Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θα είναι αργά γιατί το πρόβλημα θα υπάρχει ήδη.

Νομίζω ότι πολύ απλά, είτε είσαι τοπογράφος, είτε πολιτικός μηχ, αρχιτέκτων δασολόγος κλπ, είναι ζήτημα επαγγελματικής και επιστημονικής ευσυνειδησίας να κάνεις σωστά την δουλειά σου. Τόσο απλό.

 

Εκτός και αν δεν κατανοείς τι σημαίνει συντεταγμένες και ακρίβεια (τοπογραφική) και πως η ανακρίβεια δημιουργεί προβλήματα.

 

Δηλαδή με 89€ λύνουμε το πρόβλημά μας. Μια χαρά...

Και άλλα 15€-20€ μια μετροταινία και πετάξτε στην άκρη γεωδαιτικούς σταθμούς, γεωδαιτικά GPS κλπ. Όλα άχρηστα είναι.

Κορόϊδα που πληρώνετε για εξοπλισμό...αφού η δουλειά γίνεται κι αλλιώς.

Και μετά τρέχει ο κόσμος....

Και με την ίδια λογική δηλαδή, δεν χρειάζονται στατικά ή αρχιτεκτονική μελέτη. Ας γίνονται στο περίπου.

Φίλε Μανώλη. Αν είσαι τοπογράφος, μην υποτιμάς την επιστήμη σου με τέτοιες λογικές και πρακτικές.

Αν δεν είσαι, προσπάθησε να κατανοήσεις αυτά που λέμε. Δεν το κάνουμε για να υπερασπιστούμε τον κλάδο μας, το κάνουμε για να υπερασπιστούμε εσένα και τους πελάτες σου από μελλοντικά προβλήματα.

Γιατί μετά από τόσα χρόνια, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα τοπογραφικά δεν είναι μια δουλειά που την κάνεις και τελειώνεις. Τα παντρεύεσαι και τα βρίσκεις συνέχεια μπροστά σου. Γι' αυτό διαφύλαξε ως κόρη οφθαλμού το επαγγελματικό σου κύρος και την ποιότητα της δουλειάς σου. Αυτό μας διασφαλίζει σε βάθος χρόνου και όχι αν είμαστε φθηνοί ή ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...βέβαια στις πολεοδομίες που δέχονται και ανεξάρτητα τοπογραφικά ο φίλος manwlis77 θα θεωρείται και ευσυνείδητος επαγγελματίας (no offense). τι να πώ..ας λειτουργεί ο καθένας όπως θέλει τελικά. σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν λάθη θελημένα και μη. απλά η πρώτη κατηγορία ίσως να'ναι χειρότερη ηθικά

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο το θέμα είναι ξεκάθαρο.

Αν ο φίλος που ζητάει πληροφορίες για τα gps χειρός το θέλει

για να κάνει πρόχειρα τοπογραφικά διαγράμματα τότε είναι απαράδεκτος!

Αν όμως το χρειάζεται π.χ. όταν πάει να δει ένα οικόπεδο και θέλει

να δει αν βρίσκεται εντός ή εκτός οικισμού για να δει τους όρους

δόμησης τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να μην το κάνει...2-3 μέτρα

απόκλισης δεν παίζουν ρόλο για τέτοια εργασία. Για την τελευταία

περίπτωση όλα τα gps χειρός με χάρτες της αγοράς είναι κατάλληλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε λίγο ρε παιδιά και χαλαρώστε... Πως δίνεται εύκολα χαρακτηρισμούς έτσι !

 

Ξεκινώντας ένας νέος μηχανικός δίνει ένα κάρο λεφτά σε εξοπλισμό και λογισμικό .

Δεν είναι σε θέση να αγοράσει εύκολα και ένα φτηνό μονόσυχνο, όπως το λέτε, μαζί με τα υπόλοιπα .

 

 

Αν είναι εφικτό να γίνει εξάρτηση με TS καλώς ας γίνει . Από εκεί και πέρα αν τα τριγωνομετρικά είναι πολύ απομακρυσμένα ή απρόσιτα (και <2ή3) γιατί να μη γίνει μια εξάρτηση με GPS χειρός από το να γίνει ανεξάρτητο ; Εξάλλου η πληροφορία για το που βρίσκεται το αγροτεμάχιο θα υπάρχει και αυτό είναι πολύ σημαντικό .

