Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία πληρωμής ενσήμων ΙΚΑ


Recommended Posts

Ειρήνη μπορείς!!Δηλώνεις κωδικό 02 για τοιχοποιία και 03 για επιχρίσματα.Δεν είναι απαραίτητο να χουν ολοκληρωθεί τα τούβλα για να βάλεις και επιχρίσματα.Οι εργασίες της τοιχοποιίας προηγούνται μεν χρονικά,αλλά επικαλύπτονται από αυτές των επιχρισμάτων.Αυτό σημαίνει οτι τα ένσημα για τα τούβλα θα "τελειώσουν" πιο γρήγορα απο αυτά των επιχρισμάτων.Κι αυτό πάλι, είναι γενικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορια:

Ειμαστε στη διαδικασια οπου εχει γινει η καρτελα ενος εργου στο ΙΚΑ και εχουν περαστει τα μεροκαματα των μπετων και των τουβλων.

Τωρα για τα επιχρησματα και τους χρωματισμους, μπορει να μειωθει ο αριθμος των μεροκαματων γιατι οι 2 πλαινες επιφανειες του οικιματος ειναι σε επαφη με γειτονικα κτισματα. Στο ΙΚΑ μου ειπαν οτι αρχικα χρειαζονται μια τεχνικη εκθεση απο το μηχανικο. Εχει κανεις καποιο υποδειγμα? Τι στοιχεια πρεπει να περιεχει αυτη η εκθεση?!

Link to comment
Share on other sites

τι να την κάνουν την τεχνική έκθεση...

Μήπως σου ζήτησαν το πινακα 3 του ΙΚΑ.

Θα βρεις τον πίνακα 3 που πρέπει να υπάρχει και κάπου εδω μέσα , θα πας στις εργασίες επιχρισμάτων και ελαιοχρωματισμών του πίνακα, θα βάλεις τα τ.μ. επιχρισματων και ελαιοχρωματισμών που είναι σε επαφή με τα όμορα κτίσματα και εν τέλη θα προκύψουν τα αφαιρούμενα ημερ/σθια σε αριθμό.

Αυτο θέλουν.

Αλλα φαντάζομαι οτι στο συγκεκριμένο ΙΚΑ ολα τα παραπάνω, τα ζητάνε γραμμένα σε τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω και γω...μια απλη μηχανικος ειμαι...δε μπορω να κατανοησω την πολυπλοκοτητα των συστηματων τετοιων υπηρεσιων!

Αλλα επειδη μου φανηκε και μενα περιεργο αυτο με την τεχνικη εκθεση, τους ρωτησα αν πρεπει να βγαλω τις επιφανειες και τα μεροκαματα που ειναι να αφαιρεθουν και μου ειπαν οτι οχι, εγω απλα να φερω την εκθεση του μηχανικου και θα βγαλουν αυτοι τα μεροκαματα!

Γι'αυτο και ρωταω εδω, μηπως εχει τυχει να κανει καποιος αλλος συναδελφος μια τετοια εκθεση ποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι, σε ένα έργο που επιβλέπω, το ΙΚΑ για την περίφραξη απαιτεί άλλα ένσημα εκτός αυτών της αδείας.

Το οικόπεδο είναι 2500μ² και ο ακάλυπτος χώρος είναι 400μ².

Αλλά το ΙΚΑ δεν το καλύπτουν αυτά τα ένσημα και λέει πως πρέπει να υπολογίσω ένσημα με αναλυτικό για την περίφραξη.

Σας έχει τύχει αντίστοιχο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη σύμπτωση, άνοιξα για να γράψω ακριβώς την ίδια απορία...

 

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση υπολόγισα με αναλυτικό περίφραξη με μεμονωμένους στύλους, κοτσετόσυρμα.

 

Τα ένσημα βγαίνουν λίγα, αφού οι εκσφαφές γίνονται τοπικά με μηχάνημα (με χάνιξ καλέ μου άνθρωπε του λες), σαν "μπετά" βάζω το εξισωτικές στρώσεις, γεμίσματα (3.02 αναλυτικός, 3.05 ΙΚΑ πίνακας 3), σύρμα (18.13) και στύλους (18.15) που δεν έχει αντιστοιχία αναλυτικού - ΙΚΑ πίνακας ΙΙΙ.

 

Δεν έχει βγει ακόμα η νεκροψία από το ΙΚΑ (επιτόπιος έλεγχος). Η περίπτωση ήταν παρόμοιων διαστάσεων. Το έκανα από μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ζητήστε από το ΙΚΑ τον νόμο που τους λέει αυτά .

Εχετε υπ' όψη σας ότι η άδεια οικοδομής περιλαμβάνει και την άδεια περιτοίχισης .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι εργάσιμες βάσει πενθημέρου: Αφαιρείς ΣΚ και αργίες και ο,τι μείνει (συνήθως 20~21 μέρες, κάποιες φορές 22, κάποιες μέχρι 18...) είναι ο αριθμός των εργάσιμων ημερών (των επιδεχομένων ενσήμου).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπέβαλα την ΑΠΔ 07/2010 μέσω Διαδικτύου και πλήρωσα μέσω τραπέζης (web banking) ΕΝΤΟΣ των προθεσμιών. Έχω πάρει και αριθμό δήλωσης της ΑΠΔ (μετά την οριστικοποίηση). Από το πληροφοριακό σύστημα του ΙΚΑ όλα έλεγαν οτι έγιναν με επιτυχία...

Εχτές 27/10/2010 με πήρε τηλέφωνο ένας από τους ασφαλισμένους (ήταν μέσα στην ΑΠΔ 07/2010) και πήρε από το ΙΚΑ την καρτέλα με τα ένσημα του και βλέπει ότι τα ένσημα που του έχω βάλει στην ΑΠΔ 07/2010 είναι σε εκκρεμότητα.

Τι σημαίνει αυτό?

Έχω κάνει κάπου λάθος?

Έπρεπε να έχω κάνει και κάτι ακόμα?

Εν όψη της ΑΠΔ 09/2010 θα ήθελα αν είναι εφικτό το συντομότερο δυνατό την απάντησή σας.

 

Ευχαριστώ

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.