Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS χειρός


Recommended Posts

Βρε παιδια θελω να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις....θελω να αγορασω ενα gps που να μπορει και η γυναικα μου η ενας φιλος να βλεπει διαδρομες αλλα παραλληλα θελω και εγω να μπορω να χτυπαω καποια σημεια ενος οικοπεδου ας πουμε και να μπορω μετα να τα περναω με συντεταγμενες στο autocad και να κανω εμβαδομετρησεις....μηπως ξερει κανεις μαρκες κ.λ.π.??η σε πιο site μπορω να δω τετοια μηχανηματα και ποσο κοστιζουν???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μπορεί η γυναίκα σου και ο φίλος σου να κάνει διαδρομές μιλάς για gps-navigator (ακρίβειας καποιων μέτρων) άσχετο με τα gps γεωδαιτικά που χρησιμοποιούνται για χαράξεις αποτυπώσεις (ακρίβειας εκατοστών, χιλιοστών).

Διαφορετικά μηχανήματα και τα δύο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την μέτρηση εμβαδών καλύτερα να πάρεις ένα αποστασιόμετρο. Δες ΕΔΩ.

 

Τα GPS-χειρός που ζητάς δεν κάνουν για εμβαδομέτρηση αφού η ακρίβειά τους είναι μερικών δεκάδων μέτρων.

Καλά τα λέω συνάδελφοι Τοπογράφοι. :?:

 

Αν ενδιαφέρεσαι για τοπογραφικό όργανο ακριβείας θα κοιτάξεις ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θελω να αγορασο ενα gps χειρος για να κανω εξαρτηση σε τοπογραφικα.

θελω ενα απλο πιο προτεινεται?

αυτο κανει δουλεια μπορω να του βαλω συντεταγμενες ΕΓΣΑ ?

Web Page Name

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε manwlis77 με όλο το σεβασμό, αν είσαι τοπογράφος μηχανικός θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα φτηνό GPS L1 (που να μπορεί να αναβαθμιστεί στη συνέχεια σε L1+L2) παρά να αγοράσεις ένα φορητό GPS χειρός. Μην κάνουμε αυτά που κάνουν οι δασολόγοι με τις εξαρτήσεις τοπογραφικών με τα γνωστά προβλήματα επικάλυψης γεωτεμαχίων.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά.

Όταν δηλαδή λέμε εξάρτηση σε ΕΓΣΑ τι εννούμε?

Η διαφορά κάποιων μέτρων είναι εξάρτηση?

Απλά θα έχεις κάποιες συντεταγμένες που θα μοιάζουν σε ΕΓΣΑ. Αλλά θα είναι ουσιαστικά ένα δικό σου τοπικό δίκτυο.

Αλλά όταν λες εξάρτηση, πως θα την κάνεις?

Με ένα σημείο? Δεν γίνεται.

Με δύο τουλάχιστον? Και η σχετική τους θέση (απόσταση-αζιμούθιο) πως θα πrοκύψει από το GPS?

Αυτά είνα μπακάλικα και απαράδεκτα για Τοπογράφο μηχνικό.

Συγνώμη για το απότομο και αιχμηρό ύφος μου.

Δεν θέλω να χλευάσω ή να διαπομπεύσω κάποιον.

¨οπως σωστά έγραψε ο φίλος από πάνω ''Μην κάνουμε αυτά που κάνουν οι δασολόγοι με τις εξαρτήσεις τοπογραφικών με τα γνωστά προβλήματα επικάλυψης γεωτεμαχίων.''

Γιατί όταν θα έρθει η ώρα της εφαρμογής του ''εξαρτημένου'' τοπογραφικού σου από κάποιο άλλον για αγοραπωλησία, δικαστήριο, πραγματογνωμοσύνη κλπ., ο μόνος εκτεθειμένος θα είσαι εσύ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Πολιτικό Μηχανικό ή Αρχιτέκτων μου μυρίζει η υπόθεση.. δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα φανερωθεί η εξάρτηση της ακρίβειας των 2+ μέτρων και ο εκάστοτε θιγμένος πελάτης θα αναζητήσει τοπογράφο μηχανικό. Ή μήπως θα είναι αργά??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.