Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

σε διόροφη κστοικία (με Ο.Α., εκτός σχεδίου) έχει αλλάξει χρήση το υπόγειο και έχει μεγαλώσει καταλαμβάνοντας το χώρο κάτω απ' το μπαλκόνι του ισογείου(στην άδεια το μπαλκόνι δείχνεται μπαζωτό,δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο). Θα κάνω 2 φύλλα καταγραφής,ένα για το υπόγειο κ ενα για το μπαζωτό? Στο υπόγειο έχω αλλαγή χρήσης κ υπέρβαση δόμησης ενω στο μπαζωτό μόνο υπέρβαση δόμησης, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ letom

ακόμα νομίζω το πρόγραμμα΄του ΤΕΕ βγάζει 2000 ευρώ.

Στις δηλώσεις αυτές είναι δυνατόν τα τοποθετηθεί το παλιό τοπογραφικό της αδείας (2002 εντός σχεδίου) μια και δεν αλλάζει τίποτα ή πρέπει να έχει τωρινή υπογραφή και να πληρωθεί εκ νέου;

Link to comment
Share on other sites

1)υπόγεια αποθήκη ----> ισόγεια αποθήκη (λόγω ξεμπαζωματος) έχω υπέρβαση δόμησης, ύψους, αλλαγή χρήσης(οχι?και αν οχι θελει διαφορετικο φύλλο καταγραφής από το 2)) και παίρνει τον μειωτικό για βοηθητικούς

 

2)υπόγεια αποθήκη-----> ισόγεια κατοικία (λόγω ξεμπαζωματος και αλλαγή χρήσης) έχω υπέρβαση δόμησης, ύψους, αλλαγή χρήσης

 

3)ισόγεια αποθήκη-----> ισόγεια κατοικία έχω αλλαγή χρήσης (λογικά συμφέρει με τον 3843..)

 

οι απόψεις σας?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ letom

ακόμα νομίζω το πρόγραμμα΄του ΤΕΕ βγάζει 2000 ευρώ.

Στις δηλώσεις αυτές είναι δυνατόν τα τοποθετηθεί το παλιό τοπογραφικό της αδείας (2002 εντός σχεδίου) μια και δεν αλλάζει τίποτα ή πρέπει να έχει τωρινή υπογραφή και να πληρωθεί εκ νέου;

Το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμα και έχει μείνει στα 2000 ευρώ. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι υπομονή, χαχα!

Το τοπογραφικό αφού υπάρχει και δεν έχει αλλάξει κάτι δεν υπάρχει λόγος να γίνει νέο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα/Καλησπέρα Συνάδελφοι. :smile:

 

΅Θα σας αναφέρω μια περίπτωση καθώς και τον τρόπο που την αντιμετωπίζω. Σε οικοδομή με Ο.Α. του 2007 η πυλωτή έχει κλειστεί και έχει γίνει διαμέρισμα (51.05 τ.μ.). ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει παράβολο 500 ευρώ και το πρόστιμο είναι :

 

51.05χ700(τιμή ζώνης)χ0.15χ1(έχει άδεια)χ1(εντός σχεδίου)χ0.5(άλλη κατοικία)χ1.4(αλλαγή χρήσης)χ1(<50% της επιτρ. δόμησης)=3752.18 ευρω.

 

Αν τώρα η ίδια οικοδομή έχει και υπέρβαση καθ' ύψος 40 εκ. το πρόστιμο πως υπολογίζεται ?

 

α) όπως ο παραπάνω υπολογισμός μόνο που θα πολλαπλασιαστεί και με 1.2 δλδ :

 

 

51.05χ700(τιμη ζωνης)χ0.15χ1(εχει αδεια)χ1(εντος σχεδιου)χ0.5(αλλη κατοικια)χ1.4(αλλαγη χρησης)χ1(<50% της επιτρ. δόμησης)χ1.2(υπέρβαση υψους)=4502.61 ευρώ ή

 

β) συμπληρώνω νέο φύλλο καταγραφής, στο οποίο το πρόστιμο είναι :

 

40(εκ. υπερβασης)χ700(τ.ζ.)χ0.15=4200 ευρώ + α) 3752.18 = 7952.18 ευρώ.

 

Ο πελάτης μου ήρθε σήμερα βιαστικός διότι θέλει να πουλήσει το εν λόγω διαμέρισμα και είναι ιδιαίτερα πιεστικός. :|

 

Σας ευχαριστώ πολύ ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει απαντηθεί σε άλλο topic από το συνάδελφο armenopoulo, μέχρι ο συντελεστής για αλλαγή χρήσης να γίνει μικρότερος από 1 δεν τον χρησιμοποιούμε (διότι είναι ευνοϊκότερο να υπολογιστεί ως καινούριο αυθαίρετο παρά ως αλλαγή χρήσης)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι.Έχω περίπτωση κτηρίου που έχει προσθήκη εκτός περιγράμματος του κτηρίου όπως φαινόταν στην άδεια (υπέρβαση κάλυψη σύμφωνα με την άδεια). Σο οικόπεδο όμως δεν έχει εξαντλειθεί η μέγιστη κάλυψη, έχει υπόλοιπο. Πώς υπολογίζω το πρόστιμο; Το βάζω με υπέρβαση κάλυψης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό κατάστημα πελάτη μου έκανα πράξεις με τον τύπο και έχω 14.76 τ.μ. ΥΔ και ΥΚ με 1500ΤΖ και άλλα 1.26 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ και Υ απόστασης Δ<20%. Το πρόστιμο προς μεγάλη μου έκπληξη ξεπέρασε τα 2000 €, συγκεκριμένα 2636 € . Μπορώ να πάω με βάση την ερωτοαπάντηση 4.8 ΥΠΕΚΑ και να πληρώσει 2000 € ως πλέον συμφέρουσα ή σκοντάφτουμε στο νόμο... 6β "βρίσκεται εντός οικοδομήσιμου τμήματος" (υπέρβαση απόστασης Δ <20%) Στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει πάνω από το κατάστημα διαμέρισμα με μόνη υπέρβαση το 1.26 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ και Υ απόστασης Δ<20%. Εκει το πρόστιμο προκύπτει 244 €. Τι θα πληρώσει ο πελάτης 500€ παράβολο ή 2000€; Στις δηλώσεις αυτές είναι δυνατόν τα τοποθετηθεί το παλιό τοπογραφικό της αδείας (2002 εντός σχεδίου) μια και δεν αλλάζει τίποτα ή πρέπει να έχει τωρινή υπογραφή και να πληρωθεί εκ νέου;

 

μπηκα τώρα στο ΤΕΕ και έκανα ένα τεστ. καταργήθηκε όντως το 2000 ευρώ. βρήκε πρόστημο 244!!!

τώρα να βρούμε τι αμοιβή θα βάλουμε σε πρόστημο 244 για να μην μας δερνουν!!! και θέλει και συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο μπορεί να βγήκε 244 αλλά θα πληρώσει 500 όσο είναι το παράβολο! Όχι ότι αλλάζει τίποτα για σένα, το ξύλο για την αμοιβή δεν το γλιτώνεις, χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.