Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλό θα ηταν βεβαια να διευκρινιστει αν λογιζονται ως οικοδομικες αδειεις και αυτες που βγαινανε πριν 20 χρονια απο κατι Νομαρχιες και κατι Κοινοτητες για προχειροκατασκευες και αποθηκες....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει λιγο με την αλλαγη χρήσης που αναφαίρετε στο νόμο. Εχω άδεια που δείχνει στο ισόγειο 3 καταστήματα αλλα αυτή την στιγμή τα 3 καταστήματα ειναι η τραπεζαρία ενός ξενοδοχείου. Δεν έχουμε καμια υπερβαση δομησης, καληψης κ.τ.λ. Εμπίπτει η περίπτωση αυτή στο νόμο για τα αυθέρετα? Η θέλει μόνο αναθεώρηση της άδειας? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ηταν βεβαια να διευκρινιστει αν λογιζονται ως οικοδομικες αδειεις και αυτες που βγαινανε πριν 20 χρονια απο κατι Νομαρχιες και κατι Κοινοτητες για προχειροκατασκευες και αποθηκες....

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα..Έχω περίπτωση αυθαιρέτου που έχει άδεια του 61 για λυόμενο 25 τ.μ. και με την πάροδο των χρόνων έχει γίνει μεζονέτα με πλάκα και στέγη. Τί δηλώνω σε αυτή την περίπτωση? Ότι έχει Ο.Α. ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμ δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Είναι η μοναδική παρανομία στο εν λόγω ακίνητο?Αν ναι λογικά πας με κατ` αποκοπή,αλλιώς αναλυτικό. Επίσης αν είναι σύννομο και έχεις υπόλοιπο δόμησης μήπως πληρώνεις παράβολο => άρθρο 22 και πρέπει να εκδοθεί Ο.Α.?

 

 

Eπειδη έχω μια παρανομια να πληρώσω 2000 ευρω..Ε να βρουμε αλλη μια ρε παιδια για να πέσει το πρόστιμο...

 

Ή αυτο που λέω παραπάνω αν είναι να το δηλώσω περισσότερα μέτρα από 20, να μην εμπίπτει στο κατ' αποκοπή πρόστιμο, να γλιτώσω τα 2000 ευρω και να ξεμπερδεψω με αναλυτικό και 500 ή 1000 ευρώ το πολύ.Ισχύει αυτό?Μπορώ να το κάνω?

 

Δεν είναι λίγο χαζό να τιμωρείται αυτός που έχει μικρότερη παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους μας.

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να κάνω μια ερώτηση κρίσεως!

Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου όπου υπάρχει άδεια για 50 τμ και έχουν πραγματοποιηθεί 70. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει διαφορά στο σχήμα και μ'ονο ένα μικρό κομμάτι βρίσκεται στο νόμιμο περίγραμμα.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση??? Σκέφτομαι να το πάω σαν να μην έχει άδεια...

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Για τις αμοιβές ισχύει ο νόμος 3919/2011 και άρα, όπως είπε και ο πρόεδρος του ΤΕΕ, δεν χρειάζονται ελαχιστες αμοιβές...

ΟΜΩΣ

ο ίδιος νόμος λέει

Άρθρο 7

1.β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις.

 

 

Ας μας πουν λοιπόν πότε θα είναι ασυνιθηστα χαμηλή η αμοιβή!!!!! και δεν χρειάζονται ελάχιστες.....

Link to comment
Share on other sites

Στα, ενοώ κανονικό κτίριο, μπετον, τούβλα,κλπ.Τελείως αυθαίρετο δηλαδή... Σε 1000τμ εκτος σχεδίου δεν χτίζεις κανονικη οικοδομή...Αλλα με ρωτάει αν η άδεια λυόμενου που είχε βγάλει μετράει,ώστε να του βγεί λιγότερο πρόστιμο..

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι η άδεια που έχει στην ουσία δεν έχει πραγματοποιηθεί επομένως αυτό που χτίστηκε δεν έχει άδεια. Απορώ όμως πώς αυτοί που έχουν άδεια και φτιάχνουν κάτι εντελώς διαφορετικό δλδ δεν μιλάμε απλά για υπερβάσεις πώς πήραν ρεύμα...δεν πήγαν από την πολεοδομία εκεί να δουν, να μετρήσουν και να γίνει η σύνδεση; τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.