Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συμφωνώντας με ssouanis και armenopoulos προσθέτω ορισμένες σκέψεις επιπλέον.

Όταν υπάρχει οικοδομική άδεια η σύγκριση σε ότι αφορά τα ύψη γίνεται με βάση τα απόλυτα εγκεκριμένα ύψη. Στα ξέχωτα υπόγεια, όταν το ύψος του υπογείου είναι το προβλεπόμενο από την Ο.Α. αλλά έχει κατέβει η στάθμη του περιβάλλοντα χώρου, προφανώς συντελείται υπέρβαση στο μέγιστο ύψος του κτιρίου μετρούμενο από το φυσικό ή διαμορφωμένο έδαφος, για την οποία ευθύνεται το υπόγειο και όχι ο άνω όροφος στην περίπτωση που το απόλυτο υψόμετρό του είναι σύμφωνα με την άδεια.

Στην περίπτωση που ετοιμαζόταν τώρα φάκελλος αδείας το ξέχωτο τμήμα υπογείου θα μέτραγε στο Σ.Δ., όγκο, κ.λ.π. Άρα με το ξέχωμα υπάρχει υπέρβαση Σ.Δ. και όχι ύψους, εφόσον το ύψος του υπογείου δεν είναι αυξημένο ως ορόφου. Αν το υπόγειο είναι εντός περιγράμματος πληρώνει αλλαγή χρήσης σε κύρια με το ν. 3843. Αν έχει τμήμα εκτός περιγράμματος πληρώνει για υπέρβαση κάλυψης και δόμησης. Βέβαια η αλλαγή της στάθμης του περιβάλλοντα χώρου πρέπει να δηλωθεί στις μικρής κλίμακας παραβάσεις των 500 ευρώ.

Νομίζω τέλος, ότι στις περιπτώσεις κτηρίων χωρίς οικοδομική άδεια δεν έχουν εξαιρέσει την περίπτωση 6/υπέρβαση ύψους, για να συγκριθούν τα κτήρια με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και να πληρώσουν για υπέρβαση ύψους κτηρίου. Στην περίπτωση ίσως διαφορετικών ιδιοκτησιών το πρόστιμο μπορεί να αφορά τον άνω όροφο.

Φαντάζομαι με τις Εγκυκλίους να διευκρινιστούν τα θέματα. Και εμένα με προβληματίζει λίγο ότι στο σημείο 6 του Πίνακα γυρεύουν τα εκ. της υπέρβασης και μετά τους συντελεστές 1,2 και 1,4.

Επίσης, στο αρχικό σχέδιο νόμου που άλλαξε στη Βουλή έλεγαν ότι κτήρια με δηλωμένες αλλαγές χρήσης με ν. 3843 αν έχουν υπέρβαση ύψους μέχρι 20% του μέγιστου επιτρεπόμενου δεν οφείλουν επιπλέον πρόστιμο. Στον τελικό νόμο αφαίρεσαν τη διάταξη αυτή, η οποία ήταν μάλλον ευνοική, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι μείωσαν τα πρόστιμα. Άρα κάτι μπορεί να ετοιμάζεται με τις ερμηνευτικές εγκυκλίους που θα λύσουν και τις απορίες μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα έχεις υπέρβαση ύψους, που είναι και η βασική παράβαση και γι' αυτήν πληρώνεις το πρόστημο!

 

Με το "άρα έχεις υπέρβαση ύψους" συμφωνώ αλλά ως επακόλουθο της βασικής παρανομίας που είναι η μη υλοποίηση του περιβάλλοντος χώρου.

Όπως είναι στημένος ο νόμος αυτό προκύπτει.

Το τι θα βγει μετά είναι άλλο θέμα.

Όπως και με το θέμα των εκατοστών που αναφέρει ο εξαιρετικός συνάδελφος gousgounis, έτσι όπως είναι τύπος τώρα, δεν κολλάει. Το ότι θα πουν "βάζετε τα εκατοστά" είναι ένα θέμα που φοβάμαι ότι θα γίνει γιατί τα λεφτά είναι πολλά... Όχι ότι θα δώσει κάποιος 15000€ για να ρυθμίσει το ύψος του, αλλά λέμε τώρα.