 

Ανεπίτρεπτο είναι το αραιό τριγωνομετρικό δίκτυο που υπάρχει και όχι ο καθένας μας που προσπαθεί να κάνει τη δουλεία του όσο το δυνατόν καλύτερα με ότι έχει και με αυτά που του δίνονται ...

 

Και κατά τη γνώμη μου το επικίνδυνο με τα GPS χειρός δεν είναι η εξάρτηση

αλλά η αποτύπωση... Πάντα η εσωτερική ακρίβεια του τοπογραφικού ( σωστή αποτύπωση της ιδιοκτησίας) είναι σημαντικότερη της εξωτερικής που διορθώνετε ευκολότερα σε κάποια φάση που θα χρεαστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχω κληθεί να χαράξω ανεξάρτητα τοπογραφικά και τον πελάτη να απορεί γιατί να πρέπει να "ανέβω" στα βουνά αφού ο άλλος το έκανε πιο γρήγορα..η δυσπιστία είναι άτιμο πράγμα στην δουλειά μας..πόσο μάλλον όταν κατά βάθος (χρόνου) προκαλείται από το συνάφι σου φίλτατε thomas

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωστε λιγο παιδια!!!!!!!!!!!!!

ενα σημειο θελω να περνω μεσα στο γηπεδο για να το βρισκω μετα στο χαρτη οταν ειμαι τελειως εκτος απο κατοικημενη περιοχη.

δεν ειπα οτι θελω να κανω τοπογραφικα με αυτο.

παντος βλεπω διδετε πολυ ευκολα χαρακτηρισμους.

μηπως ειναι ευκολο να παρουν ολοι γεωδετικα gps και δεν το ξερω?

εδω μας βγαινει η πιστη για ενα απλο ταχυμετρο.

τελως παντον παιδια bye..

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη αν διαβάσεις προσεκτικά, κανείς δεν χαρακτήρισε.

Το ερώτημά σου αρχικά ότι θέλεις να κάνεις εξάρτηση σε τοπογραφικά έδωσε το έναυσμα.

Αν έγραφες από την αρχή ότι το θέλεις απλά για εντοπισμό θα μιλούσαμε αλλιώς. Το έγραψε άλλωστε με τον καλύτερο τρόπο ο lowryder.

Anyway..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και για τοπογραφικά εκτός σχεδίου ΠΑΝΤΑ νοικιάζω RTK για να δώσω ΕΓΣΑ(ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για Δασαρχείο, το χρεώνω στους πελάτες μου για να προστατεύσω το Συμβολαιογράφο).Το δηλώνω εξ αρχής για να διώξω προκαταλήψεις γιατί στη συνέχεια θα θίξω θέματα που ΑΠΑΙΤΟΥΝ τοποθέτηση από όλους μας που ΚΑΙ ΚΑΛΑ θέλουμε να κάνουμε σωστά κ επιστημονικά τη δουλειά μας.Παρακαλώ απαντήστε:

1.Χρειάζεται ή όχι ο πελάτης να ενημερωθεί ότι πρεπει να γίνει έλεγχος τίτλων πριν πάω να χτυπήσω;

2.Μεταβιβάσεις οικοπέδων εκτός σχεδίου απαιτούν ή όχι ΟΛΑ τα τοπογραφικά να περάσουν Δασαρχείο;

3.Τολμάτε να πληρωθείτε από τον πελάτη την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εξάρτηση σε ΕΓΣΑ σε τοπογραφικό συμβολαίου;

4.Σε αγροτεμάχιο με τίτλο πριν το 1945 (1929) χωρίς περίφραξη με εμβαδό ''πλέον ή έλαττον'' x τ.μ. χωρίς φυσικά όρια(''μέχρι κάπου εδώ'') τί σημασία έχει η ακρίβεια χιλιοστού στην αποτύπωση;Πόσο λάθος θα έχω με Google Earth?Γιατί νοίκιασα RTK?

5.Επισημαίνω τις συνέπειες του Ν.651 σε όσους κάνουν τοπογραφικά σε ΜΗ οικοδομήσιμα οικόπεδα και δεν δείχνουν επακριβώς το αυθαίρετο για ''να μη χασουν τη δουλειά''.

