Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί - τεχνίτες: σχέση αγάπης & μίσους


Pirate

Recommended Posts

Στην ορολογια τα βρισκουμε..

 

Το θεμα ειναι το εξης:

-Ο μηχανικος να ειναι διατεθειμενος να μαθει απο την εμπειρια του μαστορα..

-Ο μαστορας να ειναι διατεθειμενος να μαθει απο τις γνωσεις του μηχανικου..

 

Αν ισχυουν τα παραπανω η γλωσσα επικοινωνιας βρισκεται...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βρίσκεται (έχω δουλέψει οκτώ χρόνια σε υπεργολάβο ….) αλλά θα πρέπει και να το ..έχεις , δεν τα καταφέρνουν όλοι .Αυτό είναι σίγουρο . Είναι πολλά που μπορεί να πει κάποιος …. Το βασικό είναι σίγουρα να υπάρχει καλή χημεία μεταξύ των ανθρώπων .

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι πιστεύω πως τα μαστόρια της (παλιάς) σχολής πέρασαν,έφυγαν.Οι νέοι τώρα είμαστε πιο διαλακτικοί και πιο χαμηλού προφίλ απότι οι παλιοί.Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο terry που με καλυψε για μια ακόμη φορά!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός πρέπει πρώτα από όλα να αυτοαξιολογείται , να είνα προσηνής και ευγενής . Αλλά πρέπει να είναι και δίκαιος στα διοικητικά του καθήκοντα και απόλυτος στα θέματα τα οποία γνωρίζει και είναι υπεύθυνος .

 

Ο μάστορας πρέπει να έχει γνώση της πρακτικής και να εκτελεί , χωρίς να παίρνει πρωτοβουλίες .

Εκεί υπάρχει το θέμα .

 

Πολλές φορές πάς στο εργοτάξιο και ο μάστορας έχει κάνει κάτι παραπάνω που συνήθως είναι λάθος .

Τότε λέει : "Σκέφτηκα ότι ..... "

Μα εκεί είναι το πρόβλημα . Δεν είναι δουλειά του να σκέφτεται .

 

Από την άλλη , αν ο μηχανικός έχει αμφιβολίες η άγνοια γιά κάποια θέματα , είναι καλό να μιλήσει με ένα συνάδελφο του , ώστε να τον βοηθήσει γιά να μπορεί και αυτός να είναι σωστός στην καθοδήγηση των μαστόρων .

 

Γενικά όσο περισσότερο ευγένεια και όσο λιγότερες εμμονές υπάρχουν από τα δύο μέρη , τόσο το καλύτερο είναι γιά όλους και γιά το έργο .

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές πάς στο εργοτάξιο και ο μάστορας έχει κάνει κάτι παραπάνω που συνήθως είναι λάθος .

Τότε λέει : "Σκέφτηκα ότι ..... "

Μα εκεί είναι το πρόβλημα . Δεν είναι δουλειά του να σκέφτεται .

 

Εγώ διαφωνώ φίλε Bas.

Η δουλειά κάθε ανθρώπου είναι να σκέφτεται.

Αν δεν σκέφτεται είναι βλάκας.

Και αν δεν είναι βλάκας είναι τουλάχιστον απαθής η ανεύθυνος.

Και οι μηχανικοί όπως και οι μαστόροι κάνουν λάθη....

Πολλές φορές έχω βρει λάθη σε μηχανικούς ... με κάποια απο αυτά να είναι τραγικά....όπως πολλές φορές έχω κάνει και εγώ λάθη.

Η χρυσή τομή δεν είναι να μην αναλαμβάνει πρωτοβουλίες ο μάστορας όπως αναφέρεις....

 

Η χρυσή τομή είναι ο μάστορας να ενημερώνει πρώτα τον μηχανικό πριν αναλάβει κάποια πρωτοβουλία.

 

Το πρόβλημα για μας τους μαστόρους είναι ότι όταν έχουμε δίκαιο πολλές φορές θα πρέπει να εκφράσουμε τις αμφιβολίες ή τους δισταγμούς μας με τέτοιο τρόπο που να μην πληγώνει τον εγωισμό μερικών από εσάς....

Για αυτό επιμένω και λέω ότι όταν οι άνθρωποι είναι ανοιχτόμυαλοι, είτε από τους μεν και απο τους δεν, τότε τα προβλήματα λύνονται...

Όταν όμως δεν συμβαίνει αυτό τότε χέστα και άστα.....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Κάποια γενικά….

Nα συμπληρώσω ότι στα μεγάλα εργοτάξια κυρίως σε βιομηχανικά έργα η δομή στον υπεργολάβο είναι ότι ο βοηθός δέχεται εντολές από τον τεχνίτη του , ο τεχνίτης (εντάξει …το μάστορας είναι λίγο παλιομοδίτικο ) από τον εργοδηγό του- και μόνο από αυτόν – και ο εργοδηγός από τον μηχανικό η τον υπομηχανικό (κανονικά από τον υπομηχανικό) ο οποίος κάνει και την οικονομική πιστοποίηση των εργασιών .

 

Στα κτιριακά γίνεται χαμός ! Όποιος είναι γεωγραφικά πιο κοντά στον τεχνίτη τον διατάζει η του παραπονιέται . Επειδή οι υπεργολάβοι στα κτιριακά είναι μικρότερου βεληνεκούς (ξέρω σχεδόν το σύνολο των μεγάλων) ο τεχνίτης δέχεται οδηγίες από τον μηχανικό του κυρίου εργολάβου . Έμμεσα ο μηχανικός του κυρίου εργολάβου κάνει και τον εργοδηγό και τα πάντα όλα , μόνο που δεν σκουπίζει !!!

Edited by pdk
Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων σκουπίζει κιόλας. Το ξέρω εξ ιδίας πείρας... :sad:

 

Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Έχει όμως σχέση με το ότι ο "μάστορας" (ο Θεός να τον κάνει) είναι επί της ουσίας εμπειροτέχνης του χειρίστου είδους, επιπέδου "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.