Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

faethon 11

αν είναι όλο το κτίσμα αυθαιρετο... τότε μάλλον κατάστημα. 6μ ύψος με τζαμαρίες μόνο κατάστημα μπορεί να πάει. Κριμα που δεν πρόλαβε να κάνει και το πατάρι να το τακτοποιήσει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω το παραπάνω, αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει

Δε νομίζω να συμψηφίζονται τα πρόστιμα γιατί αφορούν σε άλλες παραβάσεις. Αν οι προ Τρίτση όντως έχουν καλυφθεί τότε θα πρέπει να υπολογιστεί και να πληρωθεί πρόστιμο για τις μεταγενέστερες παραβάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μα έχει χρήση κατοικίας!!!!

Αλλαγή χρήσης δεν νομίζω να θέλει!!! Γιατί έτσι πάει 0.50χ1.4=0.70 ενώ το κατάστημα έχει 0.60 αλλά θέλει επάρκεια... :(

Link to comment
Share on other sites

@ Faethon11,

To site amoives.gr βγάζει 2000 Ευρώ πρόστιμο....

Το σύστημα του ΤΕΕ θα μου δώσει το μικρότερο πρόστιμο??

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το Συστημα δηλώσεων του ΤΕΕ σου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσεις μικρότερο πρόστιμο από 2000 Ευρώ για μοναδική παράβαση υπέρβασης δόμησης 4τμ.??

Link to comment
Share on other sites

snapback.pngKapa, on 10 November 2011 - 06:08 PM, said:

 

Για τον υπολογισμό του προστίμου, τι θεωρείται ΠΑΤΑΡΙ (άρα Β.Χ. άρα με 0,50)????????

 

Εκείνα που χαρακτηρίζονταν ως πατάρια με παλαιότερους ΓΟΚ (π.χ. πατάρια καταστημάτων)

 

ή

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΑΘΜΗ δημιουργήθηκε εξ' αρχής ή κατ' επέκταση υπάρχουσας (μισής) στάθμης και βρίσκεται ΕΝΤΟΣ νομίμου όγκου?

 

 

π.χ. έχω κτίριο που στην Ο.Α φαίνεται ως μεζονέτα με κοινό περίγραμμα σε όλες τις στάθμες και στέγη, αλλά επιφάνειες ως εξής:

 

- ισόγειο 100 τ.μ., (πλήρες περίγραμμα)

 

- μεσοπάτωμα με 15 τ.μ. (σ' αυτή τη στάθμη φαίνεται ΜΟΝΟ η στροφή του κλιμακοστασίου και το υπόλοιπο ΚΕΝΟ - τρύπα)

 

και

 

- Α' όροφο 65 τ.μ. (περιλαμβάνει κλιμακοστάσιο 15 τ.μ. μέρος επιφανείας 50 τ.μ. εντός του ΚΟΙΝΟΥ περιγράμματος και το υπόλοιπο ΚΕΝΟ - τρύπα).

 

 

Στην πράξη έχουν συμπληρωθεί οι στάθμες μεσοπατώματος και Α' ορόφου και δεν έχει μείνει ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΝΟ (τρύπα). Δηλαδή ΤΕΛΙΚΑ έχω 3 στάθμες από 100 τ.μ. έκαστη.

 

 

Τα τετραγωνικά που έχουν συμπληρωθεί, εφόσον ΔΕΝ αποτελούν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΡΟΦΟ αλλά δημιουργήθηκαν ΕΝΤΟΣ νομίμου όγκου, μπορώ να τα βάλω Β.Χ. (δηλ. με 0,50) θεωρώντας τα πατάρια?????????

 

 

 

 

 

Ξέρω και ξέρεις ότι ούτε πατάρια είναι, ούτε ΒΧ.... τί θα κάνεις είναι δικό σου ρίσκο... Σαφώς και με τη κοινή λογική δεν είναι πατάρια... Με τη λογική του νόμου ίσως....

