Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Β) Δική μου ερώτηση τώρα.

Λογικά τα κλεισμένα μπαλκόνια που δεν μπορούσαν να τακτοποιηθούν με τον νόμο των Η/Χ, θα μπορούν τώρα.

Κλειστό μπαλκόνι 18,5 τμ βγάζει πρόστιμο:

18,5 χ 1050 (ΤΖ) χ 0,15 χ 1 (άδεια) χ 1 (εντός) χ 0,4 (α' κατ) χ 1 (μικρή υπέρβαση δόμησης) χ (δεν έγινε υπέρβαση κάλυψης αφού τα μπαλκόνια μετράνε στην κάλυψη) χ 1,4 (αλλαγή χρήσης??? από μπαλκόνι => κατοικία??)

= 1.631,70 ευρώ.

 

Οι εξώστες ΔΕΝ μετρούν στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση.

Στην υπέρβαση δόμησης, πρέπει να ελεγχθεί αν η αυθαίρετη κατασκευή είναι π.χ. μέχρι 50% της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης ή αν με την αυθαίρετη κατασκευή έχουμε υπερβεί την μέγιστη δόμηση μέχρι το 50% αυτής;

Δηλαδή παράδειγμα.

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 125μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 125/240 --> >50%

2. 225/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Εγώ νομίζω το (1) αλλά...

 

υ.γ. Το 2 είναι τελείως εκτός βέβαια...

 

Εγώ νομίζω το 3. Το ερμηνεύω ως εξής: 100+125=225 < 240, άρα δεν έχεις ξεπεράσει το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης ... μάλλον δεν έχεις φτάσει καν τη δόμηση!!!

 

Αλλά μάλλον θα θέλουν το 1, για να πάρουν λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που λεει η επιτρεπομενη δομηση στην περιοχη και το επιτρεπομενο υψος στην περιοχη....θεωρω και οτι για την καλυψη θαναι η επιτρεπομενη στην περιοχη...

 

φυσικα αυτα τα θεωρω λογικα συμπερασματα αλλα με τους μπαγλαμαδες ποτε δεν ξερεις...

 

 

υγ τετοιο αγχος δεν ξαναχα ποτε ...ξυπνησα 4 το πρωι και δεν μπορουσα να κοιμηθω.....πρωτη φορα δεν με αφηνουν να κανω την δουλεια μου και δεν μπορω να το δω λογικα....ταχω παρει...

Link to comment
Share on other sites

Δε μετρούν αλλά το πρόστιμο σωστά το υπολόγισε.... ;)

 

Ναι. Από κεκτημένη ταχύτητα ξέχασα ένα "δεν". Δεν το υπολόγισα φυσικά.

Το ερώτημα παραμένει όμως. Θα πρέπει να πληρώσει το fix πρόστιμο 2,000 ευρώ για τα εντός σχεδίου ή το μικρότερο που βγαίνει από τους υπολογισμούς.

'Η μήπως να του πω να κλείσει λίγο ακόμα για να έχει συνολικά 20,01 τμ ώστε και μεγαλύτερο χώρο να έχει και μικρότερο πρόστιμο να έχει; Αθάνατη Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το υπόγειο προεκτείνεται για χρήση κατοικίας ή αποθήκης πέρα από το περίγραμμα του υπογείου της άδειας τότε έχουμε υπέρβαση κάλυψης;

Αν έχει υπόλοιπο κάλυψης το οικόπεδο τότε δεν έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω το 3. Το ερμηνεύω ως εξής: 100+125=225 < 240, άρα δεν έχεις ξεπεράσει το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης ... μάλλον δεν έχεις φτάσει καν τη δόμηση!!!

 

Αλλά μάλλον θα θέλουν το 1, για να πάρουν λεφτά.

 

Λοιπόν επειδή την ίδια απορία είχα και εγώ πρέπει να ισχύει το εξής.

έχεις ο.α 80τ.μ και αλλα 125 αυθαίρετα τότε έχεις υπέρβαση δόμησης

που υπολογίζεται ως εξής: (125 Χ 100)/80 = 156,25%

για το παράδειγμά σου 125%

υπολογίζεται με απλή μεθοδο των τριων.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το υπόγειο προεκτείνεται για χρήση κατοικίας ή αποθήκης πέρα από το περίγραμμα του υπογείου της άδειας τότε έχουμε υπέρβαση κάλυψης;

Αν έχει υπόλοιπο κάλυψης το οικόπεδο τότε δεν έχουμε;

 

το υπογειο οταν ΔΕΝ εεξεχει της σταθμης του εδαφους ΔΕΝ μετρα στην καλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Μην παιδεύεσαι φίλε. Είναι απλό. Η μέγιστη δόμηση είναι 240 και ο πελάτης σου έχτισε 225τμ. Οπότε ΔΕΝ υπάρχει υπέρβαση δόμησης.

Θα πληρώσει παράβολο 2.000 ευρώ και μέσα σε 3 χρόνια θα πρέπει να του το νομιμοποιήσεις με οικοδομική άδεια. Απλά.

 

 

Έχει ξεκαθαριστεί αν βγάζοντας την άδεια νομιμοποιήσης πληρώνεις και τα πρόστιμα που θα έβγαζε αυτή ή αν μένεις στο παράβολο? Μην πάνε και πληρώσουν δηλαδή παράβολο και μετά ζητάνε και τα πρόστιμα της άδειας..

και πως καταχωρείται η περίπτωση αυτή στο σύστημα? Δεν θα φάινεται πληρώνοντας μόνο το παράβολο ότι χρωστάς δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα 1:

Α’ κατοικία με οικοδομική άδεια 100τμ, με επιτρεπόμενη δόμηση 200τμ, όπου έγινε υπέρβαση: α) 40τμ (δωμάτιο), β) 20τμ ημιυπαίθριος που μετετράπη σε δωμάτιο και γ) 40τμ εξώστες ή ασκεπείς υπαίθριοι χώροι (veranda).

Καταβολή παράβολου (για 60τμ α’κατοικίας) 500€.

Βάσει της παραγράφου 2 του άρθρου 26 του Ν4014/2011, υπάρχει υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας για τα α), β) και γ) σε διάστημα τριών (3) ετών, καθ’ ότι οι υπερβάσεις (παράγραφος 3, άρθρο 22, Ν.1577/1985) είναι σύμφωνες με τις διατάξεις περί δόμησης εκτός σχεδίου.

Συνολική οφειλή: παράβολο 500€

 

 

Το παράδειγμα είναι του υπουργείου. Νομίζω είναι ξεκάθαρο στο σκέλος του ότι ότι νομιμοποιείται θα πρέπει να γίνει εντός 3 ετών αφού πληρωθεί το πρώτο παράβολο. Οπότε δεν θα προκύψουν άλλες δόσεις και θα είναι καλυμμένος πολεοδομικά για τα επόμενα 3 χρόνια. Το ερώτημα που γεννάται είναι τι θα πει το ΙΚΑ... Αν δεν πέρασε δεκαετία ίσως διεκδικήσει τα ένσημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.