Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

1.Στην βεβαιωση μηχανικου αναφέρει στο τελος "........ δεν εληφθησαν υποψη οι εξησ αποκλισεις: μέχρι 2%των διαστασεων του μεταβ/νου ακινητου....."

Τελικα το ερωτημα είναι : αν στα σχεδια έχω διασταση 7μ και μετραω στην πραξη 7,20μ δινω την βεβαιωση οτι ειναι οκ?

2. Εχω άδεια του '78 που στις κατοψεις φαινεται φωταγωγος η επιφανεια του οποιου δεν εχει αφαιρεθει απο την δομηση!!! Στην πραξη ο φωταγωγος εχει κλιση και χρησιμοποιειται ως αποθηκη. Κατα την αποψη μου δεν εχω υπερβαση δομησης αλλα αλλαγη χρησης.

Θα ηθελα την γνωμη σας για τα παραπανω. Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1)Με τις διαμορφώσεις του περιβάλλοντος χώρου(π.χ. πλακοστρώσεις,μπάρμπεκιου κτλ.) που διαφοροποιούνται από αυτούς της άδειας τι γίνεται?Αν φαίνεται μέρος π.χ. σε κάποια φωτογραφία ουσιαστικά είμαι υποχρεωμένος να το δηλώσω και αυτό;Έχει αναφερθεί κανένας πελάτης σε περιβάλλων χώρο;

2)Οι πέργκολες εντάσσονται στη ρύθμιση;Γιατί σε ένα από τα παραδείγματα του τεε λέει ότι δεν εντάσσεται και κρίνεται κατεδαφιστέα.Λάθος κατάλαβα;

3)Πως υποτίθεται ότι δικαιολογείς την ημερομηνία περάτωσης της κατασκευής;Με τιμολόγια κτλ;Υπάρχουν μερικοί πελάτες που λένε ότι θέλουν να κάνουν τώρα κάποιες κατασκευές μήπως μπορέσουν και το περάσουν στη ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας...

σε εκτος σχεδιου αυθαιρετο κτισμα (λυομενο) στο οποιο εχουν προστεθει στεγασμενες βεραντες ,με ξυλινα υποστυλωματα περιμετρικα πως υπολογιζω το ειδικο προστιμο?

Βαζω το εμβαδο του λυομενου ως κυριο χωρο και τις βεραντες (~40τ.μ.) ως βοηθητικο χωρο ,επειδη εχουν τις ξυλινες κολωνες (15*15) και ισως ετσι να θεωρηθουν ως Η.Χ.?

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω για τα μπαλκόνια: κ.μ Ο/Σ, τ.μ. επίστρωση, τ.μ. σοβατίσματα (στην κάτω παρειά της πλάκας), τυχόν υδρορροές, μ κιγκλιδώματος ή στηθαίου, αυτα...<5000 άρα 500 ευρώ. τέλος

 

Με τι τιμές όμως? μέσω προγράμματος αδειών,ΑΤΟΕ, ή απο τα τιμολόγια τής οικοδομής?

Και φυσικά στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για ενα μπαλκόνι μόνο που ειναι αυθαίρετο.Η υπόλοιπη αυθαιρεσία είναι υπέρβαση Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια ερώτηση συνάδελφοι!

 

Πρόκειται για εξοχική κατοικία...χωρίς καθόλου άδεια. Λογικά εφόσον το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο... πληρώνει το παράβολο για τον Ν4014 και μετά βγάζει άδεια? Επίσης έχει υπάρξει και παρανομία όσον αφορά το Δ και γενικά υπέρβαση στα τετραγωνικά... οπότε χάνω λίγο την μπάλα. Η σκέψη μου είναι η εξής... ότι μπορεί να πάει για νομιμοποίηση πάει και τα άλλα πάνε για τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο καταγραφής και υπολογισμού προστίμου τα πατάρια τα χαρακτηρίζει ως βοηθητικούς χώρους. Τι γίνεται στη περίπτωση που θέλω να τακτοποιήσω ένα πατάρι που έχει κύρια χρήση ? Θα υπολογίσω τον μειωτικό συντελεστή 50 % ?

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία και από εμένα..Υπάρχει κλειστός χώρος στάθμευσης, 65 τ.μ. στην Pilotis πολυκατοικίας κατασκευής 1999, με τιμή ζώνης 1300€, ο οποίος έχει γίνει κατοικία. Με το νόμο 3843 το πρόστιμο είναι 65*1300*7%= 5915€. Μπορούμε να ρυθμίσουμε το χώρο με το νόμο 4014 και αν ναι το πρόστιμο πώς το υπολογίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Πελάτης έχει τροχοβίλα 50 τμ την οποία την έχει θέσει σε διαστρωμένο πάνω στο χώμα τσιμέντο έκτασης περίπου 100τμ. Από κάτω λέει είναι ο βόθρος.

 

Επιπλέον, περιμετρικά της τροχοβίλας έχει κάνει μπαλκόνι 25τμ το οποίο λέει εδράζεται σε μεταλλικές κολόνες. Έχει κάνει και 2 μικρές σκάλες για νανεβαινει.

 

Τέλος, έφτιαξε αποθηκάκι μεταλλική κατασκευή 8 τμ το οποίο εδράζεται κανονικά στο έδαφος.

 

Το οικόπεδο είναι μη άρτιο, εκτός σχεδίου σε κάποιο οικισμό, περιφραγμένο με συρματόπλεγμα. Το έχει δηλωμένο σαν πρώτη κατοικία άλλα δεν είναι μοναδική, αφού έχει και επιπλέον άλλα σπίτι-γραφείο.

 

Σε αυτήν την περίπτωση τι πρέπει να τακτοποιήσει και με ποιούς όρους; Το δε πρόστιμο ποιό θα είναι;

 

Δε μου έχει ξανατύχει τροχοβίλα και δε μπορώ να είμαι σίγουρος για τον τρόπο αντιμετώπισης. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με ΤΕΕ (έπιασα γραμμή μετά από 12 λεπτά αναμονής). Αν έχεις περίπτωση που ένα κομμάτι νομιμοποιείται με άρθρο 22 και ένα τακτοποιείται με το Ν.4014 τότε στο μισό εκδίδεις άδεια και στο άλλο μισό όχι. Για όσους είχαν απορία τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις... Γενικά μήπως είναι καλό να ανοίξει ένα θέμα με απαντήσεις από το Help Desk?

 

Αν ξαναπετύχεις τον κύριο ή την κυρία που στο είπε, να σου το δώσει και εγγράφως και ενυπόγραφο.

 

@Dim84: Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά αυτό δεν γίνεται. Η τακτοποίηση δεν είναι νομιμοποίηση. Εάν είχες βγάλει πρώτα την άδεια και τακτοποιούσες το υπόλοιπο θα γινόταν. Το ανάποδο όμως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.