 

 

Συνάδελφε.... για τη λογική του νόμου μιλάμε.... γιατί καθώς φαίνεται τίποτα στο Νόμο αυτό ΔΕΝ υπακούει στην κοινή λογική...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι! Έχω και εγώ μια ειδική περίπτωση για την οποία θα ήθελα την γνώμη σας: σε κτίριο βιομηχανίας κατασκευάστηκε στον ακάλυπτο χώρο, εντός της πλάγιας απόστασης, ράμπα ανόδου αυτοκινήτων στο δώμα ενός από τα κτίρια. Η ράμπα είναι από σκυρόδεμα και το εμβαδόν της είναι 200 τμ.

Για τον υπολογισμό του προστίμου θεωρώ ότι υπάρχει υπέρβαση κάλυψης, παραβίαση πλάγιας απόστασης και υπολογίζω την ράμπα και με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Συμφωνείτε με την παραπάνω σκέψη; Υπάρχουν άλλες απόψεις;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό κατάστημα πελάτη μου έκανα πράξεις με τον τύπο και έχω 14.76 τ.μ. ΥΔ και ΥΚ με 1500ΤΖ και άλλα 1.26 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ και Υ απόστασης Δ<20%. Το πρόστιμο προς μεγάλη μου έκπληξη ξεπέρασε τα 2000 €, συγκεκριμένα 2636 € . Μπορώ να πάω με βάση την ερωτοαπάντηση 4.8 ΥΠΕΚΑ και να πληρώσει 2000 € ως πλέον συμφέρουσα ή σκοντάφτουμε στο νόμο... 6β "βρίσκεται εντός οικοδομήσιμου τμήματος" (υπέρβαση απόστασης Δ <20%)

Στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει πάνω από το κατάστημα διαμέρισμα με μόνη υπέρβαση το 1.26 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ και Υ απόστασης Δ<20%. Εκει το πρόστιμο προκύπτει 244 €. Τι θα πληρώσει ο πελάτης 500€ παράβολο ή 2000€;

Στις δηλώσεις αυτές είναι δυνατόν τα τοποθετηθεί το παλιό τοπογραφικό της αδείας (2002 εντός σχεδίου) μια και δεν αλλάζει τίποτα ή πρέπει να έχει τωρινή υπογραφή και να πληρωθεί εκ νέου;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό κατάστημα πελάτη μου έκανα πράξεις με τον τύπο και έχω 14.76 τ.μ. ΥΔ και ΥΚ με 1500ΤΖ και άλλα 1.26 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ και Υ απόστασης Δ<20%. Το πρόστιμο προς μεγάλη μου έκπληξη ξεπέρασε τα 2000 €, συγκεκριμένα 2636 € . Μπορώ να πάω με βάση την ερωτοαπάντηση 4.8 ΥΠΕΚΑ και να πληρώσει 2000 € ως πλέον συμφέρουσα ή σκοντάφτουμε στο νόμο... 6β "βρίσκεται εντός οικοδομήσιμου τμήματος" (υπέρβαση απόστασης Δ <20%)

Στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει πάνω από το κατάστημα διαμέρισμα με μόνη υπέρβαση το 1.26 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ και Υ απόστασης Δ<20%. Εκει το πρόστιμο προκύπτει 244 €. Τι θα πληρώσει ο πελάτης 500€ παράβολο ή 2000€;

Στις δηλώσεις αυτές είναι δυνατόν τα τοποθετηθεί το παλιό τοπογραφικό της αδείας (2002 εντός σχεδίου) μια και δεν αλλάζει τίποτα ή πρέπει να έχει τωρινή υπογραφή και να πληρωθεί εκ νέου;

Και στα δύο σκοντάφτεις στο ότι υπάρχουν παραπάνω από ένα είδος αυθαιρεσίας. Το 6β είναι μόνο για υπερβάσεις δόμησης ως 20τμ. Αφού έχεις και ΥΚ δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και πας με κανονικό υπολογισμό προστίμου. Δηλαδή στην πρώτη περίπτωση έχεις 2636Ε και στη δεύτερη 244Ε.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.