Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση Θερμοστάτη Χώρου


dpapdpap

Recommended Posts

Αφου δεν το κατεχεις το άθλημα, για να μην κάψεις τίποτα (στην καλύτερη) ή φάει κανένα σουτ κανένας (στην χειρότερη) φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο και στο βάζει σε 5 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 καλώδια και 4 υποδοχές.

Αν πιστεύεις ότι θα πρέπει να δώσω 25€ (και ίσως λίγα λέω) για να μου πει ένας ηλεκτρολόγος "Το βάζουμε στο [2] και όχι στο [1]", δικαίωμά σου.


Αν ήξερες όμως να μου πεις, θα μου έλεγες.
Οπότε μάλλον άλλος δεν το κατέχει... ;)
....
....

Υ.Γ. Για κάποιον που δεν το "κατέχει", έχω καλό ιστορικό αφού μόνος μου:

1) Έχω διορθώσει πλακέτα ψυγείου που μου ζητούσαν 400€ και εγώ απλά αντικατέστησα τα καμένα τσιπάκια με 3,50€. Δουλεύει από τότε εδώ και 2 χρόνια
2) Έχω διορθώσει τροφοδοτικό εκτυπωτών με αντικατάσταση των καμένων πυκνωτών και τον έχω σώσει γλιτώνοντας 300€. Δουλεύει εδώ και 3 χρόνια
3) Έχω διορθώσει την οθόνη του υπολογιστή μου που βραχυκύκλωνε το μενού
4) Έχω φτιάξει από το μηδέν πλακέτες για εφέ κιθάρας
5) Έχω περάσει στερεοφωνικά και αισθητήρες παρκαρίσματος σε αυτοκίνητο
6) Έχω αλλάξει διακόπτες, και ασφάλειες ευαισθησίας στο σπίτι μου.

...και είμαι ένα "ταπεινός" προγραμματιστής.

Εσύ που "το έχεις" στα ηλεκτρολογικά, έχεις μήπως γράψει software που να διαχειρίζεται εκατομμύρια ευρώ;

Y.Γ2

Το καλό με το ιντερνετ είναι ότι όλοι μπορούν να πουν την άποψή τους
Το κακό με το ιντερνετ είναι.... ότι όλοι μπορούν να πουν την άποψή τους

Edited by alnotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το ίντερνετ είναι ότι αν σου πω, βλέποντας ότι δεν το κατεχεις, δεν θα έχω ήσυχη την συνείδηση μου.

Και αυτό γιατί όταν εξαφανιστείς από το φόρουμ μόλις πάρεις την απάντηση σου (γιατί αυτό θα κάνεις), εγώ δεν θα ξέρω εάν άπλα έγινε η δουλειά σου ή έφαγες κανένα σουτ..

Τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά για το βιογραφικό σου, και με το λογισμικό εκατομμυρίων ευρώ, δεν νομίζω να έχεις θέμα στα 20€ του ηλεκτρολόγου!

Link to comment
Share on other sites

Από τον θερμοστάτη 2 καλώδια δεν κατεβαίνουν στον καυστήρα? Αυτός είναι super.

οδηγίες από το 1ο σκρουτζάδικο και manual. Η 5 και η 6 λέει κλείνουν όταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία.

Από το 2ο σκρουτζάδικο manual με wiring download λινκ και λέει ότι δε θέλει Port Forwarding, ωραίος αλλά ...

Οταν water heater τι σύνδεση είναι αυτή με το Neutral?

Wiring-1-800x274.jpg

Wiring-2-800x267.jpg

alnotas, συγχαρητήρια, πιάνουν τα χέρια σου. Το νου σου μη σε hackάρουν με όλα αυτά.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Alnotas, καλησπέρα

Το μαύρο είναι φάση και το συνδέεις στο L, το μπλε είναι ουδέτερος και το συνδέεις στο N, το κόκκινο είναι επιστροφή προς καυστήρα και το συνδέεις στο L1. Έλεγξε πρώτα με ένα πολύμετρο εάν ισχύουν τα παραπάνω. Η γέφυρα είναι για να ανάβει το λαμπάκι στο παλαιό θερμοστάτη. Καλή επιτυχία και δεν χρειάζεται εκνευρισμός στο forum όλοι είμαστε εδώ για αν βοηθήσουμε συναδέλφους.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε.

Δυστυχώς δεν μπορώ με το πολύμετρο να ελέγξω αυτά που λες γιατί αυτό το τριπλό καλώδιο με αυτά τα χρώματα δεν καταλήγει πουθενά μέσα στον λέβητα. Δεν βλέπω πουθενά πχ, κόκκινο καλώδιο στην κάτω ασφάλεια του λέβητα αλλά καφέ. Πρέπει μάλλον κάπου στο ενδιάμεσο να έγινε σύνδεση με άλλο καλώδιο και "μπερδευτήκαν" τα χρώματα.

