Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς γι αυτό παρέθεσα και τους 2 τρόπους υπολογισμού. Από την άλλη σκεφτείτε ένα δωματιάκι στην ταράτσα, 10 - 15 τ.μ. και ύψους 3 μέτρων. Αν πάει με το ύψος θα είναι 300*1000(ΤΖ)*0,15*1,2=54000! *1,2 γιατί θα έχει υπερβεί και τη δόμηση...δεν είναι λίγο παράλογο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, και αυτόν που έγραψε το νόμο να τον ρωτήσουμε, δεν θα μπορέσει να μας απαντήσει. Τι το ψάχνουμε;

Εχουν να βγουν εγκύκλιοι επί εγκυκλίων που θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. θα έχουμε και την ΔΟΚΚ να βγάζει στο ενδιάμεσο μερικές απαντήσεις προς πολεοδομίες, οι οποίες κρατούνται επτασφράγιστο μυστικό από τις άλλες πολεοδομίες ή τους πολίτες γενικότερα, και θα δέσει το γλυκό....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εάν εμπλακούν οι πολεοδομίες τελικά στην όλη διαδικασία γιατί απ ότι φαίνεται με τα σπίρτα του τεε θα έχουμε να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση ύψους λογικό είναι να παίζει σε κτίρια που τσίμπησαν προς τα πάνω τους ορόφους που φαίνονται στην άδεια ή που εντελώς αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπερβεί το μέγιστο επιτρεπόμενο.

Στο παράδειγμα του Στα,

άμα έχουμε διαθέσιμο ύψος θα πάει ως υπέρβαση δόμησης μόνο. (λέω εγώ).

Τώρα μήπως πάει και "χωρίς οικοδομική άδεια"; ή θα πάρουμε του υφιστάμενου κτιρίου;

 

Και μία άλλη απορία που έχω:

Τα παραθεριστικά είναι συνήθως ισόγεια, αυθαίρετα, με 50μ2 σπίτι και 50μ2 βεράντες. Μπαζωμένες βεράντες. Στεγασμένες από πάνω για να μη μας ζαλίζει ο ήλιος.

Έχεις δηλαδή μία βάση 100μ2, κλείνεις τα 50μ2 για σπίτι και από πάνω έχεις μία πλάκα 100μ2 πάλι.

Στο νόμο της Βάσως που γίνονταν αυτοψίες από πολεοδομίες, τα μετρούσαν όλα.

Εδώ σε αυτόν το νόμο θα τα μετράμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ξερει κανείς τι γινεται για μπαλκονια που ειναι εξ' ολοκλήρου παράνομα; Πως υπολογίζεται το πρόστιμο; Σε ποιο κουτακι ανηκουν τετοιοι χωροι; Στο 13 και χωρίς να βαλουμε πουθενα τετραγωνικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στίς σημειώσεις κάτω κάτω στήν πρώτη σελίδα του φύλλου υπολογισμού για τα άνευ αδείας λέει ότι "όταν δεν υπάρχει, δεν επιλέγεται κάποιο από τα 5 ,7,8,9." Μήπως το σωστό είναι "6,7,8,9"?

Διότι λογικά για τα άνευ αδείας πρέπει να δίνουμε μόνο το 5 δηλαδή την υπέρβαση δόμησης και όχι το 6 υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

bou, μάλλον εννοεί πως δεν γίνεται χρήση των συντελεστών πολλαπλασιασμού του 5 ως περιπτώσεις α, β, γ, δ, αλλά σωστά παρατήρησες πως πρέπει να συμπληρωθεί η επιφάνεια της αυθαίρετης δόμησης που είναι στο 5.

 

Πάντως από ότι διαπιστώνω θα εκδοθεί μια εγκύκλιος που θα αναφέρει όλες τις περιπτώσεις που αφορούν το 500ικο, το οποίο ελπίζω πως θα διευκρινήσει ότι συμπεριλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Έτσι πιστεύω να διευκολυνθούμε τόσο στον υπολογισμό του προστίμου όσο και να ενημερώσουμε τον ιδιοκτήτη για το ύψος του προστίμου για να του φανεί πιο ελκυστικό.

Αναμονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι θα ήθελα κιι εγώ να εκφράσω την απορία μου σε αυτό το λαβύρινθο των ερωτημάτων. Σε περίπτωση πρόχειρης κατασκευής (αγροτικής αποθήκης) 70 τ.μ εκτός σχεδίου σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γεωτεμάχιο, χωρίς Ο.Α με Τ.Ζ περιοχής 700 ευρώ τι θα πληρώσει αυτός ο άνθρωπος. Υπάρχει κάποιος μειωτικός συντελεστής για πρόχειρη κατασκευή γιατί δεν έχω δεί κάτι. Η αποθήκη αυτή πάει σαν βοηθητική χρήση? (άρα μειωτικό συντελεστή 0,5???). Έχω μπερδευτεί λίγο. Η μη οικοδομησιμότητα του γηπέδου πως επηρεάζει την όλη διαδικασία ? Οι αμοιβές μας ποιες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Επειδη εχουν αρχίσει και με ρωτανε φίλοι , συγγενεις , γνωστοι κλπ...

 

Εχει αρχίσει η διαδικασία με τη νομιμοποιηση των αυθαιρετων;

Εχω δει οτι εχει βγει ο νομος, αλλα περιμενουμε και αλλα; Αποφασεις διαταγματα κλπ; Εννοείται οτι περιμενουμε εγκυκλιους για να λυθουν τα οποια ζητηματα....

 

Η ερωτηση μου ειναι δηλαδη:

Εχει νοημα να σας ερθει καποιος σημερα - αυριο για να ενημερωθει και να αναλαβετε ή να περιμενει καλυτερα κανενα μηνα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.