Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος δώματος - απόληξης κλιμακοστασίου


charita

Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλησπερα συναδελφοι. Να ρωτησω αν το δωμα μου δε βγαινει πανω απο το μεγιστο υψος της περιοχης μπορω να το κανω και πανω απο 2,40? και να βαλω και ανελκυστηρα να ανεβαινει στο δωμα?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το ΝΟΚ Αρθρο 19.παρ. 2 γ μετά την τροποποίηση παρ 31 άρθρο 20 Ν.4258/14 

2. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται: 

γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου
Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορω να κανω αποληψη και ανελκυστήρα στο δώμα με υψος εως 3.80 χωρις να μετράει σε δομηση και ύψος σωστά? Και χωρίς να περασω αρχιτεκτονική Επιτροπή 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλησπέρα συνάδελφοι σε υπάρχουσα οικοδομή  piloti & και Α’ όροφο θέλω να κάνω προσθήκη β’ ορόφου και Δώμα.

Για την συγκεκριμένη ιδιοκτησία έχουν εκδοθεί ειδικοί οροί δόμησης ως αποκεκριμένου  με μέγιστο ύψος τα 9,00μ.  Για πυλωτή , Α’ και Β’ όροφο  έχω 9,00μ πραγματοποιούμενο  + 2,40μ για το δώμα.

Υπέβαλα τον φάκελο για προέγκριση και ο υπάλληλος που χρεώθηκε την αίτηση μου ζήτησε να αφαιρέσω το Δώμα και να κατασκευάσω  καταπακτή διότι με το Δώμα το τελικό υψόμετρο είναι 11,40 αντί 9,00μ. Ύστερα από αναφορά μου στο αρ.19 παρ. γ του ΝΟΚ μου είπε ότι στην περίπτωση μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο λόγο των ειδικών όρων δόμησης που έχει η ιδιοκτησία.

ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο σας έχει τύχει κατι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

θα δεις εδω

https://www.michanikos.gr/files/file/675-νοκ_x4-τεύχος-τεχνικών-οδηγιών/

το αρθρο 1 παρ. 5

και τα συνοδευτικα εγγραφα

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, amos said:

... μου είπε ότι στην περίπτωση μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο λόγο των ειδικών όρων δόμησης που έχει η ιδιοκτησία.

...

Αν υπάρχουν ειδικοί όροι δόμησης για την ιδιοκτησία (που δεν το γνωρίζουμε εμείς) τσέκαρε το με προσοχή.

Υποθέτω ότι στο ζήτηση γραπτά αφού το πας με ε άδειες ?! και όχι απλά προφορικά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

Αν υπάρχουν ειδικοί όροι δόμησης για την ιδιοκτησία (που δεν το γνωρίζουμε εμείς) τσέκαρε το με προσοχή.

Υποθέτω ότι στο ζήτηση γραπτά αφού το πας με ε άδειες ?! και όχι απλά προφορικά

Προφορικά με ενημέρωσε προς το παρόν αναμένω την ολοκλήρωση του ελέγχου απο μέρος του με τις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.