Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

Το επικρατέστερο είναι οι πελάτες να μην ζητάνε τίποτα και να παίρνεις τα χρήματα στο έτσι .

 

 

:!: :!: :!: :?: :?: :?:

 

ποιος το είπε αυτό ?

 

Παιδιά μην τα γράφουμε αυτά γιατί είναι φοροδιαφυγή.

 

Και ας πούμε ότι δεν έκοψες. Αν στο μέλλον το χρησιμοποιήσει κάπου που μπορεί να σε μπλέξει και μπορεί να αναζητηθούν από δικαστήρια αν τηρήθηκαν όλα στην εντέλεια ?

 

Μου έτυχε και τράβαγα τα .....

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το "κουφότερο" είναι οτι δεν της πήρα καθόλου χρήματα αλλά της έκοψα ένα τυπικό ποσό σε ΑΠΥ γιατί ήθελα να αποφύγω τα μπλεξίματα που αναφέρει ο Theo και ποιός θα πίστευε οτι της το έκανα δωρεάν....;

 

Τελικά, καλά έκανα που πλήρωσα 4% ΦΕΜ ή έπρεπε 20% ή καθόλου;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, καλά έκανα που πλήρωσα 4% ΦΕΜ ή έπρεπε 20% ή καθόλου;;;

 

Η εφορία μου πιστεύει ότι δεν χρειαζόταν η προκαταβολή του φόρου.

 

Ειδικά για τα τοπογραφικά ο προκαταβλητέος φόρος, όταν βγάζεις άδεια, είναι 4%.

 

Και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να κόβουμε αποδείξεις και στους ιδιώτες και για να μην μπλέκουμε και για να μη φαίνεται στο μπλοκάκι μας ότι δουλεύουμε μόνο με επαγγελματίες. Ειδικά για αυτούς που έχουν πάρει ή θα πάρουν επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

anka δεν μπορώ να σου απαντήσω τεκμηριωμένα (με νόμο δηλαδή αν και βρήκα τον σχετικό νόμο Παράγραφος 4 άρθρο 52 v.2238/1994) αλλά επειδή το έντυπο του ΦΕΜ αναγράφει Πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Δημοσίου (άρα εμπλοκή δημόσιας υπηρεσίας που θεωρεί τα σχέδια) και η προφορική απάντηση μιας υπαλλήλου της εφορίας (παλιά βέβαια) ήταν ότι δεν απαιτείτε, προσωπικά δεν καταθέτω ΦΕΜ για ιδιώτες εκτός οικοδομικής αδείας.

 

 

Αλλά για να μην πάρω και κανέναν στον λαιμό μου, μια ερώτηση στην εφορία του θα βοηθήσει...

 

υ.γ. Πάντως δεν είναι κακό το ότι κατέθεσες ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σε όλες τις περιπτώσεις καταθέτω ΦΕΜ.

4% για τοπογραφικά - 10% για τα άλλα, ασχέτως αν πάνε ή δεν πάνε σε πολεοδομικό γραφείο, έλεγχο κλπ

 

Και η λογική λέει ότι πληρώνεσαι κάτι νομίμως άρα νομίμως καταβάλεις και φόρο στο κράτος.

 

Δεν σωζόμαστε από 4% και 10%.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για το πότε γίνετε παρακράτηση 20 % όταν κόβουμε δελτίο παροχής υπηρεσιών; όταν κόβουμε σε φυσικά πρόσωπα ή ΝΠΔΔ τι ισχύει;Γίνεται παρακράτηση; Ποιός την αποδίδει και πού;

Link to comment
Share on other sites

Την παρακράτηση την αποδίδει το ΝΠΔΔ η το ΝΠΙΔ στο δημόσιο ταμείο στο τέλος κάθε φορολογικής περιόδου. Είναι σαν το Φ.Ε.Μ στις περιπτώσεις αμοιβών οικοδομικών αδειών...Εννοείται πως το εκάστωτε ΝΠΔΔ η ΝΠΙΔ οφείλει να σου δώσει μια κατάσταση υπογεγραμένη την οποία και καταθέτεις μαζί με την φορολογική σου δήλωση και αναγράφει τα ποσά που έχουν προκαταβληθεί για λογαριασμό σου στο δημόσιο ταμείο και όταν γίνεται η εκκαθάριση του εισοδήματός σου είτε σου επιστρέφεται ποσό άν είσαι κάτω από το αφορολόγητο, είτε προσμετράει στο τεκμαρτό εισόδημα αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.