Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γιατί απαιτείται έλεγχος του ΔΔΕ


AlexisPap

Recommended Posts

(γι αυτό με ζώνουν τα διαόλια μου όταν ακούω για οπτικούς ελέγχους...).

 

Δεν είσαι ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Από όσα συζητήθηκαν ως τώρα καταλαβαίνω πως υιοθετούμε τον έλεγχο των ΔΔΕ επειδή το κάνουν ήδη άλλοι Ευρωπαίοι, των οποίων τα πρότυπα παρακολουθούμε...

 

Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να μάθουμε τις μελέτες στις οποίες στηρίζεται αυτή η πρόβλεψη του (ξένου) προτύπου. Γιατί προφανώς υπάρχουν στατιστικές και μελέτες από πίσω.

 

Τούτο διότι ο καθένας μας κρίνει με βάση την δική του εμπειρία που συχνά είναι ανεπαρκής ή αποκλίνει από τον μέσο όρο, οι στατιστικές όμως απεικονίζουν την συνολική κατάσταση.

 

Επίσης, μια που το πρότυπό μας είναι αντιγραφή κάποιου άλλου προτύπου, είναι καλό να ξέρουμε πως δουλεύουν στην χώρα προέλευσης. Διότι, το πιθανότερο είναι να έχουν άλλη τεχνική κουλτούρα (ενδεχομένως ανώτερη της δικής μας) και, επίσης, να εννοούν διαφορετικά ορισμένα πράγματα, πχ έχω την αίσθηση ότι είναι διαφορετικό το να κάνει οπτικό έλεγχο ένας Γερμανός, ένας Έλληνας ή ένας Αιγύπτιος...

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι είναι διαφορετικό το να κάνει οπτικό έλεγχο ένας Γερμανός, ένας Έλληνας ή ένας Αιγύπτιος...

 

Έχω δουλέψει μαζί με Γερμανό ηλεκτρολόγο, κώλυσε γιατί το σχέδιο του πίνακα ήταν λάθος, εγώ όμως κατάφερα να αυτοσχεδιάσω και να συνεχίσω αυτό που έκανα. Τον αυτοσχεδιασμό, ο μηχανολόγος τον βρήκε σωστό. :D

Link to comment
Share on other sites

κάνει οπτικό έλεγχο ένας Γερμανός, ένας Έλληνας και ένας Αιγύπτιος...

Ο Γερμανος διακοπτει τον οπτικο ελεγχο μεχρι να διορθωσει το σχεδιο

Ο Ελληνας, ξηωνει μερικα καλωδια, κανει μερικες γέφυρες, τυλιγει και ενα τηκτο με αλουμινοχαρτο απο τα τσιγαρα του και παει την ΥΔΕ να την υπογραψει αλλος...

Ο Αιγυπτιος κοιταει, ξηλωνει τον πίνακα και φτοιαχνει αλλους δεκα με το ραγουλικο που ξηλωσε...

:)

Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει μια αναφορά σχετικά με την αξιοπιστία των ΔΔΕ στις οικιακές ΕΗΕ από την Αγγλία

 

Μετά από τόσο ντόρο ας αναφέρουμε ένα από τα ευρήματα της έρευνας αυτής όπου σε δείγμα 607 ΔΔΕ -οικιακών καταναλωτών- το ποστοστό αστοχίας βρέθηκε 2,8%.

 

Θα ήθελε κανένας το σπίτι του να ανήκει στο 2,8% ? Προφανώς δεν υπάρχει κάποιο ποσοστό αστοχίας σε ΔΔΕ που μπορούμε να ανεχόμαστε. Να υπενθυμίσω για τους τρίτους που αναγνώσκουν ότι οι κατασκευαστές ΔΔΕ προτρέπουν έλεγχο κάθε μήνα ακόμη και μετά από καταιγίδα.

 

Με τη βοήθεια του nvel λοιπόν που μας παρέθεσε την έρευνα αυτή, μπορώ να συμπληρώσω προηγούμενο post μου το οποίο αφορούσε πιο συγκεκριμένα ένα δείγμα μεγαλύτερο των 500 ΔΔΕ -όχι οικιακοί καταναλωτές όπως ανέφερα- με τάξη μεγέθους του ποσοστού αστοχίας 4%.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, βλέπω μια παράξενη αυξομείωση προς τα πάνω ως προς το σφάλμα, τη μπορεί να σημαίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν θέλει να είναι στο 2.8% αλλά και ο ΔΔΕ δεν είναι το μοναδικό μέτρο προστασίας από ηλεκτροπληξία ... για την ακρίβεια είναι το τελευταίο όταν όλα τα άλλα αποτύχουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, βλέπω μια παράξενη αυξομείωση προς τα πάνω ως προς το σφάλμα, τη μπορεί να σημαίνει αυτό ?

Είναι απόλυτα σωστή η παρατήρησή σου ότι στα τελευταία έτη της έρευνας αυξάνεται σταθερά το σφάλμα αλλά δεν θα πάρω θέση. Προσπαθώ να είμαι αυστηρός πρώτα με τον εαυτό μου στις διατυπώσεις και στα αβασάνιστα συμπεράσματα. Είναι πιο ασφαλές να μείνουμε στο μέσο όρο (με το ερωτηματικό σου βέβαια) και να συγκρίνουμε με επόμενες έρευνες. Τα στοιχεία της έρευνας του @nvel είναι πιο πρόσφατα από αυτά που ανέβασα.

Στατιστικά στοιχεία είναι, αναμένεται να υπάρχουν μικρές αυξομειώσεις στα δείγματα και ανάλογα με παραμέτρους όπως συνθήκες περιβάλλοντος, κατηγορία δικτύου, χρονολογία παραγωγής ΔΔΕ, κοκ.

 

κανείς δεν θέλει να είναι στο 2.8% αλλά και ο ΔΔΕ δεν είναι το μοναδικό μέτρο προστασίας από ηλεκτροπληξία ... για την ακρίβεια είναι το τελευταίο όταν όλα τα άλλα αποτύχουν.

 

Αν ακούμπησει κάποιος φάση (ή εν γένει >50V) δεν θυμάμαι να υπάρχει κάτι άλλο εκτός του ΔΔΕ. Πιθανώς εισερχόμενος στη μέση ηλικία να αρχίζουν (ή καλύτερα να εντείνονται..) τα προβλήματα μνήμης μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.