Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συναδερφε εσυ γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν γινεται?συγγνωμη κιολας αλλα εχει ολοκληρο θεμα και κανεις μας δεν εχει βρει ακρη....στο ειπαν καπου υπευθυνα?

 

Καλημέρα σε όλους,

Σύμφωνα με το αρθ22§3,

"Κάθε κατασκευή που εκτελείται α)χωρίς άδεια, β)καθ' υπέρβαση της άδειας... κλπ... είναι αυθαίρετη κ.λ.π.... Αυθαίρετη κατασκευή η οποία δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις... κ.λ.π.... είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας."

Η έκδοση οικοδομικής άδειας συνοδεύει και ελέγχει όλη την ιδιοκτησία (οικόπεδο - αγροτεμάχιο - ή έστω τμήμα αυτής εάν υφίσταται σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας). Με λίγα λόγια, δεν μπορείς να βγάλεις οικοδομική άδεια για π.χ. νέο κτίριο ή μία προσθήκη, εάν μέσα στο οικόπεδο έχεις (π.χ. παλιό κτίριο) αυθαίρετο. Σε αυτή την περίπτωση (κανονικά) πρώτα νομιμοποιείς το αυθαίρετο (μία άδεια) και μετά μπορείς να προβείς σε έκδοση αδείας νέου κτιρίου (ή προσθήκης) (δεύτερη άδεια).

Βέβαια προς χάριν οικονομίας χρόνου και χρημάτων, οι πολεοδομίες αποδέχονται την ταυτόχρονη κίνηση νομιμοποίησης-προσθήκης. Αυτό όμως δεν σημαίνει προς είναι και απόλυτα νόμιμο. Για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα.

Ο νόμος Ν.4014/2011 μιλά για υπαγωγή και ενιαίο ειδικό πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης, και δεν αποτελεί πολεοδομική ρύθμιση ή διάταξη.

Ξεκινά το Β' κεφάλαιο ως εξής: "Αναστέλλεται για 30 χρόνια η επιβολή κυρώσεων κ.λ.π....". Δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη νομιμοποίηση. Φαντάσου λοιπόν πως αυτός ο νόμος είναι μία "ιδιωτική πράξη" μεταξύ κράτους και πολίτη, όπου με απλά λόγια του λέει "δήλωσε το αυθαίρετό σου στην κατάσταση που είναι σήμερα (φωτογραφίες), και εγώ για 30 χρόνια δεν σε χρεώνω με τίποτε άλλο". Γιαυτό και έντεχνα δεν αναφέρεται σε συνέχιση εργασιών στη περίπτωση ατελών αυθαιρέτων οικοδομών. Γιαυτό και προκύπτει θέμα με την αστυνομία, η οποία σε περίπτωση συνέχισης εργασιών οικοδομής χωρίς οικοδομική άδεια είναι υποχρεωμένη να σε σταματήσει.

Τώρα το πόσο μπορούμε να καταστρατηγήσουμε τον νόμο, ψάχνοντας παραθυράκια, αυτό είναι άλλο θέμα.

Αυτό που πρέπει όμως να καταλάβουμε είναι πως ο νόμος αυτός δεν είναι πολεοδομική διάταξη (όπως είπα και πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να έχεις και δίκιο, απλά το βλέπω ότι είναι ένας χώρος που από βοηθητικός έγινε κυρίας χρήσης, οπότε άλλαξε χρήση, μιας και μετράει και στο περίγραμμα του κτιρίου. Δεν είναι εξώστης ή πέργκολα που έκλεισε ή κάποιος άλλος χώρος που έγινε αυθαίρετα ώστε να μην ισχύει ή έννοια της αλλαγής χρήσης. Γνώμη μου πάντα.

 

Τι να πω... Ακριβώς αυτή είναι η διαφωνία μου. Δεν θεωρώ ότι ο Η/Χ είναι χώρος βοηθητικής χρήσης. Ούτε αναφέρεται κάτι τέτοιο στον κτιριοδομικό. Αν οπωσδήποτε θα έπρεπε να τον χαρακτηρίσω μάλλον ως εξώστη θα το έκανα...Όπως και να έχει υπομονή. Κάποτε όλα θα ξεκαθαρίσουν...Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τον πονο μου....

Εχω εκτος σχεδιου χωρις οικοδομικη αδεια... Εχει υπογειο, εχει εξωτερικη σκαλα, εχει μαντροτοιχο και πλακοστρωση....

α) Υπολογιζω τα τετραγωνικα της κατοικιας σε ενα εντυπο...

β) Το υπογειο πως? σαν βοηθητικο χωρο??? αφου το 5 που δινει τα

τετραγωνικα των βοηθητικων χωρων δεν μπαινει στα χωρις οικοδομικη

αδεια....

γ) Την σκαλα φανταζομαι την βαζω στα τετραγωνικα της κατοικιας....

δ) Αλλα την σκαλα που παει στο υπογειο???

ε) μαντροτοιχο και πλακοστρωση σαν δυο επιπλεον παραβασεις με

αναλυτικο???

