Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφίστηκε και επί των άρθρων το νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

'Εχω μια απορία βρε παιδιά... υποψήφιος πελάτης είχε χτίσει 110τ.μ. ισόγειο προ του 1983 το οποίο λέει ότι τακτοποίησε με το ν. Τρίτση. Αμέσως μετά σήκωσε άλλον έναν όροφο τον οποίο θέλει να τακτοποιήσει με τη φετεινή ρύθμιση.

...

...

 

Καλά κάνεις και είσαι καχύποπτος.

Ειδικά αφού ο πελάτης σου έχει το αυθαίρετο στο DNA του. Μόλις «τακτοποίησε» τότε το ένα έκανε άλλο ένα.

Στοίχημα αν προλάβαινε θα έφτιαχνε άλλο ένα μετά την «τακτοποίηση» που θα του κάνεις.

 

Ναι απ όσο ξέρω πολλοί μα πάρα πολλοί δεν προχώρησαν στην δεύτερη φάση.

Πιθανά η πλειοψηφία. Κανένας δεν ξέρει και φυσικά ούτε το κράτος ενημέρωσε αν ξέρει όλα αυτά τα χρόνια.

 

υ.γ.

1- Τίποτα νόμιμο έχει φτιάξει?

2- Οι ιστορίες που θα ακούσουμε με τα αυθαίρετα από τον κόσμο θα είναι η ιστορία της Ελλάδας που μπορεί μαζί να μη τα φάγαμε, αλλά μαζί παρανομήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το εξοχικό... την α' κατοικία θέλω να πιστεύω ότι την εφτιαξε νόμιμα...

 

45χιλ δρχ τότε (κατά τα λεγόμενά του) - κανένα εννιάρι σήμερα και καθάρισε... Πως να μην τον πιάνει το παράπονο αυτόν που πάει νομότυπα?

Link to comment
Share on other sites

πηγα να για η/χ που νομιζε οτι ειχε.....τελικα δεν ειχε ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΟΜΙΜΟ.....ειχε αγορασει το δωμα και 110 τ.μ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ και το δικαιωμα υψουν........επαθε εγκεφαλικο......με ρωτησε ποσο παει αν φαει προστιμο....ξαναεπαθε εγκεφαλικο....εμπιστευθηκε δικηγορο κατασκευαστη

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το βρήκα στο site της βουλής,στα ψηφισθέντα νομοσχέδια, το ΤΕΛΙΚΟ κείμενο όπως ψηφίστηκε χθες με τις διορθώσεις του και αναμένει δημοσίευση σε ΦΕΚ..

 

το έχω ανεβάσει στο:

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=2020

 

Άντε καλή δύναμη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις σαν λινκ to

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/p-areta-pap.pdf

 

Ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό, http://www.iekemtee.gr/NOMOS_AYTHAIRETON.doc, με το που τελειώνουν τα άρθρα για τα αυθαίρετα, έχει νομοθεσία που με πρώτη ματιά είναι ότι πιο ενημερωμένο έχω δει μέχρι τώρα...:P

Link to comment
Share on other sites

...

είναι ότι πιο ενημερωμένο έχω δει μέχρι τώρα...:P

Εχει από ΓΟΚ και Κτιριολογικό κανονισμό μέχρι νόμο Τριτση και το 651/77 αν κατάλαβα καλά.

Ένα άριστο σκονάκι να το έχει ο κάθε πικραμένος μηχανικός πριν τραβήξει τις γραμμές στα σχέδια του.

Δεν κατάλαβα όμως αν το κείμενο για τον πρόσφατο νόμο με τα αυθαίρετα είναι το τελικά υπογεγραμμένο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.