Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

Μια τυπικη ερωτηση...

 

Εστω αμοιβη 1000Ε προς επιτηδευματια..

Εχω παρακρατηση 200Ε..

 

Στην ΑΠΥ ποιο ποσο αναγραφω??

 

Ο λογιστης μου με διορθωσε κια μου ειπε οτι γραφω στην ΑΠΥ 1000-200 +230 (ΦΠΑ)=1030Ε, στην ουσια τα λεφτα που πηρα στα χερια μου..

Αναγραφω οτι εγινε η παρακρατηση και στα βιβλια περνιεται η κανονικη αμοιβη, δλδ 1000Ε..

 

Ειναι σωστο αυτο??

Μαλλον τοσα χρονια λαθος το εκανα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γράφω το 1000€ και κάτω σημειώνω πως παρακρατήθηκε 20% ήτοι 200€

 

έχω δει και αυτό που λεει ο λογιστής σε αποδείξεις, αλλά μαλλον δεν υπάρχει σαφής τροπος, ο καθένας το γράφει όπως θέλει αρκεί να είναι κατανοητό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχει παρει κανείς βεβαιωση παρακρατησης 20% απο τους εργοδοτες τους?

Εγω θελω να κανω τη φορολογικη μου δηλωση και ο πρωην εργοδοτης μου, μου λεει οτι δεν του την εχει στειλει ο λογιστης του ακομη για να μου τη δωσει.

Τι να κανω ρε παιδια? τα ιδια καθε χρονο περναω! Απλα μεχρι περισυ που ημουν στην εταιρια, ε τους τα επρηζα λιγο και μου την εδιναν. Ειχα και κατι φιντανια συναδελφους που ειτε απο φοβο ειτε απο αδιαφορια ουτε που νοιαζοταν κι ετσι εβγαινα εγω ο κακος.

Ε τι να κανω? Δεν ειμαι Ελληναρας της τελευταιας στιγμης και θελω απο τωρα να κανω τη δηλωση μου...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο, αφου την αναγραφουμε στις αποδειξεις που κοβουμε την παρακρατηση, γιατι η εφορια θελει και ειδικη βεβαιωση απο τον εργοδοτη? Ελεος!

Ο εργοδοτης υποχρεουται απο καποιον νομο να το κανει? Μεσα σε τι προθεσμιες?

Link to comment
Share on other sites

θέλει την βεβαίωση γιατί ο εργοδότης κάνει την παρακράτηση από σένα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνει και την απόδοση στην εφορία...

 

και όσο απίστευτο κι αν είναι, το taxis ΔΕΝ έχει την δυνατότητα να κάνει cross-check αν η παρακράτηση φόρου από την Χ ΑΠΥ έχει όντως καταβληθεί στην ΔΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακόμα περιμένω το χαρτί της παρακράτησης από την πρώην εταιρεία μου, παρόλο που τους πιέζω τηλεφωνικά...

Είναι νωρίς ακόμα λένε..

Αν δεν πάει τελευταία στιγμή, δεν μπορεί ο Ελληνάρας.

Edited by steiner
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που ο εργοδότης δεν δέχεται να καταβάλει το 20%, εγώ έχω δικαίωμα να κόψω ΑΠΥ χωρίς την παρακράτηση (δλδ κόστος έργου = χ και πληρωτέο = χ + φπα) ;

 

Μονο για χ <= 300 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακόμα περιμένω το χαρτί της παρακράτησης από την πρώην εταιρεία μου, παρόλο που τους πιέζω τηλεφωνικά...

Είναι νωρίς ακόμα λένε..

Αν δεν πάει τελευταία στιγμή, δεν μπορεί ο Ελληνάρας.

 

Καθόλου νωρίς δεν είναι! Για την ακρίβεια έχει περάσει η προθεσμία που βάση του νόμου είναι 15 Φεβρουαρίου. Η βεβαίωση που θα σου δώσει νομίζω ότι δεν επιτρέπεται καν να έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της 15/2! Πες να σου τη δώσει άμεσα και να αφήσει τις "θεωρίες"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.