Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Δεν ξέρω για τι αυθαιρεσίες μιλάμε και αν υπολόγισες σωστά το ποσό που λες. Πάντως για εκτός σχεδίου το κατ' αποκοπή θα ήταν 1500 εφόσον ήταν μόνο μία αυθαιρεσία και εφόσον η αυθαιρεσία αυτή πληρούσε τις προϋποθέσεις του άρθρου 24 παράγραφος 6β.

συναδελφε, λογω του "προ '83" τα προστιμα για λιγα τετραγωνικα αυθαιρεσιων βγαινουν πολυ μικρα. Το συνολικο θα ειναι 870€ ομως? ή θα παει αυτοματα στα 1500€?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού δεν έχει μόνο ΜΙΑ αυθαιρεσία, σίγουρα δεν πάει με τα 1500. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν το πρόστιμο βγαίνει 870 γιατί δεν έχω ιδέα για τι αυθαιρεσίες μιλάμε και αν τις υπολόγισες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση είμαι και εγώ και έχω καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα συνάδερφε...ότι έχει δικαίωμα νομιμοποίησης πληρώνει παράβολο και πάει για άδεια, και οποιαδήποτε άλλη παρατυπία πάει με φύλλο υπολογισμού και πρόστιμο.

Όσο μπορεί να είναι κανείς σίγουρος..

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΥΠΕΚΑ:

 

Σε οικόπεδο 3500 τ.μ. χωρίς ο.α. πληρώνεις παράβολο και πρόστιμο και μετά από 10 χρόνια (αν δε μπει σε σχέδιο) αγοράζεις 500 τ.μ.(ή τα υπόλοιπα που γράφει ο νόμος).

Εάν έχει τοποθετηθεί σε απόσταση κάτω των 15 μέτρων που απαιτούνται στα εκτός σχεδίου, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, διότι το τακτοποιείς για 30 χρόνια και ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο 32 ο νομος λεει οτι καταργειται ΚΑΘΕ διαταξη που δεν συμφωνει με τον νομο αυτο και ρυθμιζει με αλλο τροπο τα θεματα που ρυθμιζει αυτος...

Link to comment
Share on other sites

το κατα αποκοπη προστιμο ειναι για συνολικες κατω των 20 τ.μ......μπορεις ναχεις 10 τ.μ παταρι και 9 τ.μ η/χ......πας καταποκοπη......

Link to comment
Share on other sites

το κατα αποκοπη προστιμο ειναι για συνολικες κατω των 20 τ.μ......μπορεις ναχεις 10 τ.μ παταρι και 9 τ.μ η/χ......πας καταποκοπη......

 

Δεν πρέπει να είναι 1 παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

για αυθαιρετΕΣ κατασκευες κατω των 20 τ.μ λεει ο νομος 4014

 

αν ηταν ΜΙΑ....θα ελεγε ......για αυθαιρετΗ κατασκευη κατω των μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

Μία υπόθεση με τροχοβίλα είχα στο παρελθόν και το είχα διευκρινήσει στην πολεοδομία, οι τροχοβίλες δεν θεωρούνται αυθαίρετα κτίσματα αρκεί να έχουν τροχούς, να μπορούν να μετακινηθούν (δηλαδή να μήν είναι βιδωμένες σε σταθερό έδαφος), να έχουν άδεια κυκλοφορίας σε ισχύ (από το μηχανολογικό της αντίστοιχης περιοχής που εχουν τυπωθεί οι πινακίδες τους).

Όσο για τα υπόλοιπα που είπες πάνε σίγουρα-μπορούμε να πούμε πλέον-με αναλυτικό (για κάθε είδους παράβαση : ανά 5.000ευρώ αναλυτικού=1 παράβαση=500ευρώ).

 

Οι τροχοβίλλες πρέπει για να πάρουν ρευμα να αλλαζουν θέση τουλαχιστον καθε 2 χρονια!!!! Τις περισσότερες φορές γινοντουσαν Ελληνικα κόλπα σ αυτο και έμεναν σταθερες!!!! Τωρα που δυσκολέυουν τα πραγματα ... και εφόσον αυτος που την έχει θέλει να μείνει σταθερη, θα πρέπει να την νομιμοποιήση.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει: "Ειδικά για αυθαίρετη κατασκευή..."

 

Στις οδηγίες αναφέρει "Όταν υπάρχει μία και μομαδική μη μόνιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.