Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

spy1551 αυτό που λες για αθεώρητη απόδειξη νομίζω πως δεν ισχύει. Οταν λαμβάνεις χρήματα πρέπει πάντα να κόβεις νόμιμη απόδειξη, δηλαδή θεωρημένη και να αποδίδεις τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

spy1551 θα σε βάλουνε μέσα εαν πας και ρωτήσεις την εφορία για αθεώρητο

μπλοκ αποδείξεων. Θεωρείται πως κρατάς διπλά βιβλία και κρύβεις έσοδα.

Link to comment
Share on other sites

Της έκοψες Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών ; Κουφό . Είσαι η πρώτη που ακούω να πληρώνει φορολογικά για τοπογραφικό . Το επικρατέστερο είναι οι πελάτες να μην ζητάνε τίποτα και να παίρνεις τα χρήματα στο έτσι .

 

Πάντα απόδειξη για επίσημα πράγματα που έχουν να κάνουμε με συμβολαιογράφους και υπηρεσίες. Έστω και τυπική.

 

Η εφορία πάει σε συμβολαιογραφούς και κάνει ελέγχους. Ελέγχει κάποιες φορές αν για τοπογραφικά υπάρχουν αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το μπλοκ απόδειξης παροχής υπηρεσιών αλλά για το μπλοκ απόδειξης είσπραξης.Δεν έχω κόψει κάτι αλλά θυμάμαι παλιότερο μηχανικό που έκοβε από εκείνο το μπλοκ για μικρές αμοιβές που δεν είχαν σχέση με έκδοση αδειών και όταν απλά ο πελάτης του ζητούσε μια απόδειξη.

Πέρισυ που μπήκα σε ένα πρόγραμμα νέων μηχανικών από τον ΟΑΕΔ μου ζήτησαν απόδειξη από αθεώρητο Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και δεν χρειάστηκε ούτε να αποδώδω ΦΠΑ ούτε μέτρησε στο φορολογητέο εισόδημα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ξέρω εγώ και μου έχει πει ο λογιστής.

 

1. Αμοιβές για Άδεια => 10% ΦΕΜ

2. Αμοιβές από ιδιώτες => δεν καταβάλουμε ΦΕΜ

3. Αμοιβές από ΑΕ => μας παρακρατούν 20% και μας το αποδίδουν στο τέλος του έτους με βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

δλδ για μια αρχιτεκτονική προμελέτη ή για μια άδεια λειτουργίας (που δεν περνά απο πλεοδομία) για κάποιον ιδιωτη τι απόδειξη κόβουμε (με ή χωρίς παρακράτηση)? και να δεν έχει παρακράτηση χρησιμοποιόυμε άλλο μπλοκ απο αυτό που κόβουμε ΑΠΥ (πχ για μια άδεια)?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος myri.

 

Για οποιαδήποτε μελέτη - επίβλεψη ο μηχανικός καταβάλλει (προκαταβάλλει για την ακρίβεια ) φόρο.

 

ΑΠΥ και κανονικά πρέπει να αποδώσεις στη ΔΟΥ το 20%.

 

Λέω κανονικά γιατί παρατύπως θα μπορούσες 10% όπως ισχύει για άδειες και 4% για τοπογραφικά.

 

Αλλά είτε 20% είτε 10% είτε 4% το ίδιο είναι στην ουσία του πράγματος.

 

Αυτό λέγεται παρακράτηση φόρου. Τον επόμενο χρόνο καταθέτοντας δήλωση εισοδήματος θα ελεγχθεί και θα προσδιοριστεί βάσει του καθαρού εισοδήματος ο φόρος που πρέπει ή δεν πρέπει να καταβληθεί από το μηχανικό.

 

Αν δεν είσαι φορολογητέος τότε θα πάρει πίσω το ποσό της παρακράτησης. Άρα ότι και να προ-κατέβαλλες θα το πάρεις πίσω.

 

Αν πάλι είσαι φορολογητέος τότε θα σου βγεί το ποσό. Αν αυτό είναι μικρότερο των παρακρατήσεων που απέδωσες στη ΔΟΥ τότε θα αφαιρεθεί και επιστραφεί η διαφορά. Αν ο φόρος που σου αντιστοιχεί είναι μεγαλύτερος της παρακράτησης τότε καλείσαι να αποδώσεις τον αναλογούντα στα εισοδήματά σου φόρο.

 

Άρα είτε 4 ή 10 ή 20 σημασία έχει να προκαταβάλλεις φόρο.

 

Στο τέλος θα ξυρίσουν το γαμπρό.

Link to comment
Share on other sites

Την άποψή σου για το θέμα την θυμάμαι από προηγούμενη συζήτηση.

 

Απλά οι απόψεις διαφέρουν. Σε πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω στην εφορία μου να σας πω και τη δική της άποψη. (διότι πιστέψτε με ότι ακόμη και στην ίδια εφορία οι απόψεις μπορούν να διαφέρουν).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.