Μετάβαση στο περιεχόμενο

ytong για εξωτερική επένδυση όψεων


anavatis

Recommended Posts

γειά σας.

για την αρχιτεκτονική του κτηρίου μου θέλω επένδυση όψεων με πορώδες υλικο με επαρκές πάχος περί τα 20-30 εκ (σχεδόν ένας άλλος τοίχος) πέραν της τοιχοποιας από οπτοπλινθοδομή. σκεφτομαι τα υλικά της ytong ως καλύτερη λύση. ποιά η γνώμη σας? στην περίπτωση αυτή μπορώ να παραλείψω τη θερμομόνωση από την οπτοπλινθοδομή?

υ.γ. μιλάω για κατασκευή, μη μου πείτε για οικοδομική άδεια και σ.δ!:-x

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το ρωτάς αυτό για λόγους αισθητικής και του ειδικού χαρακτήρα της όψης του κτηρίου που φτιάχνεις.

Αν ναι τότε νομίζω ότι με το ytong δεν θα βγεις ικανοποιημένος διότι δεν έχει καλά αισθητικά (αν μπορώ το πω έτσι) αποτελέσματα να είναι εμφανές.

Υπάρχουν άλλα πορώδη υλικά (με άλλο κοστολόγιο φυσικά) πιο κατάλληλα. Έτσι στο γενικό δεν μπορεί να βγει άκρη.

Αν ανέβαζες κάποια όψη ή κάποιο 3D αν έχεις θα βοηθαγε.

 

 

 

υ.γ.

(πιθανολογώ φυσικά ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά για θερμομονωτικές ιδιότητες που ρωτάς είναι για κάλυψη της αναγκαιότητας της αισθητικής επιλογής και όχι ο βασικός παράγοντας)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε didonis, ναι μιλάω για αισθητικό αποτέλεσμα κατά κύριο λόγο και φυσικά και για τις ιδιότητες και την ποιότητα των υλικών. σκεφτόμουν επίσης και τον πορώλιθο ή κάποιο άλλο πορώδες. τι άλλο προτείνεις? θα κοιτάξω να ανεβάσω σύντομα ένα κομμάτι του 3d. (ενιαίοι καθαροί όγκοι, καθαρές γραμμές, μεγάλα ανοίγματα).

Γενικά θέλω λεία επιφάνεια στο εξωτερικό του, αν και υπάρχει και η σκέψη για πιο αδρή. (να είναι δυνατή η τελική επεξεργασία του επιχρίσματος ΄στην επιφάνειά του δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Βαλε να δω.

Έχω κάτι κατά νου από το παρελθόν αλλά θα πρέπει να περάσω από εκεί να βγάλω για εσένα ένα δυο φωτογραφίες να στις ανεβάσω.

Κι αν ταιριάζουν σ αυτά που έχεις κατά νου τότε ψάχνεις για τα περαιτέρω του υλικού.

Μη πηγαίνω όμως άδικα χωρίς να έχω μια εικόνα ότι έστω παίζει μια μικρή πιθανότητα να ταιριάζει.

Εγώ έχω κατά νου το δικό μου υλικό και την πλαστικότητα του, εσύ έχεις κατά νου την αρχιτεκτονική σου λύση.

Αντιλαβού?

 

 

υ.γ.

(ναι πωρόλιθος είναι)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε επισυνάπτω 3d άποψη. το κτίσμα είναι σε λόφο με ελαφρές κλίσεις με εξαιρετικές θέες του οικισμού από ψηλά.οι όγκοι θέλω να είναι 'απόλυτοι', καθαροί μετά την προσθήκη της όποιας επένδυσης. το τελικό πάχος θα προστατέψει καλύτερα τα μεγάλα ανοίγματα που υπάρχουν. δεν θα υπάρξει άλλη προστασία εξωτερικά ή αν ναι κάποιο διακριτικό ρολό στο πάχος του τοίχου, μέσα στην εσοχή στον όγκο της επένδυσης...

Υλικά:

ο μεσαίος όγκος θα έχει επένδυση πέτρας ενώ οι πλαινοί θα έχουν κατά 90% λεία υφή. κεκλιμένες στέγες κεραμίδι σκούρο λαδοπράσινο, επίπεδες με βότσαλο ή πλακίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.