Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Να πω λοιπόν και την δική μου κορυφαία περίπτωση και αν βγάλετε άκρη τα μισά χρήματα δικά σας.....

 

Ξενοδοχειο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων με υπέρβαση δόμησης 100τ.μ. καθ ύψος, υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους >20%,

 

υπέρβαση δόμησης 60τ.μ. στο υπόγειο που απο την πίσω πλευρά λόγω ανισοσταθμίας είναι όλο επάνω απο το 0,00,

 

υπερβαση δόμησης και κάλυψης 120 τ.μ. εντός της πρασιάς & με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων

 

ΚΑΙ το κορυφαίο η επέκταση είναι ΕΚΤΟΣ του οικοπέδου που εκδόθηκε η Ο.Α., ΑΛΛΑ τα 60τ.μ. σε διπλανό οικόπεδο ίδιας ιδιοκτησίας εντός σχεδίου και 60 τ.μ. στο πίσω οικόπεδο πάλι ίδιας ιδιοκτησίας εκτός σχεδίου και ορίων οικισμού......

 

Σαν κερασάκι στην τούρτα το ξενοδοχείο τακτοποιήθηκε λειτουργικά στον ΕΟΤ οπότε τα πρόστιμα αφαιρούνται απο τον 4014 και εκρεμούν πρόστιμα βαρβάτα καθώς μπήκε σε επιδοτούμενο πρόγραμμα και έγινε καταγγελία απο τον πρώην γκόμενο για υπερβάσεις! :)

 

Αναμένω αν έχει κανείς άλλος πιο μπερδεμένη υπόθεση & όποια σκέψη για το τι θα κάνω ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω λοιπόν και την δική μου κορυφαία περίπτωση και αν βγάλετε άκρη τα μισά χρήματα δικά σας.....

 

Ξενοδοχειο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων με υπέρβαση δόμησης 100τ.μ. καθ ύψος, υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους >20%,

 

υπέρβαση δόμησης 60τ.μ. στο υπόγειο που απο την πίσω πλευρά λόγω ανισοσταθμίας είναι όλο επάνω απο το 0,00,

 

υπερβαση δόμησης και κάλυψης 120 τ.μ. εντός της πρασιάς & με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων

 

ΚΑΙ το κορυφαίο η επέκταση είναι ΕΚΤΟΣ του οικοπέδου που εκδόθηκε η Ο.Α., ΑΛΛΑ τα 60τ.μ. σε διπλανό οικόπεδο ίδιας ιδιοκτησίας εντός σχεδίου και 60 τ.μ. στο πίσω οικόπεδο πάλι ίδιας ιδιοκτησίας εκτός σχεδίου και ορίων οικισμού......

 

Σαν κερασάκι στην τούρτα το ξενοδοχείο τακτοποιήθηκε λειτουργικά στον ΕΟΤ οπότε τα πρόστιμα αφαιρούνται απο τον 4014 και εκρεμούν πρόστιμα βαρβάτα καθώς μπήκε σε επιδοτούμενο πρόγραμμα και έγινε καταγγελία απο τον πρώην γκόμενο για υπερβάσεις! :)

 

Αναμένω αν έχει κανείς άλλος πιο μπερδεμένη υπόθεση & όποια σκέψη για το τι θα κάνω ευπρόσδεκτη :)

 

 

Χειροτερα κι απο τούρκικο σιριαλ!!!

 

 

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, άλλα θα το γράψω κι εδω :

 

Κλεισμένη βεράντα με 19 τ.μ. (< 20 τ.μ.) βγάζει πρόστιμο κατ' αποκοπή 2000 ευρώ?

 

Αν ναι, γιατί να μην το δηλωσω 20,01 τ.μ με αναλυτικό π.χ. 5000 € και να την γλιτώσω με 500 € πρόστιμο!

 

Γενικά λοιπόν υφίσταται πρόστιμο κάτω από 2000 € ή θα εκτεθόυμε ?

Link to comment
Share on other sites

Χειροτερα κι απο τούρκικο σιριαλ!!!

 

 

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, άλλα θα το γράψω κι εδω :

 

Κλεισμένη βεράντα με 19 τ.μ. (< 20 τ.μ.) βγάζει πρόστιμο κατ' αποκοπή 2000 ευρώ?

 

Αν ναι, γιατί να μην το δηλωσω 20,01 τ.μ με αναλυτικό π.χ. 5000 € και να την γλιτώσω με 500 € πρόστιμο!

 

Γενικά λοιπόν υφίσταται πρόστιμο κάτω από 2000 € ή θα εκτεθόυμε ?

 

χμμμμμμ δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Είναι η μοναδική παρανομία στο εν λόγω ακίνητο?Αν ναι λογικά πας με κατ` αποκοπή,αλλιώς αναλυτικό. Επίσης αν είναι σύννομο και έχεις υπόλοιπο δόμησης μήπως πληρώνεις παράβολο => άρθρο 22 και πρέπει να εκδοθεί Ο.Α.?

Link to comment
Share on other sites

Χειροτερα κι απο τούρκικο σιριαλ!!!

 

 

Το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, άλλα θα το γράψω κι εδω :

 

Κλεισμένη βεράντα με 19 τ.μ. (< 20 τ.μ.) βγάζει πρόστιμο κατ' αποκοπή 2000 ευρώ?

 

Αν ναι, γιατί να μην το δηλωσω 20,01 τ.μ με αναλυτικό π.χ. 5000 € και να την γλιτώσω με 500 € πρόστιμο!

