Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

[OFFTOPIC, περίπου]

 

Σήμερα γιατί δε σηκώνουν τα τηλέφωνα? Ξέρεις $#@%^&-ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ, τι είναι να πιάνεις γραμμή, να χτυπάει και να μην το σηκώνει κανένας???

 

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!! Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και kiss my @sssssss ....

 

ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΤΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ????

 

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

[Συγγνώμη συμ-φορουμίτες που παρεκτρέπομαι]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχει αναφέρει και άλλος συνάδερφος νομίζω ο akius.

Έχετε σκεφτεί ότι σε περίπτωση που το κτίριο είναι εκτός ιδεατού στερεού μπορεί να είναι και κατεδαφιστέο? (μιλάω για το τμήμα που είναι εκτός)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στη διαδικασια νομιμοποιησης και η πολεοδομια θα σου εκδωσει κανονικα ΟΑ για το κτισμα σου... Εντος τριετιας, αφου πληρωθει διχιλιαρο παραβολο
Και δεν πληρώνει τίποτα άλλο? Στο άρθρο 26, παρ.2 του 4014 λέει ότι αφού πληρώσει παράβολο και εκδόσει άδεια εντός 3ετίας "δεν οφείλει άλλο πρόστιμο (λογικά όσον αφορά στον 4014) και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων (αναφορικά με το άρθρο 22, παρ.3 του 1577/1985)". Ποιες είναι αυτές οι συνέπειες?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

ξερει κάποιος σε οικοπεδο εκτός σχεδίου αυθαίρετο που δεν είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο πάει όλη η κατοικία με αναλυτικό ή σαν υπέρβαση δόμησης.

Αν πάει σαν υπέρβαση δόμησης τι θα βάλω στο 5 (α-β-γ-δ) υπέρβαση δόμησης <50% ή 50-100% κ.ο.κ. μιας κ δεν υπάρχει επιτρ. δομ?

Link to comment
Share on other sites

το άρθρο 22 παραπέμπει σε 1337 για πρόστιμα όπως ισχύουν την περίοδο που γίνεται η νομιμοποίηση. οι διατάξεις όμως αυτές περί προστίμων δεν έχουν καταργούνται με τον 4014;

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι επέρχονται (όχι παρέρχονται) οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων. Δηλαδή μήπως όταν θα εκδόσεις Ο.Α. τότε πληρώνεις το υπόλοιπο πρόστιμο δυνάμει 4014 (με το σκεπτικό ότι καταργείται ο 1337)?

 

Τουλάχιστον από το ΤΕΕ έτσι απάντησαν...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , μια ερωτηση , εχω ενα δωμα το οποιο εχει κλεισει με ξυλινη στεγη κ εχουν μετατραπει καποια τμ σε κατοικια , καποια ειναι το πλατυσκαλο , μια αποθηκη διπλα στην αποληξη του ασανσερ κ ενας στεγασμενοσ χωροσ που φιλοξενει μηχανηματα θερμανσης fan coil. υπερβαση υψουσ δεν εχω, κ η κυριοτητα σε δικαιωμα εις υψουν ανηκει 1/3 κ 2/3 σε καθε ιδιοκτητη. εχω υπερβαση ογκου κ τετραγωνικων. πως υπολογιζω το προστιμο ? η αλλαγη εγινε απο την αρχη , αφου η σκυροδετηση των τοιχοιων τησ στεγης εγινε μαζι με την υπολοιοη σκυροδετηση το 97. εστω 25 τμ κατοικια 40 τμ χωροσ με μηχανηματα κλιματισμου , 7 τμ πλατυσκαλο κ 2 τμ αποθηκακι.οπως κ καποια μετρα το κλιμακοστασειο ? ειναι περιπλοκο ή εγω πνιγομαι σε μια κουταλια νερο ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική όταν κάποιος λέει (φάτσα κάρτα) δεν έχω χρόνο να διαβάσω, να ψάξω, να ασχοληθώ αλλά βρες κάποιος άλλος χρόνο να μου πεις αυτό που χρειάζεται.

 

Συνεπώς ψάχνουμε και για μαμάκα αλλά και για χασομέρη που δουλειά δεν έχει να κάνει και έχει χρόνο για πέταμα.

 

Μακάρι αγαπητέ/ή Didonis να μην είχαν προκύψει κάποια θέματα υγείας και θα διάβαζα όχι 80 , αλλά 1080 σελίδες. :sad:

 

Στο ΤΕΕ έχουν βάλει 10 υπαλλήλους να απαντάνε σε τόσους μηχανικούς για ένα νόμο , τόσο διάτρυτο , όσο ο 4014.

 

Και θα ξανακάνω την ερώτηση και συγγνώμη εάν δεν καταλαβαίνω τις απαντήσεις σας. οκ και πάω για νομιμοποίηση. Η πολεοδομία δεν θα μου βγάλει ένα πρόστιμο ανέγερσης ;;;Δηλαδή θα πάω την απόδειξη για το παράβολο που πλήρωσα και θα πάρω την άδεια;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

ξερει κάποιος σε οικοπεδο εκτός σχεδίου αυθαίρετο που δεν είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο πάει όλη η κατοικία με αναλυτικό ή σαν υπέρβαση δόμησης.

Αν πάει σαν υπέρβαση δόμησης τι θα βάλω στο 5 (α-β-γ-δ) υπέρβαση δόμησης <50% ή 50-100% κ.ο.κ. μιας κ δεν υπάρχει επιτρ. δομ?

 

Φανταζομαι ειναι χωρις αδεια....

Αν δεν εχει αδεια δεν βαζεις τιποτα στο 5...

 

Αυτο που με μπερδευει εμενα (εχω παρομοια περιπτωση) ειναι τι θα μπει στον ελεγχο του υψους... πρεπει να παρουμε απο την πολεοδομια το υψος της περιοχης και συμφωνα με αυτο να βγαλουμε την αποκλιση???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.