω είναι άσχετος (ή το παίζει) με αυτά και δεν θέλω να κάνω κανένα λάθος και μετα να τραβάω τα μαλλιά μου!!!!

 

Που δουλεύεις ?

 

Με τι καθεστώς ?

 

Αν δε θες να τα πεις δημόσια.......στειλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και σε μία αλλαγή χρήσης η παρακράτηση δεν είναι 10% , παρά 20% ; Μάλλον όχι , ε , διότι και η "αλλαγή χρήσης" είναι στην ουσία άδεια .

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900, για όποια διαδικασία περνάει από Πολεοδομία, καταθέτουμε στην ΔΟΥ, με την ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΤΕΟΥ ΦΟΡΟΥ ΣΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ και ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, το ανάλογο ποσό (4%-10%).

Για απόδειξη προς επιτηδευματία, παρακρατά αυτός το 20% και το αποδίδει στην ΔΟΥ.

Για απόδειξη προς άλλους, ποιο έντυπο χρησιμοποιούμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι πως το λένε, αλλά πας στο εισόδημα και το ζητάς.

 

Είναι 20% επί του καθαρού ποσού και καλό είναι πάνω στην ΑΠΥ να γράφετε :

 

"ΘΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΦΟΡΟΣ 20% = ΧΧΧ "

Link to comment
Share on other sites

Πήγα λοιπόν στο εισόδημα και μου είπαν ότι είναι το έντυπο :

 

ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΟΡΟΥ

Απόδοσης φόρου και τελών χαρτ/μου που παρακρατούνται απο αμοιβές που θεωρούνται εισόδημα.

 

Οταν τους είπα "ποιος είναι υποχρεωμένος να την καταθέσει" μου είπαν "αυτός που παρακρατά την αμοιβή".

Και όταν τους είπαν "αν δεν κάνει παρακράτηση τότε εγώ τι ευθύνη έχω?" δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.....

Στο έντυπο ζητάει στοιχεία Υπόχρεου ο οποίος και υπογράφει στο τέλος μαζί με τον λογιστή του.

 

Επίσης ο παρακρατών θα πρέπει να μας δώσει και μια βεβαίωση παρακρατηθέντων φόρων στο τέλος του έτους για να τη βάλουμε στη δήλωση.

Ο ιδιώτης κάνει απλά ένα "χαρτί" και λέει πως παρακράτησε και απέδωσε τόσο φόρο από τον τάδε?

 

Πάντως δεν με διαφώτησαν, το ομολογώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.