Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

βρε παιδιά,τελικά,αν έγινε ένα μπαλκόνι εκεί που δεν υπήρχε μπαλκόνι, είναι 500 ευρώ?, η΄με αναλυτικό? Κι αν με αναλυτικο,πως θα το κοστολογίσω?Μέσα απο το πρόγραμμα αδειών ή θα πρέπει να μου πού πόσο τους κόστισε ο μπετατζής αναλογικά για το μπαλκόνι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sonja k φυσικά όχι.Στα εκτός σχεδίου <4000τμ δεν οικοδομείς κανονικό κτίριο. Γιαυτό τα λυόμενα ήταν μία λύση,που δεχόταν και ό νόμος,και σου έδινε τήν δυνατότητα να τα κατασκευάσεις ή αν θές να τα τοποθετήσεις στο εκτός σχεδίου. Δεν θεωρούνται όμως σταθερές/μόνιμες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια ερώτηση:

 

1.Κανονική στέγη δηλώνεται σαν βοηθητικός χώρος ή πάει με αναλυτικό?

 

2.Αν είναι δώμα χωρίς επικάλυψη με πλάκα σκυροδέματος,αλλά με κεραμοσκεπή πως δηλώνεται?

 

το ίδιο, είναι στέγη,συνεπώς για την στέγη,αναλυτικος.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω για τα μπαλκόνια: κ.μ Ο/Σ, τ.μ. επίστρωση, τ.μ. σοβατίσματα (στην κάτω παρειά της πλάκας), τυχόν υδρορροές, μ κιγκλιδώματος ή στηθαίου, αυτα...<5000 άρα 500 ευρώ. τέλος

Link to comment
Share on other sites

η στεγη αν δημιουργει η/χ τοτε ειναι βοηθητικος....αν ειναι ανεξαρτητη πχ πανω απο εξωστη παει με αναλυτικο ....εγω ετσι το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο, είναι στέγη,συνεπώς για την στέγη,αναλυτικος.

 

Πάνω σε αυτό η απορία η δική μου είναι η εξής: σε περίπτωση πλάκας από σκυρόδεμα η οποία στεγάζει τον όροφό μας π.χ. δεν την υπολογίζουμε με αναλυτικό. Σε αντίστοιχη περίπτωση που ο όροφος στεγάζεται με κεραμοσκεπή γιατί να πάμε με αναλυτικό??

 

....Από AKIUS: η στεγη αν δημιουργει η/χ τοτε ειναι βοηθητικος....αν ειναι ανεξαρτητη πχ πανω απο εξωστη παει με αναλυτικο ....εγω ετσι το βλεπω...

 

Θα συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά,τελικά,αν έγινε ένα μπαλκόνι εκεί που δεν υπήρχε μπαλκόνι, είναι 500 ευρώ?, η΄με αναλυτικό? Κι αν με αναλυτικο,πως θα το κοστολογίσω?Μέσα απο το πρόγραμμα αδειών ή θα πρέπει να μου πού πόσο τους κόστισε ο μπετατζής αναλογικά για το μπαλκόνι?

 

Αυτο με τον αναλυτικο ειναι ενα θεμα που ουτε το ΤΕΕ γνωριζει ακομα. Μ'αρεσει που ειναι η 5η μερα που ειναι σε ισχυ ο νομος και ακομα δεν μπορουμε να προχωρησουμε λογω κενων στην προχειροτητα αυτη που αποκαλουνε νομο.

 

Κατι αλλο, αν το προστιμο βγει μικροτερο απο το παραβολο τι γινεται;

Πληρωνουμε το παραβολο;

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα. Οικόπεδο εντός οικισμού με ΤΖ 205Ε στο οποίο υπάρχει πρώτη και μοναδική κατοικία με οικοδομική άδεια για Ε = 62 τ.μ. Στην οικία αυτή έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη 36 τ.μ. με ημερομηνία κατασκευής προ του 1983 και έχει και 5 λοιπές παραβάσεις. Στο ίδιο οικόπεδο υπάρχουν δύο κτίσματα τα οποία χρησιμοποιούνται ως αποθήκες χωρίς οικοδομική άδεια με αντίστοιχα Ε = 22 τ.μ. και Ε = 13 τ.μ. με ημερομηνία κατασκευής προ του 1983. Αν έχω υπολογίσει σωστά λοιπόν το πρόστιμο για την οικία είναι 169,23 + 2500 = 2669,23Ε. Για την αποθήκη με Ε = 22 τ.μ. το πρόστιμο είναι υπολογίζοντας τη χρήση ως άλλη κατοικία 101,475Ε και υπολογίζοντας τον συντελεστή 0,5 για βοηθητικούς χώρους, πέφτει στα 50,737Ε, όπου πληρώνονται 500Ε για το κατώτατο παράβολο. Η αποθήκη με Ε = 13 τ.μ. αν υπολογισθεί με την ίδια λογική προκύπτει πρόστιμο 29,98Ε, όπου πληρώνονται 500Ε για το κατώτατο παράβολο. Αν όμως ληφθεί υπόψη το κατ' αποκοπή πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές μικρότερες των 20 τ.μ. για εντός σχεδίου περιοχές με ΤΖ<2500Ε, τότε η αποθήκη των 13 τ.μ. πρέπει να πληρώσει πρόστιμο 2000Ε, μεγαλύτερο δηλαδή από αυτή των 22 τ.μ. Ποιά είναι η γνώμη σας σχετικά με το θέμα και αν κάποιος γνωρίζει ποιά είναι η ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και το χρόνο που μου αφιερώσατε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.