Αυτό που έλεγξα με το πολύμετρο ήταν ότι και το μπλε και το κόκκινο καλώδιο έχουν σύνδεση με την γείωση των πριζών του σπιτιού.
Έβαλα δλδ το πολύμετρο στην μέτρηση συνέχειας κυκλώματος (buzzer) και είδα με την σειρά ότι ΚΑΙ το μπλε ΚΑΙ το κόκκινο buzz-άρουν με την γείωση, πράγμα πολύ παράξενο.

Τεσπα, φώναξα "καλορεφερτζή" που θα έρθει πιθανότατα το Σάββατο.

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την σαφή σου απάντηση.

Υ.Γ. Επίσης αυτό που έλεγξα, είναι με ανεβασμένη την ασφάλεια και συνδεδεμένο τον παλιό θερμοστάτη, παίζοντας με την θερμοκρασία με το που να ακούσω "κλικ", δεν έκλεινε κανένα κύκλωμα για να στείλει προς τα κάτω τα 220v της φάσης.

Edited by alnotas
Link to comment
Share on other sites

Είναι σπίτι ή πολυκατοικία; Από πού τροφοδοτείται ο λέβητας; Υπάρχει πίνακας αυτονομίας και ηλεκτροβάνα; Τότε εκεί καταλήγουν τα καλώδια. Το μπλε και το κόκκινο συνδέονται με τη γείωση λόγω του ότι το μπλε είναι ουδέτερος και το κόκκινο είναι επιστροφή άρα λογικά το βλέπεις σαν ουδέτερο μέσα από την εγκατάσταση και κατά συνέπεια σαν γείωση. Αφού κάλεσες τεχνικό δεν υπάρχει λόγος συνέχειας της συζήτησης απλά αν θέλεις πες μας το αποτέλεσμα! Καλό απόγευμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο "καλορεφερτζής" ήρθε το Σάββατο πρωί. Μάστορας με εμπειρία 50 χρόνων και γνώστης.

Σέταρε θερμοστάτες λέβητα και κυκλοφορητή, τσέκαρε κάτι διαρροές που του υπέδειξα και σύνδεσε τον θερμοστάτη, όπως στην φωτό
[4] -> Μαύρο
[3] -> Μπλε
[2] -> Κόκκινο
Το πρώτο τεστ ήταν πετυχημένο. Το καλοριφέρ άναβε και έσβηνε με την εντολή του θερμοστάτη. Όμως μετά ο μάστορας παρατήρησε κάτι "κακό"
Όταν η παροχή κοβόταν από την μεριά του καυστήρα, είτε γιατί τον έσβηνες με τον διακόπτη του είτε γιατί έφθανε στους 75 βαθμούς κελσίου και έκλεινε, ο θερμοστάτης στον πάνω όροφο, έσβηνε και αυτός. Με αποτέλεσμα να μην δύναται να δώσει εντολή να ξανα-ανάψει ο καυστήρας.

Μετά από πολύ "ξύσιμο κεφαλιού" και διάφορες δοκιμές/τεστ βγήκε το συμπέρασμα ότι η όλη καλωδίωση του καυστήρα είναι "για-τα-ανάθεμα". 
Η παροχή, περνάει πρώτα από το σύστημα του λέβητα και μετά ανεβαίνει επάνω στον θερμοστάτη, μόνο και μόνο για να ξανακατέβει.
Οπότε όταν ο λέβητας κόβει την παροχή επειδή έφτασε σε θερμοκρασία, τότε κόβεται και η παροχή στον θερμοστάτη.

Ο μάστορας είπε ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Εγώ πρότεινα να συνδέαμε τον θερμοστάτη με ξεχωριστή δικιά του παροχή, ώστε να έχει πάντα ρεύμα, αλλά ο μάστορας μου είπε ότι έτσι δεν θα κλείνει κύκλωμα.
Κατέληξε να βάλει τον παλιό, μηχανικό θερμοστάτη, ο οποίος όπως μου είπε, δουλεύει γιατί δεν χρειάζεται ρεύμα για να δουλέψει. Είναι μηχανικός.

Οπότε ξέμεινα με έναν θερμοστάτη στο χέρι.
Έχει κανείς καμιά ιδέα; Υπάρχει πιστεύετε κάποια λύση;
Αν όχι, πωλείται ολοκαίνουργιος θερμοστάτης, με τις ζελατίνες του ακόμα επάνω, με wiFi και εβδομαδιαίο πρόγραμμα, περιοχή, Θεσσαλονίκη. :cry:

2018-12-01 13.25.03.jpg

Edited by alnotas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.