6.Σε εντός σχεδίου οικόπεδο με κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής χρειάζεται ή όχι για τοπογραφικό μεταβίβασης να πάω να αποτυπώσω;Μπουμπούκι Τοπογράφος πήγε με total station,αγνόησε εγκεκριμένο δρόμο δια μέσου του οικοπέδου και μετά ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΚΙΟΛΑΣ!!(Ναι,οι άνθρωποι μετά ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ να κάνουν μεταβίβαση.)

7.Αξιόπιστος και τίμιος Τοπογράφος Μηχανικός γιατί σε τοπογραφικό Αδείας εντός σχεδίου έκανε ότι λέει η Πολεοδομία και μετά το κτίριο δεν χώραγε στο οικόπεδο;(πολύ γέλιο κ κλάμα μαζί λέμε)

8.Γιατί στην εκσκαφή σηράγγων στην Εγνατία υπάρχουν ακόμα ΕΤΑΙΡΙΕΣ (ναι ,πληθυντικός) που δεν καταφέρνουν να ξετρυπήσουν επακριβώς ακόμα και με τοπογραφικά όργανα 45.000 ευρώ;

9.Πελάτης πονηρίδης γιατί κατάφερε να βρει Μηχανικό να υπογράψει τοπογραφικό καταπατησης 8 στρεμμάτων Δημόσιας έκτασης;(Μάλιστα οι συντεταγμένες ήταν εξαρτημένες σε ΕΓΣΑ,μπράβο στο παιδί-τουλάχιστον δήλωσε καθ'υπόδειξη του ιδιοκτήτη)

10.Σε νεότερη αποτύπωση αγροτεμαχίου βρίσκετε(με ακριβέστατη αποτύπωση) διαφορά εμβαδού μεγαλύτερη από 2%.Ενημερώνετε τον πελάτη για τις συνέπειες στην εφορεία και περί δεύτερου συμβολαίου ή κάνετε την πάπια και μαγειρεύετε το παλιό τοπογραφικό;

11.ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΑΜΩΤΟ ΖΗΤΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ Π.Δ.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Πόσοι από εσάς γνωρίζουν την ύπαρξη Νόμου περί ηθικών καθηκόντων του Μηχανικού;Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν αμοιβή τοπογραφικού εκτός σχεδίου 15 στρεμμάτων αμοβή 500 ευρώ;(προσφορά με σφραγίδα μιλάμε)

12.Ποιός θεός -να προσκυνήσω τώρα- Μηχανικός είτε ιδιώτης είτε του Δημοσίου)μπλέχτηκε με τη μονή Βατοπεδίου ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΘΑΡΗ;

 

Αυτά περί ακρίβειας εκατοστού και Επιστήμης και Άδειας άσκησης επαγγέλματος.Όλες οι γνώμες σας χρήσιμες.

 

ps προς geokasto

φίλε συνάδελφε ΤΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΤΙΚΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.Δείξε μου σχέδια οικοδομής έστω και Μελέτης Εφαρμογής-δε σου λέω άδειας- που να συμφωνούν με τα as built που ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ Φ.Α.Υ του έργου(εκεί θα τα βρεις μαζί με την επανεπίλυση των στατικών).Δεν άκουσα;;;;;;;;;;

 

Με κάθε σεβασμό σε όλους τους συναδέλφους που παλεύουν για να ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

1. Απαραίτητο να το κάνεις (τον έλεγχο), καλό να ενημερώσεις για διάφορους λόγους. Εγώ το κάνω πάντα για να καταλάβει ο πελάτης πόσο σημαντικό και τι διασφαλίζει ένα καλό τοπογραφικό, για να καταλάβει ότι ο τοπογράφος είναι υποχρεωμένος να εφαρμόζει τους τίτλους και όχι ότι θέλει ο καθένας και για συνειδητοποιήσει ότι αυτό συνεπάγεται ένα κόστος για την δουλεία και δεν είναι μόνο η 1 ώρα που χρειάζεσαι για την αποτύπωση...

2. Δεν απαιτούν οι μεταβιβάσεις αλλά θα έπρεπε. Αν ο πελάτης μου είναι υποψήφιος αγοραστής, η καθοδήγησή μου είναι να γίνει πρώτα η πράξη χαρακτηρισμού και μετά να προχωρήσει στην αγορά.