 

Γενικά λοιπόν υφίσταται πρόστιμο κάτω από 2000 € ή θα εκτεθόυμε ?

 

Γιατί όπου δεν μπορούμε να έχουμε εμβαδό χώρου, πάμε σε αναλυτικό, π.χ. δάπεδα, περιφράξεις κ.λ.π. Εσύ τι θα πεις? Εχουμε τούβλα, σοβά, κουφώματα, στέγη ? Αρα πας με το <20 τ.μ.

 

Σε πολυκατοικία ή συγκρότημα κατοικιών απαιτείται και υπογραφή των υπολοίπων ιδιοκτητών;

Το λέει ο 4014. Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,μια ερώτηση..Η άδεια λυόμενου σε εκτός σχεδιου μπορεί να πιαστεί σαν άδεια?Αν έχει χτίσει κανονικο κτιριο και οχι λυομενο?Μετράει αυτη η άδεια?

 

vivonio όταν λες κανονικό κτίριο τι εννοείς; χυτό επι τόπου αντι προκατ;

 

Από όσο ξέρω το λυόμενο δεν συνεπάγεται και προκάτ, αν και πολλά είχαν γίνει έτσι. Συνήθως στα 2 στρέμματα έβγαζες άδεια για 80τ.μ. μέγιστη δόμηση πάνω σε βάση από μπετό το πολύ 1.00μ ύψους.

Είναι κανονική άδεια και ισχύει, μου το επιβεβαίωσαν στην τοπική πολεοδομία. Απλά αυτό που έκαναν οι περισσότεροι, αν είχε και κλίση το οικόπεδο, αντί για 1,00μ βάση εκτός εδάφους έριχναν πλάκα και έβγαζαν και υπόγειο από κάτω άλλα 80τ.μ.

Το ισόγειο μετράει ως νόμιμο εάν είναι όπως στην άδεια και το υπόλοιπο ως αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχειο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων με υπέρβαση δόμησης 100τ.μ. καθ ύψος, υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους >20%,

.......

ΚΑΙ το κορυφαίο η επέκταση είναι ΕΚΤΟΣ του οικοπέδου που εκδόθηκε η Ο.Α.,

 

 

τι σπαζοκεφαλιά είναι αυτή :confused:

κι εγώ που είχα μια απλή περίπτωση μιας γκαρσονιέρας σε δώμα και δεν ξέρω τι να πατήσω ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια (γιατί το υπάρχον έχει άδεια, στο δώμα έχει γίνει υπέρβαση, αλλά δεν έχει αποκλειστική χρήση γιατί είναι ο πατέρας του ιδιοκτήτη και όλα έγιναν με προφορικές συμφωνίες μεταξύ ιδιοκτητών)

.... μετά από το δικό σου, ντρέπομαι και να ρωτήσω

θα περιμένω καμιά ερμηνευτική καλύτερα.

καλά ξεμπερδέματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

@ stefanos08

 

Ναι, πάει στις 2.000€ εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή είναι μία και μικρότερη των 20τμ

 

Οκ, τα 5 m2 είναι μικρότερα των 20 m2 και του 10% της επιφάνειας. Το οτι δεν πρέπει να ξεπερνάει το 10% του επιτρεπόμενου ύψους του βάσει οικοδομικής άδειας, το έλεγξες?Αν χτίζονται 7,5 m το 10%=75cm?

Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν και την δική μου κορυφαία περίπτωση και αν βγάλετε άκρη τα μισά χρήματα δικά σας.....

 

Ξενοδοχειο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων με υπέρβαση δόμησης 100τ.μ. καθ ύψος, υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους >20%,

 

υπέρβαση δόμησης 60τ.μ. στο υπόγειο που απο την πίσω πλευρά λόγω ανισοσταθμίας είναι όλο επάνω απο το 0,00,

 

υπερβαση δόμησης και κάλυψης 120 τ.μ. εντός της πρασιάς & με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων

 

ΚΑΙ το κορυφαίο η επέκταση είναι ΕΚΤΟΣ του οικοπέδου που εκδόθηκε η Ο.Α., ΑΛΛΑ τα 60τ.μ. σε διπλανό οικόπεδο ίδιας ιδιοκτησίας εντός σχεδίου και 60 τ.μ. στο πίσω οικόπεδο πάλι ίδιας ιδιοκτησίας εκτός σχεδίου και ορίων οικισμού......

 

Σαν κερασάκι στην τούρτα το ξενοδοχείο τακτοποιήθηκε λειτουργικά στον ΕΟΤ οπότε τα πρόστιμα αφαιρούνται απο τον 4014 και εκρεμούν πρόστιμα βαρβάτα καθώς μπήκε σε επιδοτούμενο πρόγραμμα και έγινε καταγγελία απο τον πρώην γκόμενο για υπερβάσεις! :)

 

Αναμένω αν έχει κανείς άλλος πιο μπερδεμένη υπόθεση & όποια σκέψη για το τι θα κάνω ευπρόσδεκτη :)

 

Μπορείς κάλλιστα να το αναθέσεις σε "συνάδερφο" που διαφημίζει ότι τα κάνει όλα με 750€!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι τσεκαρεις το "χωρις ΟΑ" ή το "με ΟΑ" ???

 

Με ΟΑ εφόσον είναι σε κατοικία με ΟΑ και απλά έχει γίνει τέτοια προσθήκη.

Γιατί τι νόημα θα είχε το με ΟΑ αφού καμία αυθαιρεσία δε μπορεί να έχει ΟΑ.

Πάλι λέω δικές μου εκτιμήσεις όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.