Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αρχαιολογία και παρατράγουδα


mxa055

Recommended Posts

Η πολεοδομία ορθώς δεν τον δέχτηκε διότι με το έγγραφο αυτό δεν σου δόθηκε έγκριση , άρα δεν έχεις πληρότητα φακέλου.

 

Το έγγραφο που έχεις σου λέει θα κάνω δοκιμαστικές για να σου δώσω έγκριση (άρα να πας και πολεοδομία). Και όταν θα πας να χτίσεις θα με ειδοποιήσεις να είμαι παρών στην εκσκαφή.

 

Δοκιμαστικές με JCB , συνεννοείσαι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια τσαπα μεγαλη..

Να "του ξεφυγει" και λιγο του χειριστη, να τα γ@#$# ολα....

 

Μπα δεν παίζει αυτό... στέκονται μπροστά στην τσάπα (με κίνδυνο να τραυματιστούν και να τους πληρώνεις κιόλας) και δεν σε αφήνουν να κάνεις πόντο πέρα από αυτό που λένε.

 

Εγώ δεν έχω καμμία απαίτηση να καταστραφούν αρχαία ευρύματα οποιασδήποτε σημασίας (όχι πέτρες διάσπαρτες όμως να χαρακτηρίζονται αρχαία ευρύματα), και ναι να βρίσκεται εκεί η υπηρεσία και να δίνει οδηγίες και τα πάντα. Αλλά αυτά να γίνονται πάντα με την λογική για οδηγό και όχι την υποκειμενική κρίση του καθενός για το πως θα πρέπει να γίνονται αυτά τα πράγματα. Επίσης δεν είμαι υπάλληλος της αρχαιολογίας, ούτε αρχαιοκάπηλος, ούτε γιδοβοσκός, απαιτώ σεβασμό και επαγγελματισμό από ανθρώπους που τρώνε το ψωμί τους από τους φόρους μου.

 

Εμένα όταν μου αναθέτει το αφεντικό μου ένα project και με ρωτάει πότε θα τελειώσει και πόσο θα κοστίσει κάνω μία πρόβλεψη. Δεν λέω, δεν ξέρω τι θα προκύψει και πότε θα τελειώσει και αν θα τελειώσει ποτέ, γιατί αν το πω σημαίνει πως δεν είμαι επιστήμονας αλλά τυχαίος και δεν κάνω για αυτή την δουλειά. Αν πέσω έξω δε κατά πολύ θα υποστώ τις ανάλογες κυρώσεις. Δεν καταλαβαίνω πως ένας αρχαιολόγος δεν μπορεί να κάνει μία εκτίμηση έστω και προσεγγιστική.

 

(τσέκαρε με τον μηχανικό σου αν δεν έχει καθόλου υπόγεια κι αν ακόμα και η θεμελίωση είναι με μηδενική εκσκαφή αν απαιτούν εκσκαφές για την αρχαιολογία)

Αν δεν απαιτούν, τότε τσέκαρε μαζί του αν κάνοντας τώρα αλλαγή στην άδεια και με τις εκσκαφές που έχουν ξεκινήσει μπας και την γλυτώσεις.

Οι πιθανότητες το οικόπεδο σου να είναι υπό αρχαιολογική σκαπάνη για πολλά χρόνια είναι σημαντικές.

 

Δυστυχώς χωρίς υπόγειο για αποθηκευτηκό χώρο και γκαράζ το συγκεκριμένο σπίτι δεν αξίζει τον κόπο να χτιστεί αφού είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχαιολογικός χώρος που "ενδέχεται" να είναι δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυο ως αναζήτηση...

 

Εγώ με την γκαντεμιά που με δέρνει, θα βρω ολόκληρη θαμμένη πόλη...

Link to comment
Share on other sites

....

... Δεν καταλαβαίνω πως ένας αρχαιολόγος δεν μπορεί να κάνει μία εκτίμηση έστω και προσεγγιστική.

...

...

...

Δυστυχώς χωρίς υπόγειο για αποθηκευτηκό χώρο και γκαράζ το συγκεκριμένο σπίτι δεν αξίζει τον κόπο να χτιστεί αφού είναι μικρό.

Δυστυχώς τότε ατύχησες.

 

 

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν υπάρχει κάτι από την γη, τι είναι αυτό το κάτι κι αν αξίζει να βρεθεί.

Ο ανιχνευτής μετάλλων θα βρει μέταλλα. Αγάλματα ή και πήλινα όμως πώς να τα βρει? Πέτρες από αρχαία κτισίματα πώς να τα βρει?

Μόνο τομές αν υπάρχει ένδειξη.

Κι αν βρουν κάτι τότε πάνε με το κουταλάκι.

 

Και πληρώνεις εσύ εκτός αν περιμένεις ποτέ θα βρει κονδύλια το υπουργείο πολιτισμού για τον συγκεκριμένο χώρο. 50 χρόνια και βαλε είναι η συνήθη πρακτική για ασαφή δείγματα.

Βγαίνει δε απόφαση για εγκιβωτισμό σε σκυρόδεμα μέχρι να βρεθούν τα λεφτά.

Το 50 χρόνια συνήθη πρακτική που σου γράφω ήταν προ οικονομικής κρίσης με τις παχιές τις αγελάδες να βγάζουν γάλα.

