Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

αυτό ισχύει σίγουρα για τον προκαταβλητέο φόρο σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1025-Προκαταβολή φόρου στις αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 69 του ν.4172/2013 καθώς και τρόπος απόδοσης (20-1-14).

 

Για την παρακράτηση φόρου η ΠΟΛ. 1012-Καθορισμός του χρόνου υποβολής της δήλωσης απόδοσης του φόρου που παρακρατείται με βάση τις διατάξεις του άρθρου 64 του ν. 4172/2013, αναφέρει:

 

"Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 61 του ν.4172/2013 (ΦΕΚ Α’ 167), υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση για την απόδοση αυτού, το αργότερο τρείς (3) ημέρες πριν το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής."

 

Εν ολίγοις, εάν εγώ παρακρατήσω από άλλο ελεύθερο επαγγελματία είναι βέβαιο ότι θα καταθέσω την παρακράτηση μέσω π.χ. web banking με την ταυτότητα οφειλής που θα προκύψει υποβάλλοντας δήλωση αποδόσεως - σύμφωνα με τα ανωτέρω -  μέσω gsis.gr ; Υπάρχει τέτοια εφαρμογή ;

Υπάρχει αυτή εδώ: post-46561-0-47854700-1393508215_thumb.jpg

 

Οπότε υποθέτω θα πηγαίνω εκεί που λέει:

 

"Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτ/μου"

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς το Γιώργαρο ! Καλησπέρα !

Έτσι είναι φίλε μου, πρώτα διατυπώνουμε τα assumptions για να καταλήξουμε σε solution !  :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Δεν υπάρχει πλέον η ένοια του ελεύθερου επαγγελματία στο φορολογικό δίκαιο της χώρας μας (από 01-01-2014 ).

 

λογικό είναι...εξαλείφεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πλέον όλοι είμαστε έμποροι...αρκει να μας πιυνε τι αγοράζουμε και απί που..να μας βάλουν και πισοστο κέρδους σαν τους φαρμακοποιούς... Αι σιχτίρ μεσημεριάτικα.....χαρουλη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα σε όλους, για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που συμμετέχω το συνολικό τίμημα είναι 750 ευρώ (καθαρή αξία) και πρέπει να καταβληθεί σε τρεις δόσεις (αρχή 200 ευρώ, μέση 200 ευρώ, τέλος 350 ευρώ).

 

1. ποιος είναι ο σωστός τρόπος που θα πρέπει να μου κόψουν τιμολόγιο?

2. θα πρέπει να μου κόψουν τρία τιμολόγια (ένα για κάθε καταβολή)?

3. είναι σωστό να μου κόψουν ένα τιμολόγιο στο τέλος? και τι γίνεται με την παρακράτηση 20% σε αυτή την περίπτωση μιας και οι πρώτες δύο δόσεις είναι κάτω των 300 ευρώ ενώ η τρίτη όχι?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Roy, καλημέρα,

ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Η παράθεση που κάνεις δε δίνει απάντηση στο ερώτημα . Θέλει να διαβάσει όλη την ΠΟΛ 1120 για την παρακράτηση , αλλά και το ν 4308/14 , στο άρθρο 11  (χρόνος εκδόσεως τιμολογίων ).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως:

1. Από την στιγμή που η υπηρεσία που σου παρέχουν είναι μία (και δεν έχει διακριτά μέρη) θα κοπεί ένα τιμολόγιο.

Για τον ίδιο λόγο θα κάνεις παρακράτηση στο συνολικό ποσό των 750€.

 

2. ΑΝ έχει διακριτά μέρη, θα κοπούν 3 τιμολόγια με το καθένα να αναφέρει διαφορετική υπηρεσία.

Τότε παρακράτηση θα κάνεις μόνο στο τιμολόγιο των 350€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.