Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

το πιο βασικο......αν εχεις 2 500αρικα να πληρωσεις που στην ουσια ειναι 2 παρανομιες εμ αναλυτικο....τι παραβολο πληρωνεις? 1000 και καθαρισαμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε συγκροτηματα κατοικιων στο ιδιο οικοπεδο πως βρισκεις το ποσοστο υπερβασης δομησης και καλυψης;

Επισης το τεε γιατι δεν απανταει ακομα ενω ηδη ο φορεας του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ διεξαγει σεμιναρια επι πληρωμη για τον νομο;

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκροτηματα κατοικιων στο ιδιο οικοπεδο πως βρισκεις το ποσοστο υπερβασης δομησης και καλυψης;

Επισης το τεε γιατι δεν απανταει ακομα ενω ηδη ο φορεας του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ διεξαγει σεμιναρια επι πληρωμη για τον νομο;

 

ορίστε??!?! σεμινάρια επι πληρωμή?Πού το είδες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

τα σεμιναρια ειναι με 80 ευρω απο το σπιτι σας με υπολογιστη....

 

εχω κανει αιτηση αλλα απαντηση ακομα ΜΗΔΕΝ.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akius, το πρόβλημα είναι πως στην ουσία οι αποθήκες είναι ξεχωριστά κτίσματα, τα οποία υπολογίζονται ξεχωριστά. Αυτό που με ξενίζει ιδιαίτερα είναι το παράδοξο πως για τη μία αποθήκη με Ε = 22τ.μ. προκύπτει πρόστιμο 500Ε, ενώ για την άλλη που βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο με Ε = 13 τ.μ. προκύπτει πρόστιμο 2000Ε λόγω του κατ' αποκοπή προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Moυ ηρθε μειλ για τα σεμιναρια...

Τες παντων για συγκορτηματα κατοικιων τι ξερουμε για τα ποσοστα συναδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

1.Στην βεβαιωση μηχανικου αναφέρει στο τελος "........ δεν εληφθησαν υποψη οι εξησ αποκλισεις: μέχρι 2%των διαστασεων του μεταβ/νου ακινητου....."

Τελικα το ερωτημα είναι : αν στα σχεδια έχω διασταση 7μ και μετραω στην πραξη 7,20μ δινω την βεβαιωση οτι ειναι οκ?

2. Εχω άδεια του '78 που στις κατοψεις φαινεται φωταγωγος η επιφανεια του οποιου δεν εχει αφαιρεθει απο την δομηση!!! Στην πραξη ο φωταγωγος εχει κλιση και χρησιμοποιειται ως αποθηκη. Κατα την αποψη μου δεν εχω υπερβαση δομησης αλλα αλλαγη χρησης.

Θα ηθελα την γνωμη σας για τα παραπανω. Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akius, το πρόβλημα είναι πως στην ουσία οι αποθήκες είναι ξεχωριστά κτίσματα, τα οποία υπολογίζονται ξεχωριστά. Αυτό που με ξενίζει ιδιαίτερα είναι το παράδοξο πως για τη μία αποθήκη με Ε = 22τ.μ. προκύπτει πρόστιμο 500Ε, ενώ για την άλλη που βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο με Ε = 13 τ.μ. προκύπτει πρόστιμο 2000Ε λόγω του κατ' αποκοπή προστίμου.

 

Και την αποθηκη των 13 τ.μ. θα την υπολογισεις κανονικα οπως την πρωτη με τα 22. Το κατ'αποκοπη προστιμο ισχυει οταν υπαρχει μια και μοναδικη μη νομιμη κατασκευη σε μια ιδιοκτησια..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akius, το πρόβλημα είναι πως στην ουσία οι αποθήκες είναι ξεχωριστά κτίσματα, τα οποία υπολογίζονται ξεχωριστά. Αυτό που με ξενίζει ιδιαίτερα είναι το παράδοξο πως για τη μία αποθήκη με Ε = 22τ.μ. προκύπτει πρόστιμο 500Ε, ενώ για την άλλη που βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο με Ε = 13 τ.μ. προκύπτει πρόστιμο 2000Ε λόγω του κατ' αποκοπή προστίμου.

 

έχω την εντύπωση πως το <20 τ.μ. (κατ' αποκοπή πρόστιμο) ισχύει για μια και μοναδική αυθαιρεσία στην ιδιοκτησία.

 

διάβασε το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.