Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρέπεται η δεξαμενή καυσίμων (ή και όλο το λεβητοστάσιο) να είναι στην ταράτσα;


iliekater

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ενοικιαστής, δεν υπάρχει καν πυράντοχη πόρτα. Όλα μαζί σε ένα χώρο. Σκέφτεται ήδη να την εκδοχή της μετακόμισης για λόγους ασφαλείας. Άλλα θέλει μα κάποιον τρόπο να τον ταρακουνήσει για να μην μετακομίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην διπλανή ακριβώς πολυκατοικία(τα 2 κτήρια έρχονται σε επαφή) στην ταράτσα υπάρχει δεξαμενη πετρελαίου(μόνο δεξαμενή), πλαστική, μαύρη χωρίς κάτι παραπάνω, κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας (2όροφη). Είναι νόμιμο??

Link to comment
Share on other sites

ο λεβητας που ειναι ;  παντως αποκλειεται να εχουν φτιαξει νομιμο λεβητοστασιο στην ταρατσα οποτε μαλλον ειναι παρανομο γιατι αν ειχαν φτιαξει δεν θα εβλεπες την δεξαμενη ..

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Από το μπαλκόνι μου μπορώ να δώ τη δεξαμενή μόνο, οπότε δε ξέρω πού είναι ο λέβητας. Σίγουρα είναι πετρελαίου πάντως γιατί γέμιζαν προχθές από βυτίο...Το θέμα είναι τί ισχύει από πλευράς νομοθεσίας. Ουσιαστικά όπως είναι φτιαγμένη η δική μου και η διπλανή πολυκατοικία, η δεξαμενή είναι ακριβώς δίπλα από τον τοίχο του διαμερίσματός μου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να βγάλετε άκρη μέσω νομοθεσίας σιγουρευτείτε ότι και ο ενδιαφερόμενος είναι 100% νόμιμος και δεν θα μπλέξει αν γίνει καταγγελία. Στον έλεγχο θα ελεγχθεί όλο το κτήριο, όχι μόνο η εγκατάσταση θέρμανσης.

Σχετικά με τα λεβητοστάσια τώρα. Ο κτηριοδομικός απαιτεί λεβητοστάσιο για εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης ισχύος 45kW και πάνω. 

Επιτρέπεται να είναι ο λέβητας και η δεξαμενή στο ίδιο δωμάτιο εφόσον τηρούνται οι αποστάσεις που προβλέπει ο κτηριοδομικός.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sdim said:

Αν θέλετε να βγάλετε άκρη μέσω νομοθεσίας σιγουρευτείτε ότι και ο ενδιαφερόμενος είναι 100% νόμιμος και δεν θα μπλέξει αν γίνει καταγγελία. Στον έλεγχο θα ελεγχθεί όλο το κτήριο, όχι μόνο η εγκατάσταση θέρμανσης.

Σχετικά με τα λεβητοστάσια τώρα. Ο κτηριοδομικός απαιτεί λεβητοστάσιο για εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης ισχύος 45kW και πάνω. 

Επιτρέπεται να είναι ο λέβητας και η δεξαμενή στο ίδιο δωμάτιο εφόσον τηρούνται οι αποστάσεις που προβλέπει ο κτηριοδομικός.

Δεν κατάλαβα κάποια πράγματα:

1) Ο ενδιαφερόμενος ποιός είναι εγώ; Εγώ μένω στην διπλανή πολυκατοικία η οποία συνορεύει με την εν λόγω με τη δεξαμενή η οποία είναι ακριβώς δίπλα από τον τοίχο του διαμερίσματός μου. Το αν η πολυκατοικία που μένω εγώ (η διπλανή από αυτή με τη δεξαμενή) έχει την όποια αυθαιρεσία δεν το γνωρίζω, ούτε μπορώ σαν ενοικιαστής να το γνωρίζω.