3. Την εξάρτηση την κάνω πάντα χωρίς να ενημερώνω τον πελάτη και το κόστος το πληρώνομαι. Δεν έχει νόημα να του εξηγήσεις ότι αυτό στοιχίζει +κάποια ευρώ. Απλά του λες ότι το κόστος είναι χχχ€ για τη δουλειά ώστε το τοπογραφικό να είναι σύμφωνο με τις απαιτούμενες προδιαγραφές.

4. Έχει σημασία γιατί κάποια στιγμή αυτό που αποτυπώνουμε και εμφανίζουμε ως ιδιοκτησία θα κληθούμε εμείς ή άλλος, να το εφαρμόσει στο έδαφος και η εφαρμογή αυτή θα έχει την ακρίβεια με την οποία αρχικά προσδιορίστηκε το γήπεδο. Αν λοιπόν η αρχική αποτύπωση δεν έχει την ακρίβεια ''χιλιοστού'' αλλά την ακρίβεια του GoogleEarth (πραγματική, όχι καλύτερη των 2 μέτρων κατά εκτίμησή μου και αν πέσεις σε ένωση εικόνων μπορεί και 100 καθώς έχω δει σε περιοχή που γνωρίζω καλά, να μη φαίνεται το 30% ενός μικρού οικισμού) . Προφανώς νοίκιασες RTK γιατί θέλεις να κάνεις σωστά και επιστημονικά την δουλειά σου και μπράβο σου αν αυτήν είναι η τακτική σου.

5. Πολύ καλά κάνεις. ''Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες'' λένε στο χωριό μου..Τέτοιες δουλειές είναι καλύτερο να τις χάσεις ακόμη και αν έχεις την οικονομική ανάγκη γιατί δεν θέλει πολύ για να μπλέξεις και να τρέχεις.

6. Τα μπουμπούκια ανθίζουν και μετά ξεραίνονται. Το θέμα είναι να είσαι δέντρο και αν μπορείς αειθαλές :smile:

Απαράδεκτο το περιστατικό που αναφέρεις.

Αν η πράξη εφαρμογής είναι κυρωμένη, το οικόπεδο προσδιορίζεται με αναλυτικά στοιχεία (συνήθως, εκτός και αν πρόκειται για πράξη παλαιότερης εποχής, περί το 1985) οπότε θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις. Καλό είναι όμως να το κάνεις για να διαπιστώσεις τυχόν σφάλματα εφαρμογής και να προστατεύσεις τον πελάτη σου.

7. Γιατί έκαναν παζάρια να υποθέσω?

8. Γιατί σημασία δεν έχει το εργαλείο που είναι το μέσο αλλά η εξειδικευμένη γνώση όχι στον χειρισμό του εργαλείου αλλά στην μεθοδολογία που πρέπει να εφαρμοσθεί. Και όλα αυτά σε συνδυασμό με τις κατασκευαστικές ανοχές που εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες. Μεγάλη κουβέντα ο έλεγχος μεγάλων τεχνικών έργων, ένα επιστημονικό πεδίο από μόνο του..

9. Εκτίμησή μου είναι ότι δεν είναι όλες αυτές οι περιπτώσεις ίδιες. Μια έκταση μη χαρτογραφημένη δεν σημαίνει ότι είναι δημόσια. Μπορεί να είναι και ιδιωτική. Μπορεί να φαίνεται επίσης ως δημόσια αλλά να διεκδικείται από κάποιον πολίτη επειδή έχει τίτλους κλπ. Στην περίπτωσή αυτήν λοιπόν για να γίνει η όποια διεκδίκηση δικαστικά απαιτείται κάποιο τοπογραφικό. Σωστά ο συνάδελφος δήλωσε καθ' υπόδειξη. Άλλωστε δεν είμαστε δικαστήρια για να αποδίδουμε δικαιώματα ιδιοκτησίας. Περιγραφή των γηπέδων με ακρίβεια κάνουμε. Το ακίνητο περιγράφουμε, την κυριότητα την αποδίδουν στα φυσικά ή νομικά πρόσωπα άλλες πράξεις. Το ανήθικο και μεμπτό είναι όταν η υπόψη έκταση σε κάποιον χάρτη ή διάγραμμα φαίνεται δημόσια, κοινοτική, δημοτική κλπ. να το αποκρύπτουμε.

