Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ισχύουν και τα 3 που είπες στο από πάνω ποστ, με τη διαφορά ότι το πρώτο δεν είναι πια υποχρεωτικό και μπορείς να επιλέξεις να υπολογίσεις το πρόστιμο με τετραγωνικά και συντελεστές. Εσένα αφού με αυτόν τον τρόπο σου βγαίνει 900 ευρώ προφανώς και σε συμφέρει να το πας έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@panouklas

Άρα θα έχεις έκπτωση στο εφάπαξ ή δόσεις.

 

 

 

Έχω ένα άλλο θέμα.

Υπάρχει αυθαίρετο που είναι ισόγειο 6μ και όροφος. Το ισόγειο είναι διαμορφωμένο σαν κατάστημα (με τζαμαρίες περιμετρικά) αλλά ο ιδιοκτήτης στην Υ.Δ. το δηλώνει σαν κατοικία. Και δεν το δουλεύει σαν κατάστημα, ούτε και έχει σκοπό να το δουλέψει έτσι.

Εγώ σαν τι θα το δηλώσω;

Αφού δεν είναι κατάστημα, δηλαδή δεν δουλεύει σαν τέτοιο, είναι μια κατοικία με τζαμαρίες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας!!!Μου ζήτησε ενας φίλος να του υπολογίσω το πρόστιμο, ετσι χονδρικά για να δει αμα τον παίρνει να τακτοποίησή μια αυθαιρεσία που έχουν. Λοιπον η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Έχει οικοδ.αδεια(1996)για τετραώροφη οικοδομή με υπόγειο.Αυτοί όμως έχουν κανει την απόληξη του κλιμακοστασίου και την υπόλοιπη ταράτσα την έκαναν τρία δωμάτια.Έχω υπολογίσει σαν υπέρβαση δόμησηςολοκληρο τον όροφο (μαζι και τα τετραγωνικά της απόληξης) και εβαλα και υπέρβαση υψους.Το βασικο μου ερωτημα ειναι οτι στο διάγραμμα κάλυψης φαίνεται στέγη στον τελευταίο όροφο και αυτοί έχουν φτιάξει στέγη στον αυθαίρετο όροφο, θα την συμπεριλάβω σαν παράβαση και θα παει με αναλυτικο ή δεν θα τη βάλω καθόλου στο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θέλω να σας κάνω και γω μια ερώτηση:

Κτήριο έχει ακριβώς το εμβαδόν της οικοδομικής άδειας, αλλά οι εξωτερικές διαστάσεις είναι τελείως διαφορετικές.

Δεν έχει καμία άλλη υπέρβαση. Δεν ξέρω πώς να το δηλώσω.

Π.χ. η στατική μελέτη που εφαρμόστηκε είναι άλλα αντ' άλλων. Παρ' όλ' αυτά δε θα ήταν λάθος να το δήλωνα όλο σαν υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

faethon 11 νομίζω οτι θα δηλώσεις κατοικία και αν έχει διαφορά στις οψεις από το νόμιμο τότε με κατ 13. Αν στο μέλλον το κάνει καταστημα δεν το εξετάζουμε τώρα!!

Εσύ τώρα υπογράφεις!!

 

mitsos m83 αν έχουμε υπέρβαση δόμησης στην ταράτσα υπολογιζουμε τα τετραγονικα. Δεν αφαιρούμε τις εργασίες πλακόστρωσης ταράτσας, κάγκελα κλπ...

Αρα νομίζω οτι και εσυ υπολογίζεις τη νέα Υπ. δόμησης και τη νέα στέγη και ξέχνα την παλιά κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θέλω να σας κάνω και γω μια ερώτηση:

Κτήριο έχει ακριβώς το εμβαδόν της οικοδομικής άδειας, αλλά οι εξωτερικές διαστάσεις είναι τελείως διαφορετικές.

Δεν έχει καμία άλλη υπέρβαση. Δεν ξέρω πώς να το δηλώσω.

Π.χ. η στατική μελέτη που εφαρμόστηκε είναι άλλα αντ' άλλων. Παρ' όλ' αυτά δε θα ήταν λάθος να το δήλωνα όλο σαν υπέρβαση δόμησης?

Μάλλον πάει με το περί μετακίνησης οικοδομής από τη θέση της. Αφού έχει ίδιο εμβαδό αλλά διαφορετικές διαστάσεις, σίγουρα κάποια τετραγωνικά θα βρίσκονται εκτός του περιγράμματος της άδειας οπότε αυτά θα πάνε ως αυθαίρετα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νόμιμο. Είναι αυθαίρετο. Θέλω να δω όμως και σαν τι πληρώνει το πρόστιμο αυθαιρέτου που έχει. Κατοικία ή κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση συμψηφισμού παλαιότερου προστίμου (αλήθεια στο σύστημα τελικά εντάχθηκε ?) , όταν τώρα δηλώνεται παράβαση που έγινε μετά το πρόστιμο, υπάρχει θέμα ? Πχ. υπήρχε πρόστιμο για παραβάσεις προ Τρίτση, οι οποίες τελικά καλύφθηκαν με τον Τρίτση και τώρα δηλώνονται άλλες μεταγενέστερες. Θα συμψηφιστεί το παλιό πληρωμένο πρόστιμο με το νέο που αφορά άλλες υπερβάσεις ?

 

Ευχαριστώ

Επαναφέρω το παραπάνω, αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω τι γινεται με τις σοφιτες και δεν τα εχω καταφερει.Εχω την κλασσικη περιπτωση

σε κτιριο με Ο.Α 2-οροφη κατοικια με στεγη η στεγη υπερυψωθηκε και δημιουργηθηκε κατοικια.Με την υπερυψωση της στεγης δεν υπερβαινω το μεγιστο υψος της περιοχης που ειναι 13,00μ ΑΛΛΑ υπερβαινω το μεγιστο επιτεπομενο υψος στεγης που ειναι 2,00μ.

Το ερωτημα μου ειναι βαζω αλλαγη χρησης και υπερβαση υψους?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.