Και νομίζω ότι αυτό έχουν στο μυαλό τους, γιατί ζητούν εκατοστά. (μεγάλο νούμερο). Άμα είχαν στο μυαλό τους απλά να ελέγξουν το <>20% θα ζητούσαν μέτρα. Άλλωστε το μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος ή το μέγιστο επιτρεπόμενο το γράφει κάποιος σε εκατοστά;

Άσχετα που προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει κάτι που να σε τιμωρεί για τον όγκο που στερείς από το περιβάλλον.

Ο νέος ΓΟΚ άλλωστε τον όγκο δε θα έχει ως κύριο μέγεθος;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι από την πλευρά μου. Σε περίπτωση επέκτασης των εξωστών που εντάσσεται αυτή η παράβαση? Όσο για την περίπτωση των ξεμπαζομένων υπογείων εντάσσεται στην μικρής κλίομακας παράβαση των 500 euro?

Link to comment
Share on other sites

Επέκταση μπαλκονιού με 500€. Δεν αναφέρει κάτι πουθενά αλλού.

Για τα ξεμπαζωμένα υπόγεια δεν υπάρχει ακόμα ξεκάθαρη άποψη.

Γνώμης είναι. Θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτήματα. Σε παλιά οικοδομή βγάζω άδεια προσθήκης ανελκυστήρα (έχει ήδη κατασκευαστεί). Έχω κολήσει στα στατικά 2 μήνες και δεν λένε να μου υπογράψουν.

Υπάρχει δυνατότητα να περάσει στον νόμο με τα αυθαίρετα?Είναι αυθαίρετη κατασκευή ,χωρίς υπέρβαση σε κάλυψη και δόμηση , θα πληρώσει δηλαδή 500 ευρώ και τέλος??

 

δεύτερο ερώτημα σε κάτι που αναφέρθηκε. Αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία θεωρείται υπέρβαση συντελεστη δομησης οποτε μπαινουν ολα τα τετραγωνικά του υπογείου στον υπολογισμό? Η πάει πάλι μόνο σαν αυθαίρετη αλλαγή χρήσης οπότε πάλι 500 ευρώ?(πολυ φιλόδοξο μου φαίνεται αυτό αφου αλλιώς εχει 5500 πρόστιμο..)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο χρησιμοποίησα το απόλυτο υψόμετρο.

Η παρανομία σου είναι ότι ΔΕΝ υλοποίησες το διαμορφωμένο.

Το ότι μετράς παραπάνω είναι το επακόλουθο.

 

 

Για να πεις οτι δεν υλοποιησες των περιβαλλοντα πρεπει να δεις υψομετρα ΟΑ και πραγματικα..

Στην πλειοψηφια των ξεμπαζωμενων υπογειων δεν εχουν υλοποιηθει τα υψομετρα της ΟΑ ΣΤΟ ΚΤΗΡΙΟ οχι στον περιβαλλοντα.. Δλδ αντι να εχω υπερυψωση υπογειου 1.5μ το εκανα 2μ και ξεμπαζωσα και αλλο 1μ...

 

Για να πας με τη λογικη σου πρεπει να βρεις το 0.00 της ΟΑ και να δεις που ειναι η σταθμη της οροφης υπογειου..

 

Αν εισαι οκ, τοτε ναι δεν διαμορφωσες τον περιβαλλοντα εκει που επρεπε...

Επισης το υπογειο που εγινε σπιτι ειναι αλλη παρανομια (πιθανη υπερβαση δομησης, αλλαγη χρησης κτλ...)

Link to comment
Share on other sites

το υπόγειο που έγινε σπίτι το έχεις ρυθμίσει με τον 3843.

Εδώ λέμε για το θέμα που έχεις υλοποιήσει τα υψόμετρα.

Αλλιώς φυσικά και έχεις υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω..

Οτι δεν ειναι μονο αυθαιρεσια μη εφαρμογης περιβαλλοντα..

Αλλα και πιθανης υπερβασης υψους..

Μην σκεφτεσαι μονο το ξεμπαζωμενο..

Σκεψου οτι η υπερυψωση +1.5μ μπορει να εχει γινει +1.8μ...

Και εκει μπορει καποιος να πει οτι απλα δεν υλοποιηθηκε ο περιβαλοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.