Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομίες τέλος


kostassid

Recommended Posts

Αυτό συμβαίνει στις μεγάλες Πολεοδομίες της πρωτεύουσας. Στην επαρχία είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

 

Ειναι παρα πολυ αλλιως τα πραγματα και ειδικα για αυτους που δεν ειναι μερος της επαρχιας.Το μαγαζακι εκει (κατι σαν καφενειο απο τα παλια ομως...) ειναι μικρο και για λιγους κανει ομως καλο τζιρο σε κλειστο κυκλο.Μηχανικοι εισαστε,προσεχτε τι γραφετε σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

το πως δουλεύει μια πολεοδομία (αν εχει διαφθορά ή έλλειψη ευσυνειδησίας ) φαίνεται από την μορφή του περιβάλλοντος και την αειφόρο ανάπτυξή της περιοχή που βρίσκεται η έδρα της. Το να λέμε για διαφθορά στα πολεοδομικά γραφεία της επαρχίας σε σχέση με την Αθήνα είναι αστείο τουλάχιστον για αρκετές περιοχές σαν αυτήν της Καρυστίας αφού αρκεί να δούμε πως είναι το περιβάλλον στην Αθήνα και πως πχ εδώ στην πόλη μου Αν είναι να <συνενοούμαστε τουλάχιστον> όπως είπε κάποιος συνάδελφος και να έχουμε το αποτέλεσμα της Αθήνα τότε καλύτερα να μην συνενοούμαστε Το πως αντιλαμβάνονται μερικοί (όχι πολλοί) συνάδελφοι της Αθήνας την εργασία στην περιοχή μας (παρόλο που και το πολεοδομικό γραφείο εξυπηρετεί ακόμα και σε περιπτώσεις που έρχονται για τον έλεγχο μη μηχανικοί υπάλληλοι των γραφείων) είναι το ότι σπανίως παρίσταται παρά ελάχιστες μέρες για την επίβλεψη των έργων τους με ολέθριες πολλές φορές συνέπειες. Εγώ πιστεύω ότι ο πολιτισμός , η μη αλλοτρίωση των κατοίκων μιας περιοχής , η διατήρηση των χρηστών ηθών , η ηθική κλπ που διέπει μια περιοχή αντικατοπτριζεται και στις υπηρεσίες της Αυτό πρέπει να αλλάξει , η ηθική που μας διέπει , η ανθρωπιά , οι αξίες του να είσαι άνθρωπος και αυτά δεν μπορούν να γίνουν μόνο με νόμους και υπουργικές αποφάσεις Οι αλλαγές στον τρόπο έκδοσης των αδειών και στην νεα λειτουργία των υπηρεσιών μπορεί να αποτελέσει ένα νεο εργαλείο που αν δεν συνοδεύεται από κοινωνικές αλλαγές θα οδηγήσει απλώς σε αλλη μια μετάλλαξη με την διαφθορά να αλλάζει γραφείο Και όταν λεω κοινωνικές αλλαγές μιλάω για τον περιορισμό της άναρχης υπερσυγκεντρωτικότητας των μεγάλων πόλεων που γεννά διαφθορά - βία - αποξένωση - έλλειψη αξιών - ατομικισμό κλπ

Link to comment
Share on other sites

γενικά μιλάω δεν το ειδικέυω κάπου ¨οπου το περιβάλλον είναι καλύτερο από κάπου αλλού εκεί δουλεύουν καλύτερα οι αντίστοιχες υπηρεσίες και η κοινωνία είναι καλύτερη ως προς τις αξίες που την καθοδηγούν (μπορούμε να συγκρίνουμε την Κάρυστο την Βόρεια ευρώπη την Ιαπωνία τον νότιο πόλο δεν ξέρω και εγώ τι σε σχέση με την Αθήνα ή και μεταξύ τους και να βγάλουμε το συμπέρασμα τι λειτουργεί καλά , ή καλύτερα και που Και στην περιοχή μου έχουν γίνει πολεοδομικά εγκλήματα κυρίως την εποχή της χούντας αλλά σε σχέση με αυτά της Αθήνας είναι πλημμελήματα

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθε μερα βλεπω οτι εκδιδονται οικοδομικες αδειες χωρις αμοιβες σε μηχανολογο.

Και ερωτω: Τις αμοιβες τις ελεγχει ενας υπαλληλος ο οποιος για προφανεις λογους κανει στραβα ματια. Το συστημα του ΤΕΕ το οποιο ειναι αυτοματο, μεσω software, πως δεχεται αμοιβες κλιματισμου σε πολιτικο μηχανικο και αμοιβες στατικων σε μηχανολόγο;

Μια γραμμη κωδικα και το συστημα θα απερριπτε αυτες τις αμοιβες αυτοματα χωρις να ελεγξει κανενας υπαλληλος.

Αφου δεν εχει γινει αυτο το τοσο απλο πως λεμε οτι θα καταργησουμε τις πολεοδομιες και ολα θα γινονται πιο ευκολα και γρηγορα δεν το καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

το προβλήμα ειναι οτι για να φνε τα δικα μας παιδια κανουμε το προγραμμα με δικους μας ανθρωπους αντι να ζητησουμε προσφορα απο την αγορα....τα ιδια κανει και το δημοσιο που θα γλυτωνε λεφτα και προγραμματα που δνε τρεχουν για να συντηρει τα δικα του παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες...δεν περιμενω να φυγουν απο τις συγχωνευσεις...να βγουν στην συνταξη περιμενω...

 

οι σημερινοι 50-55αριδες θελουν 10-15 χρονια ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ αλλιως τα πραγματα και ειδικα για αυτους που δεν ειναι μερος της επαρχιας.Το μαγαζακι εκει (κατι σαν καφενειο απο τα παλια ομως...) ειναι μικρο και για λιγους κανει ομως καλο τζιρο σε κλειστο κυκλο.Μηχανικοι εισαστε,προσεχτε τι γραφετε σας παρακαλω.

 

Έτσι ακριβώς είναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.