Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρεωστέα Ζήτηση


Scrooge

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς ποιο μέγεθος αντιπροσωπεύει η Χρεωστέα Ζήτηση (ΧΖ) στα τιμολόγια της ΔΕΗ ?

Είναι σε kW, επομένως πρόκειται για ισχύ.

Όμως ποια ισχύς είναι ?

Μήπως η μέγιστη που μετρήθηκε στο χρονικό διάστημα της μέτρησης ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μέγιστη που μετρήθηκε στο χρονικό διάστημα της μέτρησης ?

Οχι αυτη λεγεται ΚΜΖ (Καταμετριθεισα μεγιστη Ζητηση)

 

Χρεωστεα ειναι αυτη που τελικα χρεώνεται απ οτι γνωριζω με μια μικρη επιφύλαξη διοτι στην ΔΕΗ τελικα ποτε δεν ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ ΚΜΖ=ΧΖ . Παλιότερα η ΧΖ υπολογιζόταν βάσει του συντελεστή ισχύος (cosφ)

Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα τιμολογιακή πολιτική, για τιμολόγιο μέσης τάσης Β1, Β2 κλπ, η ΧΖ είναι το γινόμενο της ΜΖ (Μέγιστη Ζήτηση) επί του ΣΥΝΤ.ΠΡΟΣΑΡΜ (Συντελεστή Προσαρμογής).

 

Οι οδηγίες και οι υπολογισμοί της ΜΖ και του ΣΥΝΤ.ΠΡΟΣΑΡΜ αναφέρονται στις σελίδες στο site της ΔΕΗ

 

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ: εάν αναφέρεσαι σε μέση τάση, κάνεις λάθος!

Link to comment
Share on other sites

@x_user

Αναφέρομαι στα τιμολόγια γενικής / βιομηχανικής χρίσης στη Χ.Τ Νο 5 (85Kva) - No 6 (135Kva) - No 7 (250)Kva)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδιά, γειά σας.Έχω το εξής πρόβλημα:Έχω πάρει ένα λογαριασμό ρεύματος μια βιομηχανικής εγκατάστασης με σκοπό να προτείνω κάποια αντιστάθμιση αέργου ισχύος.Το πρόβλημα είναι ότι στο λογαριασμό κάτω κάτω μου λέει ότι το συνφ είναι 1. Απ'ότι γνωρίζω δεν έχει υποστεί κάποια αντιστάθμιση αέργου ισχύος.Τι μπορεί να έχει γίνει με το λογαριασμό?Πρέπει να χρησιμοποιήσω καταγραφικό αέργου ισχύος ώστε να έχω την ακριβή εικόνα?Τέλος, επειδή ένα καταγραφικό τέτοιο είναι πολύ ακριβό, μήπως μπορώ να απευθυνθώ κάπου για ενοικίαση ενός τέτοιου οργάνου?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Υπάρχουν τα δύο εξής σενάρια φίλε Αντώνη για να γνωρίζεις

 

Α. Αν η συμφωνυμένη ισχύς είναι μέχρι και Νο.2 (3x40 A ασφάλειες στο μετρητή της ΔΕΗ , 3x35 A στον γεν. πίνακα/ τιμολόγια Γ21) , ο συντελεστής ισχύος (συνφ) λαμβάνεται ως 1,000 .

Β. Αν η συμφωνημένη ισχύς είναι από Νο.2 και πάνω , υπάρχει η περίπτωση να μην μετριέται το συνφ , να λαμβάνεται ως 1,000 ,αλλά να χρεώνονται διαφορετικα οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις (τιμολόγια Γ22)

 

Εδώ τα τιμολόγια της ΔΕΗ

 

Γ21 και Γ22

 

Εδώ πως υπολογίζονται οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις στο λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραία Σταύρο

 

Σύγχωρεσε με αν ακουστεί χαζό αλλά στην περίπτωση που έχεις μια παροχή Νο3 και η ΔΕΗ δεν καταγράφει το συνφ με αποτέλεσμα να το θεωρεί 1. Αν με όργανο μετρήσουμε το συνφ=0,75 έχει νόημα να το βελτιώσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.