 

Στο Δαφνι προλαβαινω να κλεισω θεση??????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συνάδελφοι εκτιμώ πως δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης στη συγκεκριμένη αυθαιρεσία...Πιστεύω πως με την αλλαγή χρήσης εννοούν τη μετατροπή της χρήσης από κατοικία-κατάστημα-αποθηκευτικό χώρο κλπ...Θεωρώ δηλαδή πως ο Η/Χ δεν έχει κάποια τέτοια χρήση. Αέρας είναι...

 

Διαφωνώ. Αφού και ο 3843 με τον οποίο τακτοποιήθηκαν τόσοι ΗΧ μιλά για τακτοποίηση λόγω αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταχωρούσατε μια προσθήκη ασανσέρ? Δεν γίνεται υπέρβαση σε δόμηση,κάλυψη κτλ . Με αναλυτικό θα πάει? Θα βγάλει κάτω από 5000 σίγουρα , άρα 500 ευρώ πρόστιμο?

Έχω 9 μηνες που παιδέυομαι να του βγάλω άδεια και έχω κολήσει στα στατικά , μου φαίνεται καλή λύση αν είναι έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω ότι για την υπέρβαση δόμησης αναφέρει την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση.

Οπότε είναι λογικό ένας που έκτισε ενα μικρό επιπλέον ποσοστό πάνω από την μέγιστη να έχει μικρότερο συντελεστή με αυτόν που για παράδειγμα διπλασίασε την κατοικία του, μιας και οικονομικά ο ένας δε δήλωσε λιγότερες εργασίες από τον άλλο.

Σε περίπτωση που δεν έχει εξαντληθεί η δόμηση τότε απλά παράβολο και άδεια μετά προσθήκης χωρίς το φόβο της αυτοψίας μιας και θα έχεις μπει στις διατάξεςια αυτού του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ με αναλυτικό. Ευχαριστώ

Σκεπαστό γκαράζ στυλ πέργκολας γι'αυτό είπα με αναλυτικό.

Έχω θεωρήσει ότι το ύψος πάει με το επιτρεπόμενο της περιοχής, η δόμηση ότι υπερβαίνει αυτή της αδείας το ίδιο και η κάλυψη αυτή της αδείας.

 

Καλησπέρα,μια μικρή βοήθεια σε οτι αφορά την πέργκολα...αν η πέργκολα είναι η μοναδική παράβαση και είναι < 20 τ.μ, πάει με την παράγραφο 6.β του 24 άρθρου ή με αναλυτικό? γιατί μου φαίνεται οτι συμφέρει με αναλυτικό σε οτι αφορά το πρόστιμο??? ή με αναλυτικό θα πάει απο την στιγμή που θα υπήρχαν και άλλες παραβάσεις?? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγω τον πονο μου....

Εχω εκτος σχεδιου χωρις οικοδομικη αδεια... Εχει υπογειο, εχει εξωτερικη σκαλα, εχει μαντροτοιχο και πλακοστρωση....

α) Υπολογιζω τα τετραγωνικα της κατοικιας σε ενα εντυπο...

β) Το υπογειο πως? σαν βοηθητικο χωρο??? αφου το 5 που δινει τα

τετραγωνικα των βοηθητικων χωρων δεν μπαινει στα χωρις οικοδομικη

αδεια....

γ) Την σκαλα φανταζομαι την βαζω στα τετραγωνικα της κατοικιας....

δ) Αλλα την σκαλα που παει στο υπογειο???

ε) μαντροτοιχο και πλακοστρωση σαν δυο επιπλεον παραβασεις με

αναλυτικο???

 

Στο Δαφνι προλαβαινω να κλεισω θεση??????

 

Καλή σου μέρα,

Να τα πάρουμε με τη σειρά.

Το κτίριο είναι υπερυψωμένο ισόγειο? Δηλαδή η σκάλα

-ΥΔ τα μ² της κατοικίας

-ΥΔ τα μ² του υπογείου με συντελεστή 0,5 (βοηθητική χρήση)

-Εάν η σκάλα είναι "κλιμακοστάσιο" που πάει στον κύριο χώρο και είναι η μοναδική είσοδος προς την κατοικία, θεωρείται κύριος χώρος και θα πρέπει να μπει στα μ² της ΥΔ. Εάν όμως είναι διαμόρφωση εδάφους (μία σκάλα ανοικτή με (π.χ.) 5 πατήματα που πάει από το διαμορφωμένο έδαφος σε (π.χ.) στο κτίριο), τότε πάει με αναλυτικό.

-Η σκάλα που πάει στο υπόγειο, θεωρείται πάλι διαμόρφωση εδάφους, και θα πάει και αυτή με αναλυτικό

-Μαντότοιχος με αναλυτικό (πχ. 12000€/5000€=3 παραβάσεις - πάντα σύμφωνα με τα "παραδείγματα)

-Όταν λες πλακόστρωση, τι εννοείς?

 

Α! και για το Δαφνί δεν έχουμε θέσεις (τις έχουμε κλείσε για τα κεφάλια που έβγαλαν τον νόμο, τις οδηγείες και τα παραδείγματα.) Είναι πλήρες. Σε Λέρο είχαμε κάτι, αλλά μας το έκλεισαν και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

-Όταν λες πλακόστρωση, τι εννοείς?

 

 

 

εννοω διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου με πλακοστρωση...

λεπτομερειες για την σκαλα αυριο που θα παω να τα δω...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.