Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση Ισχύος αυτόνομου φωτοβολταικού συστήματος?


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους και φίλους του Φόρουμ!

Έχω δυο πέλατες που θέλουν να κάνουν επέκταση του αυτόνομου φωτοβολταικού συστήματος τους. Εδώ θέλω, όπως πάντα είναι, την πολύτιμη βόηθεια σας, σαν εμπειρότεροι:

Πρώτος πελάτης: Φωτοβολταικά πλαίσια με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά υπάρχουν στην αγορά και ο ινβέρτερ σηκώνει να βγάλει παραπάνω ισχύ.

Δεύτερος πελάτης: Πλαίσια σαν και αυτά που έχει το σύστημα του δεν υπάρχουν πλέον στην αγορά και ο ινβέρτερ δεν βγάζει παραπάνω ισχύ.

Πως μπορώ να προχωρήσω στην λύση του προβλήματος και των δυο παραπάνω πελατών μου?

Σημείωση: Η μελέτη και εγκατάσταση των παραπάνω συστημάτων δεν έχει γίνει από μένα.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

...και εδώ ακριβώς είναι που βρίσκεις μπροστά σου ότι "λάθος" επιλογή έχει γίνει στην αρχική εγκατάσταση....

 

Αν θέλεις να αυξήσεις την παραγόμενη ενέργεια γιατί ή ήδη παραγόμενη δεν φτάνει να καλύψει την κατανάλωση, πρέπει να προσθέσεις πηγές, δηλαδή φωτοβολταϊκά. Ενδεχομένως να χρειαστεί να αυξήσεις και την χωρητικότητα των συσσωρευτών. Πρόσεξε να μην ξεπεράσεις τις προδιαγραφές του ρυθμιστή φόρτισης (ο οποίος καλό θα ήταν να είναι τύπου MPPT).

Ο παραλληλισμός διαφορετικών πανέλων, ακόμη και με μεγάλη διαφορά ονομαστικής ισχύος, δεν είναι πρόβλημα αρκεί να είναι "κοντά" η τάση μέγιστης ισχύος Vmp που λειτουργούν.

 

Αν θέλεις να αυξήσεις την ισχύ του μετατροπέα με σκοπό να μπορούν να λειτουργούν περισσότερες συσκευές ταυτόχρονα, τότε τα πράγματα πιθανόν να μην είναι απλά. Αν ο μετατροπέας δεν έχει δυνατότητα παραλληλισμού με όμοια μηχανήματα, ίσως να χρειαστεί να αντικατασταθεί εντελώς ή στην χειρότερη να μπει ένας δεύτερος που να λειτουργεί με άλλα φορτία (κάτι που δημιουργεί άλλα προβλήματα όμως).

Στην περίπτωση που αυξήσεις τελικά την ισχύ του μετατροπέα, μέ όποιον τρόπο, ενδεχομένως να αποδειχθεί μικρή η μπαταρία και να χρειαστεί και αυτή επαύξηση.

 

Πρόσεξε ώστε οι όποιες επιλογές γίνουν να λαμβάνουν υπόψη το ενδεχόμενο περαιτέρω επέκτασης στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, επειδή αναφέρεις ότι δεν έχεις κάνει εσύ τις μελέτες και εγκαταστάσεις και επειδή μεταφέρεις ουσιαστικά εξολοκλήρου αυτούσιες τις ερωτήσεις των πελατών αυτών σε τρίτους μηχανικούς δηλαδή σε εμάς περιμένοντας να πάρεις έτοιμη απάντηση χωρίς εσύ να αναφέρεις πως θα προχωρήσεις και μετά να ρωτάς για βελτιστοποίηση και επιβεβαίωση των λύσεων που σκέφτεσαι, θεωρώ ότι δεν έχεις επαρκείς γνώσεις στο στήσιμο των αυτόνομων συστημάτων ΑΠΕ το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό από τα διασυνδεμένα καλύτερα να μην αναλάβεις αυτές τις επεκτάσεις !!!