10. Μαγειρεύουμε την πάπια. :smile: Σαφώς και ενημερώνουμε...

11. Απ' όσο γνωρίζω λίγοι και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει αν δεν απαιτείται κατάθεση αμοιβής για τοπογραφικά συμβολαίων, δασαρχείο κλπ. Γιατί τώρα απαιτείται η κατάθεση για την πολεοδομία (άδειες κλπ) αλλά στο κόστος υπάρχει και η αμοιβή για αρχιτεκτονικά, στατικά κλπ. οπότε δεν υπάρχει σαφής εικόνα στον πελάτη για το κόστος του τοπογραφικού. Τον ενδιαφέρει το σύνολο... Το τελευταίο που λες έχει πολλές εξηγήσεις αν και δεν συμφωνώ με την τακτική αυτή.

12. Το πρόβλημα στην περίπτωση αυτή δεν είναι ο μηχανικός απ' ότι έχω δει αλλά δικηγόροι, νομικοί, συμβολαιογράφοι και πολιτικά πρόσωπα. Και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα. Ο όποιος μηχανικός που φέρει και την μικρότερη ευθύνη μπορεί να την πληρώσει, οι υπόλοιποι όχι Εκτός και αν μιλάς για μηχανικό που ήταν ορκωτός εκτιμητής. Εκεί αλλάζει το πράγμα αλλά....τότε δεν μιλάμε για μηχανικό αλλά για πολιτικό πρόσωπο (και ενήργησε έτσι) που έχει και την ιδιότητα του μηχανικού.

Αυτό πάντως που εμένα με προβληματίζει γενικότερα, είναι η αντιμετώπιση που τυγχάνουμε εμείς οι ''μικρομεσαίοι'' από το κράτος σε όλα τα επίπεδα (φόροι, εισφορές κλπ) ενώ κανείς δεν τολμά να βάλει χέρι στις ''ιερές'' μπίζνες και περιουσίες.

Και όχι μόνο αυτό αλλά και το εξής που είναι ακόμη ποιο ενδιαφέρον...

 

ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΑΡΘΡΟ 18

...

....

....

 

παρ. 8. Δεν επιτρέπεται να απαλλοτριωθεί η αγροτική ιδιοκτησία των Σταυροπηγιακών Ιερών Μονών της Αγίας Αναστασίας της Φαρμακολύτριας στη Χαλκιδική, των Βλατάδων στη Θεσσαλονίκη και του Ευαγγελιστή Ιωάννη του Θεολόγου στην Πάτμο, με εξαίρεση τα μετόχια. Επίσης δεν επιτρέπεται να απαλλοτριωθεί η περιουσία που βρίσκεται στην Ελλάδα των Πατριαρχείων Αλεξάνδρειας, Αντιόχειας και Ιεροσολύμων καθώς και της Ιερής Μονής του Σινά.

 

μάλιστα.....το δημόσιο συμφέρον δεν υπερισχύει στις περιπτώσεις αυτές λοιπόν χωρίς παραιτέρω σχόλια. :roll:

 

 

υγ1. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, το άγχος μου δεν είναι αν το τοπογραφικό το κάνει τοπογράφος ή πολιτκός μηχ/κος, αρχιτέκτονας, δασολόγος κλπ. Αυτό που θέλω είναι να το κάνει με τους κανόνες της τοπογραφίας και όχι της δασολογίας. Απλό νομίζω αυτό που λέω..

υγ2. προς ziva.. Το ότι δεν συμφωνούν τα as built με της μελέτης, α) δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνονται σωστά οι μελέτες και β) δεν σημαίνει ότι οι όποιες αλλαγές γίνονται στην πράξη που μπορεί να απαιτούνται κιόλας (δεν το αποκλείω) θα πρέπει να γίνονται κατά τρόπο που δεν πληρούν ισχύουσες προδιαγραφές και νομοθεσία (πολεοδομική, αντισεισμική κλπ).

υγ3. προς ziva επίσης...με αφορμή το pm σου.

με την άδειά σου, το παραθέτω (νομίζω ότι δεν θίγει κάποιον ούτε διαβλέπω διάθεση αντιπαράθεσης από μέρους σου, γι' αυτό το βάζω εδώ..)

Μου έγραψες λοιπόν..

