Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φ. τοιχοποία από YTONG και εκτός επιπέδου κάμψη.


 
dim_x

Recommended Posts

Για το καρκινογόνο κι εγώ το θεωρώ ότι είναι υπερβολή, μάλλον για παραφιλολογία μου ακούγεται. Είναι ένα κοινό αδρανές.

Ας μην μιλάμε για την YTONG συγκεκριμένα σαν εταιρεία, αλλά για το υλικό ΠΟΡΟΜΠΕΤΟΝ.

 

Δεν το έχω σε εκτίμηση κι εγώ πράγματι, διότι ενώ αναφέρει κάποιες θερμομονωτικές ιδιότητες, αυτές αναφέρονται σε ξηρά κατάσταση όμως είναι πολύ υδρόφιλο, απορροφά την υγρασία και χάνει κάθε θερμομονωτική ιδιότητα, ενώ το ίδιο αποσαθρώνεται.

Επίσης δεν πιστεύω ότι έχει καθόλου καλές μηχανικές ιδιότητες, μου φαίνεται πολύ ψαθυρό σαν υλικό.

Έχω ακούσει μια ενδιαφέρουσα ιστορία όταν πρωτοπήγε η YTONG στην Κρήτη. Οι μαστόροι δεν ήξεραν εκεί να το δουλεύουνε και συνηθισμένοι στο να χτίζουν μέσα στο χειμώνα ξενοδοχειακές εγκ/σεις που θα έπρεπε να έχουν παραδοθεί εως το καλοκαίρι, ξεκίνησαν τοιχοποιία από YTONG την οποία άφησαν ασοβάτιστη για κάποιες ημέρες, όπου όμως είχε βροχές και οι τοίχοι έγιναν χάλια, με αποτέλεσμα να τους γκρεμίσουν και να τους χτίσουν από την αρχή και να πάθει τέτοια δυσφήμιση σαν υλικό, που έκανε χρόνια να επανέλθει.

Δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Αυτό που ξέρω ότι ισχύει είναι ότι βγήκαμε εκτός θέματος και σαν πρώτος που έθεσα offtopic ζητώ συγγνώμη!!!

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

ειχα επιμεληθει καποτε σε μια οικοδομη που χτιστικε ολη με ytong. το μονο θετικο στο υλικο ειναι οτι ειναι θερμομονωτικο και ειναι ελαφρυ. με την υγρασια ομως θα εχεις προβλημα. με το που ερθει σε επαφη με καποια διαρροη η στασιμα νερα θα σου πεταξει σοβαδες και θα φανει υγρασια. συν το οτι παιδεψε παρα πολυ τους σοβατζιδες στα σοβατισματα. ενα ακομα μειονεκτημα το οποιο το εμαθα πολυ αργοτερα ειναι οτι ειναι καρκινογωνο σαν υλικο. βαλε τουβλακι του θεου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

 

Είναι ελαφρύ,γρήγορο ηχομονωτικό,οικονομικό στο σύνολο του,άκαυστο,ισότροπο,μονολιθικό στην κατασκευή του,θερμομονωτικό χωρίς θερμογέφυρες όταν τηρηθούν οι προδιαγραφές και προσωπικά χρησιμοποίησα από την αρχή αυτού του χρόνου μόνο, περίπου 800 κυβικά μέτρα.

Μπορείτε να μου γράψετε ποιο από τα στοιχεία του,η συνδυασμός των στοιχείων του ,πέρα της χαλαζιακής άμμου ως πρώτης ύλης, είναι καρκινογόνο?

Οι σοβατζήδες σας δεν ήξεραν το σύστημα κόλλα-πλέγμα-κόλλα (με μείγμα οργανικών ρητινών,τσιμέντο και υαλόπλεγμα στα 160gr)και τα προβλήματα υγρασίας υπάρχουν παντού και σε κάθε είδος τοιχοποιιας αν δεν γνωρίζεις την αντιμετώπιση τους.Και εδώ θα έπρεπε να μπαίνατε στο παιχνίδι εσείς μελετώντας τα χαρακτηριστικά της εφαρμογής του και κάθε μέρα στο εργοτάξιο να δείξετε και να επιβλέψετε.Το τουβλάκι είναι το παρελθόν για εμένα,κάθε μέρα νέα συστήματα τοιχοποιιας μελετώνται και εφαρμόζονται.

Link to comment
Share on other sites

και μεσα στο φορουμ εχει ξαναγραψτει και στο google αμα ψαξεις κατι θα βρεις.

ψαξτε και λιγο μην περιμενετε τα παντα απο ενα θρεντ η ποσταρισμα

!!!!!

 

ducatista πρόσεχε λίγο τους τρόπους σου. Σε ρώτησα γιατί μέσα στη σαβούρα του ιντερνετ μήπως έχεις ξεχωρίσει κάτι. Αλλιώς μπορείς να βρεις τα πάντα. Προς το παρόν θεωρώ πιο επικίνδυνο τον γρανίτη λόγω της ραδιενέργειας που εκπέμπει.