 

Υ.Γ. φιλική συμβουλή

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, επειδή αναφέρεις ότι δεν έχεις κάνει εσύ τις μελέτες και εγκαταστάσεις και επειδή μεταφέρεις ουσιαστικά εξολοκλήρου αυτούσιες τις ερωτήσεις των πελατών αυτών σε τρίτους μηχανικούς δηλαδή σε εμάς περιμένοντας να πάρεις έτοιμη απάντηση χωρίς εσύ να αναφέρεις πως θα προχωρήσεις και μετά να ρωτάς για βελτιστοποίηση και επιβεβαίωση των λύσεων που σκέφτεσαι, θεωρώ ότι δεν έχεις επαρκείς γνώσεις στο στήσιμο των αυτόνομων συστημάτων ΑΠΕ το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό από τα διασυνδεμένα καλύτερα να μην αναλάβεις αυτές τις επεκτάσεις !!!

 

Υ.Γ. φιλική συμβουλή

Αγαπητέ συνάδελφε,

Αρχικά δεν μπορείς να γνωρίζεις τις γνώσεις και δυνατότητες του κάθε ενός από εμάς, επομένως άκυρος ο συλλογισμός σου για το εάν έχω επαρκείς ή όχι γνώσεις επί του αντικειμένου. Επίσης μην ερμηνεύεις όπως επιθυμείς εσύ τις προθέσεις κάποιου να συμβουλευτεί εμπειρότερους του που απ ότι έχω καταλάβει με αυτό το φτωχό μυαλό που διαθέτω, είναι και ένας από τους λόγους ύπαρξης αυτού του φόρουμ. Τώρα εάν υπάρχουν και κάποιοι όπως καλή ώρα σαν κ εσένα που δεν θέλουν να βοηθήσουν αλλά μόνο να κατακρίνουν και να ''κράζουν'' είναι άλλο θέμα. Και μην ξεχνάς κύριε συνάδερφε ότι όλοι ξεκινούν από ένα σημείο 0 μέχρι να φθάσουν σε ένα σημείο x. Έτσι λοιπόν θα προτιμούσα να με συμβούλευες να διαβάσω κάποιο βιβλίο ή να με παραπέμψεις κάπου ώστε να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου ή ακόμα και να με βοηθήσεις και με τις δικές σου γνώσεις-εμπειρίες. Τότε θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω συνάδερφο μου. Πάντως εγώ τις γνώσεις μου, ως άνθρωπος, έχω μάθει να τις μοιράζομαι με άλλους, που όπως σε κόβω ούτε καν θα τους μιλούσες ποτέ, απλά θεωρώντας τους κατώτερους σου..

Υ.Γ Άλλαξε τρόπο συμπεριφοράς πρός τους νεότερους συναδέρφους σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε θεωρούσα κατώτερο δεν θα ξεκίναγα με τη λέξη συνάδελφε. Έτσι όπως διατυπώνεις τις ερωτήσεις τόσο γενικά βγαίνει το συμπέρασμα της άγνοιας. Τι να απαντήσω τόσο γενικά χωρίς να ξέρω έστω βασικά δεδομένα όπως μέγιστη ισχύ εξοπλισμού (συσκευών) που θέλω να τροφοδωτώ, ημερήσιες, εβδομαδιαίες, μηνιαίες ώρες λειτουργίας, χειμώνα-καλοκαιρι, καταναλώσεις ενέργειας, ετεροχρονισμό φορτίων, τις ήδη υπάρχουσες υποδομές και πολλά άλλα.... Άρα τι να σου απαντήσω για να σε βοηθήσω. Για παράδειγμα στην πρώτη περίπτωση που γράφεις ότι ο αντιστροφέας μπορεί να τροφοδοτήσει παραπάνω φορτία αν τα καινούρια φορτία είναι περισσότερα από το περιθώριο που έχει ο αντιστροφέας πάλι δεν αρκεί άρα είναι σαν την δεύτερη περίπτωση.

Τέτοια απάντηση από το μηδέν και με όλες τις τεχνικές εναλλακτικές λύσεις θα πάρει αρκετές σελίδες για να γραφτεί.

Υ.Γ. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

1) τα συστήματα είναι 12V ή 24V;

2) επέκταση θέλουν επειδή πέφτει ο πίνακας ή επειδή ξεμένει από ενέργεια ο πελάτης;

3) κάνουν ορθολογική χρήση ή χρειάζονται αντί για επέκταση συμβουλές χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.