 

''βιάζεσαι να κρίνεις τι είναι απαράδεκτο και τι όχι.με όλο το σεβασμό στο πτυχίο σου,στις γνώσεις σου και στις ικανότητες σου please να απαντήσεις στο post μου.κάνε 3 δουλειές στην αθήνα για crash test της υπογραφής σου.anyway η γνώμη σου ηταν καλή. ''

 

Δεν νομίζω ότι μετά από 15 χρόνια βιάστηκα να κρίνω κάποιον γιατί δεν έκρινα κάποιον αλλά τον τρόπο χρήσης συγκεκριμένου εξοπλισμού με συγκεκριμένες δυνατότητες, ο οποίος δεν είναι ''συμβατός'' με την τοπογραφία. Συμφωνώ ότι δεν είναι εύκολο να αγοράσει ή να νοικιάσει ο καθένας GPS. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να κάνει κάτι με λάθος τρόπο και το οποίο σε τελική ανάλυση ζημία σε σένα θα κάνει και στον πελάτη σου..

Και γω θέλω να κατασκευάσω μια σήραγγα για το μετρό αλλά επειδή μπορώ να αγοράσω μόνο κασμά και έχω και ένα τζιπάκι, να τον δέσω στο καπώ και να το βαφτίσω μετροπόντικα...

 

Όπως βλέπεις απάντησα στο post όχι μόνο επειδή το ζήτησες αλλά κυρίως γιατί τα ζητήματα που έθεσες είναι ουσιαστικά και εύστοχα

Για το τελευταίο σκέλος τώρα ''...κάνε 3 δουλειές στην αθήνα για crash test της υπογραφής σου...''

Αν εννοείς ότι λόγω ανταγωνισμού κλπ. είναι δύσκολο να επιβιώσεις στην Αθήνα συμφωνώ. Και στην Καστοριά και στο Ηράκλειο και στην Αλεξανδρούπολη όμως είναι δύσκολο. Παντού υπάρχει ανταγωνισμός, οικονομική δυσπραγία στο κοινωνικό σύνολο κλπ.

Η υπογραφή μου δεν έχει να κάνει με την δουλειά αλλά με μια γενικότερη θεώρηση των πραγμάτων που κατά την άποψή μου βοηθά να αποφορτιζόμαστε και να απολαμβάνουμε την ζωή μας κάθε μέρα και στα εύκολα και στα δύσκολα.

Τα λεφτά (και η πολλή δουλειά) σίγουρα δεν φέρνουν την ευτυχία συμφωνώ όμως ότι και η έλλειψή τους μπορεί να φέρουν ως παρεπόμενο την δυστυχία.

Το crash test το έχω κάνει με άλλον τρόπο...

Κάνε και συ μελέτες για το δημόσιο, να έχεις να μαζεύεις 100 ή 200Κ από τελειωμένες δουλειές και να έρχονται μέρες που δεν έχεις ούτε για βενζίνη να πας για δουλειά...ο καθένας μας ξέρει μόνος του τα ζόρια του φίλε μου και να είσαι σίγουρος ότι δεν μιλάω ''εκ του ασφαλούς''.

Αυτό που λέω τελικά, είναι απλό. Να είμαστε σωστοί επαγγελματίες γιατί οι ''εκπτώσεις'' στην ποιότητα της δουλειάς μας είναι προβλήματα που θα κληθούμε μελλοντικά να αντιμετωπίσουμε. Πρώτα λοιπόν προστατεύουμε τον εαυτό μας και την επαγγελματική μας υπόσταση ως πρόσωπα και ως επαγγελματικοί κλάδοι. Σίγουρα κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους (τοπογράφοι, δασολόγοι, πολιτικοί μηχ/κοι κλπ) αλλά δεν πρέπει να προσαρμοστούμε εμείς χαμηλά, πρέπει οι ''κακοί'' να ανέβουν επίπεδο ή να ''απομονωθούν''.

thx και συγνώμη για το μακροσκελές του post.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι να ρωτησω :

 

1.τελικα τα gps-navigation τι ακριβεια δινουν?1 μετρο?

2.οι συντεταγμενες που δινουν ειναι σε εγσα και αν οχι σε ποιο συστημα?μπορουν ευκολα να μετατραπουν σε εγσα?

3.τα γεωδαιτικα και οχι διπλοσυχνα τι ακριβεια δινουν?5 εκατοστα?

απο ποια τιμη ξεκινουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.