Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παλαιότητα κτίσματος


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Ξέρετε με ποιούς πιθανούς τρόπους μπορεί να αποδειχθεί η παλαιότητα κτίσματος από την στιγμή που δεν υπάρχει άδεια κλπ. και δεν αναφέρεται σε κάποιο συμβόλαιο στο χρονικό διάστημα που μας ενδιαφέρει?

Σκέφτηκα μήπως από την ΔΕΗ από την παροχή ρεύματος? ή την απιθανη περίπτωση να εμφανίζεται σε κάποια παλαιά αεροφωτογραφία. Κάποιες προτάσεις?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφια , ΔΕΗ (δινει βεβαιωση περι ηλεκτροδοτησης), βεβαιωση του Δημου , παλιο μισθωτηριο , ενορκες καταθεσεις , εξαρταται για που τα θελεις και για τι παλαιοτητα μιλας.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια αδεια για έργασιες μικρής κλίμακας που θέλει ένας συνάδελφός να εκδόσει,και τουζητήσαν για το κτίσμα να βεβαιωθεί οτι προυπάρχει του 1950. Μαρτυρίες από ότι του είπαν δεν δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βεβαίωση από τον Δήμο. Αν υπάρχει παλιά απόδειξη της ΔΕΗ βοηθά και στην έκδοση της σχετικής βεβαίωσης από τον Δήμο και την επισυνάπτεις ως επιπλέον στοιχείο αν θες προς την αρμόδια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

και γω οσες φορές έχω χρειαστεί βεβαίωση παλαιότητας την παίρνω από τον Δήμο. Αν δεν έχω κάποια χειροπιαστή απόδείξη όπως αναφέρατε ( ΔΕΗ, συμβόλαια κ.τ.λ.) τότε η πολεοδομία του Δήμου (Ηρακλείου Κρήτης) κάνει αυτοψία και αν είναι πετρόχιστο δίνει την βεβαίωση παλαιότητας χωρίς κανένα αλλό στοιχείο. Δεν ξέρω όμως αν λειτουργούν το ίδιο και άλλοι Δήμοι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα άλλο χαρτί που μπορεί να αποδείξει την παλαιότητα είναι βεβαίωση του ΙΚΑ, είτε πληρωμής ενσήμων, είτε βεβαίωσης αυθαιρέτου :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα οι Πολεοδομίες δεν δέχονται τις βεβαιώσεις από τους Δήμους σχετικά με την παλαιότητα. Νομίζω επίσης ότι ούτε οι Δήμοι δίνουν πια τέτοιες βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σε ενα αγροτεμαχιο 1,5 στρεμματων ενα παλιο κτισμα με τσιμεντολιθους. Το ειχε φτιαξει ο παππους μου το χιλια εννιακοσια καποτε. Δεκαετια του 60 πρεπει να ηταν. Ειχε ενα δωματιο οπου εμενε καποιες φορες και χωρους αγροτικων αποθηκων και σταβλων (συνολο περιπου 90τ.μ.). Υπαρχει περιπτωση να περασει ως υψισταμενο προ του 55' και να νομιμοποιηθει ως κατοικια; με ποιο τροπο μπορει να γινει αυτο;

Ρευμα απο ΔΕΗ δεν εχει παρει ποτε, ουτε εχει γινει αιτηση για κατι τετοιο γιατι πολυ απλα οταν η ΔΕΗ ηρθε στην περιοχη το κτισμα πλεον χρησιμοποιουνταν αποκλειστικα ως σταβλαποθηκες.

 

Υ.Γ. Την εποχη που εγινε το κτιριο αυτο κανενας δεν εβγαζε αδεια γιατι δεν πρεπει να υπηρχε καν πολεοδομια στην Λευκαδα οπου βρισκεται το κτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή εκείνη δεν ήταν υποχρεωτική ηέκδοση άδειας.

Συζήτησέ το με την Πολεοδομία, τι θέλουν.

Αεροφωτογραφία του π.χ. τους καλύπτει? (αν φαίνεται το κτίσμα)

Ή ας προχωρήσουν σε αυτοψία οι ίδιοι.

Για να νομιμοποιηθεί ως κατοικία τώρα, πρέπει να εκδοθεί κανονικά οικοδομική άδεια (έστω για αλλαγή χρήσης). Στην περίπτωση αυτήν όμως με τις ισχύουσες σήμερα διατάξεις για την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή εκείνη δεν ήταν υποχρεωτική η έκδοση άδειας.

Συζήτησέ το με την Πολεοδομία, τι θέλουν.

Αεροφωτογραφία του π.χ. τους καλύπτει? (αν φαίνεται το κτίσμα)

Ή ας προχωρήσουν σε αυτοψία οι ίδιοι.

Για να νομιμοποιηθεί ως κατοικία τώρα, πρέπει να εκδοθεί κανονικά οικοδομική άδεια (έστω για αλλαγή χρήσης). Στην περίπτωση αυτήν όμως με τις ισχύουσες σήμερα διατάξεις για την περιοχή.

 

Αεροφωτογραφιες του 50 αι του 60 στην περιοχη λιγο δυσκολο να υπαρχουν. Εστω λοιπον οτι περναει ως προϋπαρχον το κτισμα. Τι να κανω εγω για να περασει ως σπιτι κι οχι ως αποθηκη; Η σημερινη κατασταση του θυμιζει αποθηκη. Να το σουλουπωσω λιγο;

 

Επειδη δεν εχουμε αρτιοτητα (1,5 στρ. με φατσα 40μ σε αγροτικο δρομο) δε μπορει να βγει καμια αδεια εκτος απο αδεια επισκευης (μικρης κλιμακας). Ουσιαστικα θελω να αναγνωρισθει ως ΠΡΟΫΠΑΡΧΟΝ ΣΠΙΤΙ, οχι αποθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.