Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS χειρός


Recommended Posts

re:θεοχάρης

ένεκα της κρίσης....πενία τέχνας κατεργάζεται..

αλλά έλεος ρε γμτ...έχουν αναπτύξει και μεθοδολογία?

να υποθέσω πως η μέθοδος τους περιλαμβάνει και τις ελλείψεις σφαλμάτων? ή μήπως αυτό το έχουν για τις μεταπτυχιακές σπουδές

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To NexTeq T8 τι σας λεει?

 

Ειμαι σε διλημμα αναμεσα σε αυτο και το Μagellan MobileMapper10, το Μagellan ομως ερχεται με εξτρα το λογισμικο που απαιτειται για να περασεις τα σημεια σε υπολογιστη, γυρω στα 200 € παραπανω.

 

Σας παραθετω και link

http://www.geosense.gr/site/xPage.asp?sid=675&LangId=5&ShowMenu=True

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

το MobileMapper ξεφεύγει από τη κατηγορία των απλών GPS χειρός. Είναι ένα εργαλείο για συλλογή δεδομένων για GIS..... Έχει κάμερα στα 2Mpixels (αν δε κάνω λάθος) και καταγραφή φωνητικών δεδομένων, καθώς επίσης καταγράφει σε layer που τα προκαθορίζεις εσύ, ώστε να είναι άμεσα αναγνώσιμα από ανάλογα προγραμματα. Μπορείς να συνδέσεις φωτό που τραβάς με τη γεωγραφική θέση του αντικειμένου όπως επίσης είναι και ένα αρκετά ικανοποιητικό pda....

Είναι εργαλείο που αξίζει αν έχεις δουλειά ανάλογη να κάνεις......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να αγοράσω ένα gps χειρός. Τι μου προτείνετε? Κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο? Ρωτάω πάλι γιατί από το τελευταίο post έχει περάσει αρκετός καιρός.

 

Ουσιαστικά το θέλω για να μπορώ να προσδιορίζω που είναι τα γήπεδα (π.χ. εκτός σχεδίου) και για να έχω μια πρώτη ιδέα γενικά για τη θέση τους και το εμβαδόν τους. (Δεν το θέλω για να κάνω τοπογραφικά. )

Link to comment
Share on other sites

marita έχω το garmin etrex, ρυθμισμένο σε ΕΓΣΑ από τον αντιπρόσωπο και είναι μια χαρά για μια πρώτη εικόνα των εκτάσεων στο ktimanet όταν γυρίζεις στο γραφείο. Για χρήση σε εξάρτηση, ούτε λόγος φυσικά. Αν θυμάμαι καλά, είχε ~100ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ yian για την απαντησή σου.

 

Το εψαξα λίγο και ειδα πολλά οτι υπάρχουν πολλά μοντέλα (πχ. garmin etrex 10, garmin etrex 20 κλπ). Εσύ σε ποιο αναφέρεσαι?

 

Μου προτειναν και το magellan explorist 310. Είναι πανω κάτω τα ίδια?

 

Το magellan explorist 310 φαντάζομαι δεν μπορεί να ρυθμιστεί σε ΕΓΣΑ. Θα πρέπει να κάνω μόνη μου τι μετατροπές. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Χμ...κρίνοντας από τις φωτό στο διαδίκτυο καταλήγω ότι έχω το garmin etrex H7262, δυστυχώς έχει περάσει αρκετός καιρός από την αγορά του και δεν θυμάμαι παραπάνω λεπτομέρειες.

Το μηχανάκι είναι απλό και τίμιο για τη δουλειά του. Το ανάβεις, στέκεσαι στο σημείο που θέλεις για 1-2 λεπτά , σου δίνει ένα ζευγάρι Χ,Υ , το αποθηκεύεις και τέλος.

 

Η ρύθμιση σε ΕΓΣΑ είχε γίνει από τον αντιπρόσωπο, δεν παρακολούθησα τη διαδικασία ούτε γνωρίζω δυστυχώς πως γίνεται...απλά όταν το αγόρασα τον παρακάλεσα να μου το σεττάρει σε ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν ψάχνεις το ίδιο...εγώ που θέλω ΑΠΛΩΣ να εντοπίσω μια εκταση στο πεδίο εφόσον έχω τα Χ,Ψ σε εγσα το κάνω με το κινητό.