Link to comment
Share on other sites

σιδερα για καμια αποθηκη η κανα γκαραζ καλο ειναι το ytong. κανεις γρηγορα και δεν εχεις και πολλα μπαζα. τωρα λογικο ειναι να το υποστηριζεις τοσο μιας και το χρησιμοποιεις τοσο πολυ. εγω δεν εχω κατι να χασω η να κερδισω απο το ytong. το εβαλα μια φορα σε μια οικοδομη, δεν εμεινα ευχαριστημενος και δεν προκειται να ξαναμπει, την γνωμη μου λεω , δεν επιβαλω σε κανεναν να βαλει με το ζορι αυτο που θελω εγω

 

kostassid οντως ηταν λιγο αποτομη η συμπεριφορα μου στην απαντηση αλλα και να στο εδειχνα παλι δεν θα με πιστευες και θα ελεγες οτι ειναι λογια του ''καφενειου''. οποιος ενδιαφερεται πραγματικα ψαχνει κατι πολυ και το βρισκει

Link to comment
Share on other sites

ok, αυτό λέω αφού το έχεις ψάξει δώσε κάποιο link να μην καθόμαστε σαν φίλτρα με τις ωρες στο google.

 

Όσο για το υλικό, όντως δεν είναι από τα καλύτερα ειδικά για εξωτερικές τοιχοποιίες. (προσωπική άποψη)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν θεωρώ πιο επικίνδυνο τον γρανίτη λόγω της ραδιενέργειας που εκπέμπει.

 

Ενδιαφέρον αυτό δεν το ήξερα, θα το ψάξω

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που έγινε η παράθεση του μηνύματος μου όμως παραπάνω, το οποίο αποτελεί απάντηση σε συνάδελφο, φαίνεται σαν να κινδυνολογώ για το γρανίτη. Γι'αυτό ας διαβαστεί ολόκληρος ο διάλογος μεταξύ μας ώστε να μην σχηματίζονται απόψεις. Στην απάντηση #12 και #13 του παρόντος νήματος.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που έγινε η παράθεση του μηνύματος μου όμως παραπάνω, το οποίο αποτελεί απάντηση σε συνάδελφο, φαίνεται σαν να κινδυνολογώ για το γρανίτη. Γι'αυτό ας διαβαστεί ολόκληρος ο διάλογος μεταξύ μας ώστε να μην σχηματίζονται απόψεις. Στην απάντηση #12 και #13 του παρόντος νήματος.

 

Εγώ προσωπικά τον διάβασα όλο αν εννοείς εμένα

Link to comment
Share on other sites

όχι, καμία σχέση με εσένα xaniared, απλά όταν χρησιμοποιεί κάποιος την εύρεση στο google για "γρανίτης ραδιενέργεια" σε περίπτωση παραπομπής στο μήνυμα μου να μπορέσει να καταλάβει το ύφος της απάντησης μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελαφρύ,γρήγορο ηχομονωτικό,οικονομικό στο σύνολο του,άκαυστο,ισότροπο,μονολιθικό στην κατασκευή του,θερμομονωτικό χωρίς θερμογέφυρες όταν τηρηθούν οι προδιαγραφές και προσωπικά χρησιμοποίησα από την αρχή αυτού του χρόνου μόνο, περίπου 800 κυβικά μέτρα.

Μπορείτε να μου γράψετε ποιο από τα στοιχεία του,η συνδυασμός των στοιχείων του ,πέρα της χαλαζιακής άμμου ως πρώτης ύλης, είναι καρκινογόνο?

Οι σοβατζήδες σας δεν ήξεραν το σύστημα κόλλα-πλέγμα-κόλλα (με μείγμα οργανικών ρητινών,τσιμέντο και υαλόπλεγμα στα 160gr)και τα προβλήματα υγρασίας υπάρχουν παντού και σε κάθε είδος τοιχοποιιας αν δεν γνωρίζεις την αντιμετώπιση τους.Και εδώ θα έπρεπε να μπαίνατε στο παιχνίδι εσείς μελετώντας τα χαρακτηριστικά της εφαρμογής του και κάθε μέρα στο εργοτάξιο να δείξετε και να επιβλέψετε.Το τουβλάκι είναι το παρελθόν για εμένα,κάθε μέρα νέα συστήματα τοιχοποιιας μελετώνται και εφαρμόζονται.

 

Ισότροπο και μονολιθικό; Υπάρχει τοιχοποιΐα, ή μάλλον λιθόσωμα που έχει ισότροπες ιδιότητες και δίνει μονολιθική τοιχοποιΐα;

Παρατήρηση: Δεν είναι ειρωνικό το ερώτημα, όντως ρωτάω αν έχει πειραματικά τέτοια αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.