Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ναι, το τι θα πει ο κάθε ένας είναι ένα άλλο θέμα.

Από την αρχή είπαμε για το θέμα συμφωνίας των απόλυτων.

Τώρα άμα κάποιος πνίξει μέσα τα 20-30 εκ που το ψήλωσε κιόλας είναι άλλο θέμα.

Εκεί ο κάθε ένας ρισκάρει (σιγά να μην ελέγξει κανένας) και αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ να κάνω μία ερώτηση για το πως υπολογίζουμε το πρόστιμο γιατι είμαι αρκετά μπερδεμένος όπως όλοι μας φαντάζομαι. Διόροφη οικοδομή με οικοδομική αδεια η οποία στην πράξη έγινε μεγαλύτερη και ψηλότερη από ότι ήταν στην άδεια.

Έχω λοιπόν υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης αλλά και υπέρβαση ύψους.

Έστω υπέρβαση δόμησης 30 τ.μ (15τ.μ στο ισόγειο και 15τ.μ στον όροφο), υπέρβαση κάλυψης 15 τ.μ. (ισόγειο) και υπέρβαση ύψους 0,50 μ.

Σε αυτήν την περίπτωση πως υπολογίζουμε το πρόστιμό????

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου:

30*ΤΖ*0,15*συντελεστής υπέρβασης κάλυψης*συντελεστής υπέρβασης δόμησης*συντελεστής χρήσης*συντελεστής εντός/εκτός σχεδίου κτλ (υποθέτω οτι έγινε μια προέκταση σε όλο το ύψος της οικοδομής)

υπέρβαση ύψους λογικά έχεις σε όλο τον όροφο οπότε πας με τα τετραγωνικά του ορόφου * 1,20* λοιποί συντελεστές χρήσης κτλ

Τέλος προσθέτεις τα δύο πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

faethon11 πρόκειται για δυο διαφορετικές παρανομίες;η μια είναι η επέκταση σε 'χ,y' η άλλη είναι επέκταση σε 'z'. Εαν η υπέρβαση στο ύψος ήταν στο κομμάτι το αυθαίρετο θα μπορούσε να πολλαπλασιάσει κατευθείαν με το συντελεστή 1.2, εδώ όμως είναι όλος ο όροφος με υπέρβαση ύψους οπότε στα 15 τ.μ. που υπερέβησαν το ύψος θα πρέπει να προστεθούν και τα υπόλοιπα νόμιμα του ορόφου. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πληρώνει 2 φορές τον όροφο αφού στην πρώτη σχέση δεν μπαίνει ο συντελεστής ύψους.

Μια άλλη ιδέα είναι, όπως έχει ήδη ειπωθεί από διάφορους συναδέλφους, στην υπέρβαση ύψους να μπουν όχι τα τετραγωνικά που υπερβαίνουν το νόμιμο αλλά τα εκατοστά της υπέρβασης. (αν και αυτό πάλι έρχεται σε αντίθεση με τον τύπο του εντύπου 'τετραγωνικά ΥΔ*ΤΖ*0,15*τετραγωνίδια). Στην περίπτωση δηλαδή του Lakis7 50. Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοιο δε λαμβάνει υπόψη την έκταση της αυθαιρεσίας. Άλλο να ψήλωσα πχ τα 40 τ.μ. και άλλο πχ τα 150 όλης της κάτοψης. Ορθότερο όλων θα ήταν μια αναγωγή σε όγκο όπως αναφέρει και ο ssouanis κάπου παραπάνω.

Προφανώς είναι ένα χάος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω Στα.

Δηλαδή κατοικία ισόγεια 120μ² με άδεια, με υπέρβαση καθ'ύψος 10εκ (<20%) και ΤΖ=2000€ θα πληρώσει πρόστιμο 120x2000x0.15x1.2=43.200€

Σαν να είναι τεράστιο το πρόστιμο αναλογικά με την ωφέλεια της παράβασης.

Link to comment
Share on other sites

Ο Στα εννοεί για την υπέρβαση ύψους:

10x2000x0.15x1.2= 3.600€

 

Και εγω θεωρώ πιθανή αυτή την προσέγγιση. Διαφορετικά δεν έχει νόημα το αντίστοιχο κελί στο φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το "Δεν νομίζω κλπ" πήγαινε στην πρώτη παράγραφο του κειμένου του Στα και ήταν συνέχεια του #73.

Η 2η φαντάζει λογικότερη αλλά στο φύλλο καταγραφής λέει για Τατραγωνικά Υ.Δ. και κάτι δεν πάει καλά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.