Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

αν αναλάβω μια μελέτη σαν εργολαβία για μια εταιρία, και η μελέτη δεν εχει να κάνει με πολεοδομία, μόνο για ανάγκες της εταιρίας, πρέπει και από αυτη την αμοιβή να προκαταβάλλω φόρο? και για κάθε τοπογραφικο που κάνω?

και τελος πάντων αν παίρνω μια αμοιβή Α από την εταιρεία, η οποία δε μου καταβάλει το ΦΠΑ, στο τέλος τι μου μενει καθαρο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι πρέπει να προκαταβληθεί φόρος ο οποίος είναι 20% και όχι 10% όπως στην έκδοση αδειών. Είναι η λεγόμενη παρακράτηση η οποία γίνεται από τον πελάτη (εταιρεία)

Παράδειγμα : Η εταιρεία σου λέει πως πληρώνει 1190 ευρώ =

Εσύ κρατάς 1000 και πληρώνεις 190 ευρώ ΦΠΑ στην τρίμηνη περιοδική σου δήλωση.

Από αυτά τα 1000 η εταιρεία θα παρακρατήσει το 20% το οποίο θα πάρεις μετά την εκκαθάριση της φορολογικής σου δήλωσης (σε κανα χρόνο περίπου).

Τελικώς : η εταίρεία λέει δίνει 1190 - εσύ πέρνει 800 τώρα και 200 ως επιστροφή φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Και μια φιλική συμβουλή,

Αν η εταιρία είναι κατασκευαστική - τεχνική και υπογράψετε σύμβαση έργου με αυτήν μέσα στους όρους μπορείς να γράψεις

 

Διευκρινίζεται ότι για την περαίωση των εργασιών χρησιμοποιείται αποκλειστικά η υποδομή και η οργάνωση του οργανωμένου γραφείου της δεύτερης/ του δεύτερου των συμβαλλομένων.

 

Δηλ του δικού σου γραφείου

 

Ώστε στην εφορία να φορολογηθείς στο μειωμένο συντελεστή του κλάδου σου και όχι στο 60% λόγω παροχής υπηρεσιών

 

Επίσης θα σου χρειαστούν 2 αντίγραφα της σύμβασης, τα οποία θα θεωρήσεις στην εφορία και θα σου κρατήσει το ένα.

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=2218&highlight=

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πρέπει να προκαταβληθεί φόρος ο οποίος είναι 20% και όχι 10% όπως στην έκδοση αδειών.

 

Αυτό ισχύει και για τοπογραφικό που έγινε για ιδιώτη (πχ για μεταβίβαση); Δεν ισχύει εκεί το 4%;

Link to comment
Share on other sites

anka αν ο ιδιώτης είναι επιχείρηση τότε ναι και εκεί ο προκαταβλητέος φόρος είναι 20%.

Αν όμως δεν είναι επιχείρηση δεν έχεις ΦΕΜ διότι ο ιδιώτης δεν μπορεί να αποδώσει τον παρακρατηθέντα φόρο στην εφορία ώστε μετά να συμψηφιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκδόσεις Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών δέν σου παρακρατούν το 20%. Αν εκδόσεις Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών θα σου παρακρατήσουν το 20% που θα σου επιστραφεί ώς φόρος μετά απο ενα χρόνο περίπου στην εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης, οπότε σε συμφέρει να εκδίδεις Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

maik αυτή η διαφορά με ΤΠΥ και ΑΠΥ από που προκύπτει?

Επειδή, αν και δεν ήμουν υποχρεωμένος, έχω ΤΠΥ και το χρησιμοποιώ για Δημόσιες Υπηρεσίες ή Επαγγελματίες, πάντα μου κάνουν παρακράτηση φόρου 20%.

Link to comment
Share on other sites

erling, εγώ έκανα για μια θεία μου ένα τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομιάς και πήγα μόνη μου και απέδωσα ΦΕΜ 4%.

Δεν έκανα καλά;

Έπρεπε να αποδώσω 20% ή δεν έπρεπε να αποδώσω καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Της έκοψες Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών ; Κουφό . Είσαι η πρώτη που ακούω να πληρώνει φορολογικά για τοπογραφικό . Το επικρατέστερο είναι οι πελάτες να μην ζητάνε τίποτα και να παίρνεις τα χρήματα στο έτσι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.