2) Ανεξαρτήτως απο τί είναι ή δεν είναι η εγκατάσταση, επιτρέπεται από οποιαδήποτε υπηρεσία (είτε είναι πολεοδομία, είτε πυροσβεστική, είτε οτιδήποτε) να έχω δεξαμενή πετρελαίου στην ταράτσα μου; Αυτό είναι που ψάχνω αρχικά.

3) Αν υποθέσω(υπόθεση κάνω οτι αυτή η δεξαμενή 1 κυβικού τροφοδοτεί εγκατάσταση κάτω των 45kW ή άνω των 45kW) ότι η εγκατάσταση είναι κάτω των 45kW, σημαίνει οτι επιτρέπεται να μην υπάρχει λεβητοστάσιο και η δεξαμενή να είναι σε εκτεθημένη σε ταράτσα δίπλα σε τοίχο παρακείμενης οικοδομής; Η λέξη "δωμάτιο" μπορεί να αναφέρεται σε ανοιχτή ταράτσα ή εμπεριέχει την έννοια του κλειστού χώρου;

Αυτές βασικά είναι οι απορίες που δημιουργήθηκαν χωρίς να γνωρίζω αν είναι υπερβολική η ανησυχία μου και ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Edited by doxaios
Link to comment
Share on other sites

1. Από την στιγμή που είσαστε σε διπλανή πολυκατοικία δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Το πετρέλαιο δεν είναι ιδιαίτερα εύφλεκτο. Και σπίρτο αναμμένο να πέσει σε κουβά με πετρέλαιο το πιθανότερο είναι να σβήσει το σπίρτο. Δεν υπάρχει κίνδυνος αυτανάφλεξης, η θερμοκρασία αυτανάφλεξης είναι πάνω από 200°C.

Ο τοίχος θεωρείται άκαυστος και από την νομοθεσία πυροπροστασίας όλα τα δομικά στοιχεία έχουν αντοχή στην φωτιά άνω τις ώρας. 

2. Αν η ισχύς είναι κάτω από 45kW δεν απαιτείται λεβητοστάσιο, στην ταράτσα δεν υπάρχει άλλος χώρος όπως γραφείο ή κατοικία. Κατά 99.9% πρόκειται για νέα εγκατάσταση που αφορά αυτονόμηση διαμερίσματος οπότε είναι απίθανο να έχει ισχύ άνω των 45kW το σύστημα θέρμανσης, χώρια που δεν είναι κεντρική θέρμανση.

Για ατομικούς καυστήρες χαμηλής ισχύος επιτρέπεται η τοποθέτηση και εντός των οικιών.

 

Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Τα παραπάνω αφορούν γενικές περιπτώσεις. Όπως αναφέρω και στην υπογραφή μου, απευθυνθείτε σε μηχανικό της περιοχής σας που μπορεί να κάνει αυτοψία ώστε να δείτε τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doxaios said:

...

2) Ανεξαρτήτως απο τί είναι ή δεν είναι η εγκατάσταση, επιτρέπεται από οποιαδήποτε υπηρεσία (είτε είναι πολεοδομία, είτε πυροσβεστική, είτε οτιδήποτε) να έχω δεξαμενή πετρελαίου στην ταράτσα μου; Αυτό είναι που ψάχνω αρχικά.

...

Υπο όρους και προϋποθέσεις δεν απαγορεύεται.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Υπο όρους και προϋποθέσεις δεν απαγορεύεται.

 

Οι οποίες σύμφωνα με το 2) του sdim είναι ότι αν η εγκατάσταση είναι μικρότερη των 45kW τότε επιτρέπεται να υπάρχει η δεξαμενή πετρελαίου της εγκατάστασης σε ακάλυπτο χώρο της ταράτσας χωρίς κάποιον τοίχο όπως τα λεβητοστάσια ή εννοείτε κάποιους άλλους όρους και προυποθέσεις; Αυτό σχετικά με το μικρότερη των 45kW σε ποιόν κανονισμό μπορώ να το βρώ;

Εννοείται ρωτάω και με αφορούν οι γενικές περιπτώσεις και ότι υπάρχουν άπειρες ειδικές περιπτώσεις και ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις

Edited by doxaios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.