Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρακράτηση φόρου 20%


katemar

Recommended Posts

Αυτό το ΔΠΥ είναι άγνωστο φορολογικό στοιχείο (δεν υπάρχει στον ισχύοντα ΚΒΣ)

 

:D:D:D:D

 

SOTHRIS,

Μην φέρεσαι σκληρά στους νέους επαγγελματίες... Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών εννοούσε, ενώ κανονικά έπρεπε να γράψει ΑΠΥ... σύνηθες λάθος που το έκανα και εγώ μέχρι να το καταλάβω...

 

 

Το όριο των 300 ευρώ για την μη παρακράτηση καθιερώθηκε με το νόμο 3842/2010 (άρθρο 6 παρ. 11 ) και ισχύει από τη δημοσίευση αυτού του νόμου στο ΦΕΚ (ΦΕΚ 58Α/23-04-2010)

 

Λύσε μου την απορία, εγώ έχω ακούσει ότι το παραπάνω όριο (300 ευρώ) θα ισχύει από 01.01.2011, εσύ λες από την δημοσίευση του ΦΕΚ. Τελικά τι ισχύει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Επίσης, από 1/1/2011 ΑΠΥ κάτω των 300 ευρώ δεν υπόκεινται σε παρακράτηση.

 

Λάθος. Ισχύει ήδη αυτό το όριο από τη δημοσίευση του νόμου όπως είπε και ο SOTHRIS. Ήδη οι ΑΠΥ κάτω των 300 ευρώ, δεν υπόκεινται σε παρακράτηση. Το έχω κάνει ήδη άρα είναι 100% διασταυρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω συγνώμη αν έθιξα κάποιον, δεν είχα τέτοια πρόθεση. Σημειώσε το γεγονός ότι και παλαιοί επαγγελματίες του κλάδου μου, υποπίπτουν σε "σφάλαματα'" αυτού του είδους (ίσως επηρεασμενοι από τον προηγούμενο ΚΒΣ (πδ 186/1992) -το παλαιότερο νομοθέτημα το λέγανε ΚΦΣ και ήταν το πδ 99/1977 ).

 

Σχετικά με το όριο των 300 ευρώ. Την υποχρέωση για παρακράτηση, στο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, την προβλέπει το άρθρο 58 του ΚΦΕ (Ν 2238/1994). Με βάση το νόμο 3842/2010 (άρθρο 6 παρ. 11 ) προστέθηκε στο παραπάνω άρθρο του ΚΦΕ (στην παράγραφο 1 του άρθρου 58) το όριο των 300 ευρώ, το οποίο όριο προηγουμένως δεν υπήρχε.Αυτή η συγκεκριμένη προσθήκη με βάση πάλι το νόμο που την καθιέρωσε δηλ. τον 3842/2010 και λαμβάνοντας υπόψιν το άρθρο 92 (αυτό γράφει για την έναρξη της ισχύος των επιμέρους θεμάτων που γίνονται με τις υπόλοιπες διατάξεις του 3842) παρ. 2 του νόμου αυτού , έχει ισχύ από τη δημοσίευση του 3842 στο ΦΕΚ (ΔΗΛΑΔΗ από 23-04-2010) .

Link to comment
Share on other sites

tpanag και SOTHRIS,

 

Διάβασα (ξανά) τον 3842, άρθρο 92, παρ. 2 σχετικά με την ημερομηνία ισχύος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι όντως η μη παρακρατηση για ποσα μικρότερα των 300 ευρώ ισχυει απο την δημοσίευση του νόμου.

 

tpanag, οταν λες 100% διασταυρωμένο τι εννοείς?

 

 

υγ. SOTHRIS, δεν νομίζω να θίχτηκε κανείς...

Link to comment
Share on other sites

tpanag, οταν λες 100% διασταυρωμένο τι εννοείς?

 

Ότι έκοψα ήδη ΑΠΥ για ποσό <300 προς την Αγροτική Τράπεζα πριν λίγες μέρες, χωρίς παρακράτηση. Τους το επισήμανα εγώ, άνοιξαν τα κλασέρ τους με τις διαταγές και είδαμε με τα μάτια μας (και εγώ και η υπάλληλος) τη διαταγή όπου από 23/4/2010 τους έλεγε "βάσει του νόμου τάδε..." να μην κάνουν πλέον παρακράτηση σε συνεργάτες δικηγόρους και μηχανικούς, για ΑΠΥ με ποσά <300 ευρώ προ ΦΠΑ. Το ίδιο μου είχαν απαντήσει προ καιρού στη ΔΟΥ μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το γυρνάω στο ατομικό αλλα ρε παιδιά,για να καταλάβω: αν κόψω 4*276,75€ με διαφορετικές ημερομηνίες μέσα σε ένα μήνα, ούτε θα μπλέξω με την εφορία ούτε θα πρέπει να μαλώνω με την εταιρεία για το αν πρέπει να μου παρακρατήσει το ποσο? Ησύχασα τόσο απλά?

Link to comment
Share on other sites

tpanag και SOTHRIS,

 

Διάβασα (ξανά) τον 3842, άρθρο 92, παρ. 2 σχετικά με την ημερομηνία ισχύος. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι όντως η μη παρακρατηση για ποσα μικρότερα των 300 ευρώ ισχυει απο την δημοσίευση του νόμου.

 

Σωστά κατάλαβες, δεν μπορούσαν να το πάνε παραπίσω γιατί είχαν γίνει (και αποδοθεί) ήδη παρακρατήσεις και για ποσά μικρότερα των 300 ευρώ. Οπότε με βάση το άρθρο 92 του 3842/2010 , διάφορες "υπηρεσίες και οργανισμοί" απέστειλαν σχετικό έγγραφο στους κατά τόπους αρμοδίους προς ενημέρωσή τους.

 

Το ξέρω το γυρνάω στο ατομικό αλλα ρε παιδιά,για να καταλάβω: αν κόψω 4*276,75€ με διαφορετικές ημερομηνίες μέσα σε ένα μήνα, ούτε θα μπλέξω με την εφορία ούτε θα πρέπει να μαλώνω με την εταιρεία για το αν πρέπει να μου παρακρατήσει το ποσο? Ησύχασα τόσο απλά?

 

 

Γιατί αν τις εκδόσεις με αξία 300 ευρώ , δεν θα ησυχάσεις ? (αν και η παρακράτηση - όταν ο παρακρατών είναι σωστός - μια χαρά είναι ).

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω το γυρνάω στο ατομικό αλλα ρε παιδιά,για να καταλάβω: αν κόψω 4*276,75€ με διαφορετικές ημερομηνίες μέσα σε ένα μήνα, ούτε θα μπλέξω με την εφορία ούτε θα πρέπει να μαλώνω με την εταιρεία για το αν πρέπει να μου παρακρατήσει το ποσο? Ησύχασα τόσο απλά?

 

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό... Αλλά εάν είναι σε ένα χρόνο να κόψεις συνολικό ποσό σε μια εταιρία πχ 10.000 ευρώ πρέπει να κόψεις 33 ΑΠΥ… για 20.000 ευρώ 66 ΑΠΥ και τα λοιπά … θα χρειάζεσαι ενα μπλόκ ΑΠΥ το χρόνο...

SOTHRIS τι γνώμη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καταστρατήγηση του νόμου.

 

Κάποτε για να μην μπλέξουμε με δίγραμμες σπάγαμε τα ποσά.

 

Ένας έφαγε πρόστιμο.:o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.