 

Και το αντίθετο γίνεται. Αν πάς δηλαδή να εντοπίσεις ενα γεωτεμάχιο, παίρνεις τα φ λ του και τα μετατρέπεις στο γραφείο σε εγσα.

 

Φυσικα στο υπερπερίπου ολα αυτά ετσι! Μη νομίζεις κανείς που διαβαζει πως κανουμε τοπογραφικα με το...κινητό.

 

Η παραπάνω περίπτωση κοστίζει 0 ευρώ.

 

Αλλιως αγοράζεις ένα χειρός, το garmin etrex, dakota 20,30 ktl ειναι μια χαρά και ερχονται προρυθμισμένα απ'τους πωλητές. ************ μπες και παρε 1η γευση απο τιμές. Απο σύντομη αναζήτηση θαρρώ πως εχει άριστες τιμές...

Edited by Gousgounis
Link απο eshop μπορεί να θεωρηθεί διαφήμηση
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν ψάχνεις το ίδιο...εγώ που θέλω ΑΠΛΩΣ να εντοπίσω μια εκταση στο πεδίο εφόσον έχω τα Χ,Ψ σε εγσα το κάνω με το κινητό.

 

Και το αντίθετο γίνεται. Αν πάς δηλαδή να εντοπίσεις ενα γεωτεμάχιο, παίρνεις τα φ λ του και τα μετατρέπεις στο γραφείο σε εγσα.

 

Φυσικα στο υπερπερίπου ολα αυτά ετσι! Μη νομίζεις κανείς που διαβαζει πως κανουμε τοπογραφικα με το...κινητό.

 

Η παραπάνω περίπτωση κοστίζει 0 ευρώ.

 

Αλλιως αγοράζεις ένα χειρός, το garmin etrex, dakota 20,30 ktl ειναι μια χαρά και ερχονται προρυθμισμένα απ'τους πωλητές. www.meimaris.com μπες και παρε 1η γευση απο τιμές. Απο σύντομη αναζήτηση θαρρώ πως εχει άριστες τιμές...

Συναδελφοι μη σας τρομοκρατούν οι απόψεις για το GPS χειρός που ακούγονται κατά καιρούς Η χρήση καθε εξοπλισμού που διαθέτει κάποιος έχει να κάνει με την ακρίβεια απόδοσης δηλαδή ουσιαστικά την κλιμακα απόδοσης του σχεδίου που επίσης έχει να κάνει με την ακρίβεια της εργασίας ανάλογα την αξία γης Αν πχ αποτυπώνει κάποιος μια Βουνοκορφή με αξία γης ουτε 0.2 ευρώ το τετραγωνικό σε κλίμακα 1/5000 μια χαρά είναι το GPS χειρός ακρίβειας μέχρι 3 μέτρων Αλλωστε πολλοί διδακτήκαμε και συνταξη με απλή πυξίδα για ανάλογες κλίμακες Βέβαια θα πρέπει να αναφέρεται η ακρίβεια σύνταξης και η μέθοδος και ο εξοπλισμός στο Τ.Δ. Αν πας να κάνεις εξάρτηση με GPS χειρός ή ακόμα χειρότερα αποτύπωση , σε τοπογραφικό κλίμακας 1/2000 ή 1/1000 ή 1/500 κλπ τότε έχεις σφάλεις σοβαρά Ακόμα και σταθμό να χρησιμοποιήσεις η αξία γης σου καθορίζει την μεθολογία αποτύπωσης που θα κάνεις σε σχέση με την κλίμακα σχεδίασης Πχ αλλιώς θα μετρήσω μια όδευση σε έναν οικισμό κάτω από 200 κατ με μικρή αξία γης και αλλιως σε ένα οικόπεδο σε σχεδιο πόλης όπου αν είναι κοντα σε θάλασσα μπορεί να εφαρμόσω και μέθοδο τριών τριπόδων

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο βέβαια να το πάμε πολύ αλλού, ακόμα και στη βουνοκορφή δεν θα ήταν καλύτερο να πάρεις 3-4 σημεία με το χειροgps και να κάνεις μια οπισθοτομία για να μοιράσεις το σφάλμα αντί να καρφώσεις τη στάση πάνω στη πρώτη μέτρηση?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.