Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

Η ΑΝΑΚΆΙΝΙΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, 

Η ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΙΡΒΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο @Overseer, ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΕ ΠΡΩΤΑ..

@SOTHRIS ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΕΠΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σκεπτικό της 1118888/2193/Α0012/10.12.2008 "Χαρακτηρισμός τεχνικού έργου - υποχρέωση παρακράτησης φόρου στις αμοιβές από την εκτέλεση τεχνικού έργου." που έχει εκδώσει η ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ισχύει ακόμη. Οπότε μελέτησέ τη.

OffTopic: [@SOTHRIS] Σωτήρη μας έλειψες ... την καλησπέρα μου...  ελπίζω να είσαι γερός και δυνατός με όσα σας έχουν φορτώσει.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Νομίζω ότι το σκεπτικό της 1118888/2193/Α0012/10.12.2008 "Χαρακτηρισμός τεχνικού έργου - υποχρέωση παρακράτησης φόρου στις αμοιβές από την εκτέλεση τεχνικού έργου." που έχει εκδώσει η ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ισχύει ακόμη. Οπότε μελέτησέ τη.

OffTopic: [@SOTHRIS] Σωτήρη μας έλειψες ... την καλησπέρα μου...  ελπίζω να είσαι γερός και δυνατός με όσα σας έχουν φορτώσει.

Ισχύει σε ότι αφορά τον χαρακτηρισμό . Σήμερα πχ με βάση αυτό το έγγραφο Δ.Ο.Υ αρνήθηκε να παραλάβει συμφωνητικό ανάθεσης εργασιών ανακαίνισης υφισταμένου κτιρίου , κατά τη ν γνωστή διαδικασία κατάθεσης εργολαβικών συμφωνιών , επειδή δεν αποτελεί τεχνικό έργο  .

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

πρέπει να εκδώσω ένα τιμολόγιο για κάποιες αποτυπώσεις που έκανα (μόνο αποτυπώσεις, χωρίς σύνταξη τοπογραφικού) το ποσό είναι 1000 ευρώ + φπα, γνωρίζεται αν πρέπει να γίνει παρακράτηση φόρου 20%?

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει.
Προφανώς, ο λήπτης του τιμολογίου είναι μηχανικός ή τεχνικό γραφείο.

Edited by beLakis Tsipouras
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Πρόκειται να τιμολογήσω εταιρεία σχετικά με την μελέτη για έκδοση άδειας εγκατάστασης μονάδας ΑΠΕ. 

Στην περίπτωση αυτή εφαρμόζεται η παρακράτηση του 20% ή πληρώνεται κάποιο ΦΕΜ; Στην δεύτερη περίπτωση πόσο είναι αυτό;

Κλίνω προς την παρακράτηση του 20%, αλλά επειδή αφορά αδειοδότηση από δημόσια υπηρεσία αναρωτιέμαι μήπως απαιτείται ΦΕΜ. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@JasonK ζητείται ΦΕΜ από την υπηρεσία κατά τη διαδικασία αδειοδότησης; 
Εάν ναι· δεν υπάρχει παρακράτηση. Εάν όχι· υπάρχει παρακράτηση.

Edited by Κέρβερος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Οταν κόβουμε απόδειξη παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτη προκαταβάλλουμε φόρο;

 

Θα απαντήσω εγώ γιατί το έψαξα και βρήκα ώρα την απάντηση - όχι σε ιδιώτη, μόνον σε εταιρείες.

Καληνύχτα!

Edited by Eleni St
Link to comment
Share on other sites

Σε εταιρία θα εξέδιδες τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και θα έπρεπε στο τιμολόγιο να προσθέσεις και την παρακράτηση φόρου 20%. Σε ιδιώτη εκδίδεις Α.Π.Υ και δεν βάζεις φόρο επί του ποσού της απόδειξης. Στην περίπτωση όμως που υποβάλλεις μελέτες (π.χ άδεια) σε δημόσια αρχή, επιβάλλεται ΦΕΜ 10%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.