 

Στις 999 από τις 1000 περιπτώσεις δεν έχει τίποτα.

Μια στις χίλιες όμως μπορεί να είναι σημαντικό.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει η Γη που ζούμε έχει Ιστορία.

 

Ότι βρέθηκε μέχρι τώρα, είναι από την πιθανότητα λιγότερο κι από το 1 προς 1000 που σου έλεγα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν στις περισσότερες περιοχές της Αττικής οι τομές γίνονται μετά τη έκδοση της άδειας . Εκ των προτέρω τομές γίνονται μόνο αν είναι γνωστή η ύπαρξη σημαντικών ευρημάτων σε όμορα οικόπεδα .

Από τα περιγραφόμενα σου υποθέτω πως είσαι Αρτέμιδα (Λούτσα κοινώς) και ο τεχνίτης που αναφέρεις λειτουργεί πιο αρχαιολογικά και από αρχαιολόγο .

Δυστυχώς έμπλεξες . Όμως δεν έχεις επιλογή και η διαδικασία είναι κοινή για όλους . Όσο δε , τους τσαντίζεις τόσο δεν θα τελειώνουν . Εννοείται πως δεν είναι δυνατόν να σου προσδιορίσουν πότε θα τελειώσουν αφού κινούνται και ψάχνουν στο άγνωστο .

Οπλίσου με υπομονή και χρήμα , μπας και τελειώσεις . Σε άλλες περιπτώσεις πάντως στη Λούτσα τους πήρε από 3μήνες ως ...

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες από αρχαία κτισίματα πώς να τα βρει?

Υπάρχουν ultra-wideband εφαρμογές που μπορούν να τα βρουν αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Ότι βρέθηκε μέχρι τώρα, είναι από την πιθανότητα λιγότερο κι από το 1 προς 1000 που σου έλεγα πριν.

Αν είναι έτσι τότε η αρχαιολογία έπρεπε να είναι παρών ακόμα και στην παραλία που σκάβει το πιτσιρίκι με τα φτυαράκια του γιατί ίσως βρει την ατλαντίδα.

 

Εγώ δεν απελπίζομαι, ούτε το βάζω κάτω, ούτε είμαι fan των υπερ-απαισιόδοξων απόψεων που λένε την έκατσες, τράβα δέσε μια πέτρα στον λαιμό σου και τα συναφή. Απλά δεν μπορώ να μην εκφράσω την δυσφορία μου για το παρών καθεστώς που επικραττεί και προτιμώ εποικοδομητικές συζητήσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε μία αφύπνιση του πολίτη έναντι τέτοιων φαινομένων.

 

Υπενθυμίζω πάντα πως μιλάμε για 90τμ σκάμα και όχι για εκατοντάδες τετραγωνικά όπως ακούω σε παρόμοιες περιπτώσεις. Βέβαια κάποια κομμάτια της ταλαιπωρίας είναι άσχετα με το μέγεθος, αλλά το κύριο μέρος που σχετίζεται με το σκάψιμο πιστεύω πως είναι άμεσα συνδεδεμένο με το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ultra-wideband εφαρμογές που μπορούν να τα βρουν αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

...

...

 

Εγώ δεν απελπίζομαι, ούτε το βάζω κάτω, ούτε είμαι fan των υπερ-απαισιόδοξων απόψεων που λένε την έκατσες, τράβα δέσε μια πέτρα στον λαιμό σου και τα συναφή.

...

Θα χαρεί ιδιαίτερα το υπουργείο πολιτισμού αν τους το κάνεις δωρεά ειδικά αν βρίσκει τα πάντα.

 

 

Καλά κάνεις και δεν απελπίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να τα βάλει με την Αρχαιολογία είναι ..ο χρόνος :

 

Κάποιος πριν από αρκετά χρόνια στην Αττική , έπεσε σε μια τέτοια περίπτωση. Τα ευρήματα εκεί θεωρήθηκαν σημαντικά και το οικόπεδο κρίθηκε απαλλοτριωτέο.

Ο άνθρωπος αγόρασε και έκτισε αλλού το χρώμα του χιλιάρικου όμως δεν το είδε ποτέ από το κράτος για το απαλλοτριωτέο.

 

Ετσι μετά από 20 χρόνια έγινε άρση της απαλλοτρίωσης και το οικόπεδο πουλήθηκε. Το οικοπεδάκι όμως λόγω αλλαγής πολεοδομικών διατάξεων δεν ήταν πλέον οικοδομήσιμο.

 

Ο νέος ιδιοκτήτης τράβηξε από πάνω ένα αυθαίρετο καμμιά 100 m2 και το πανηγύρι τελείωσε.

 

Συμπέρασμα : Mόνο ο χρόνος νικά την Αρχαιολογική Υπηρεσία.

Απορία (για άλλη συζήτηση) : Ποιός φταίει τελικά για τα αυθαίρετα στην Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

Απορία (για άλλη συζήτηση) : Ποιός φταίει τελικά για τα αυθαίρετα στην Ελλάδα ?

 

Απαντησεις..

Πασοκ: "η ΝΔ φυσικα..."

ΝΔ : " το ΠΑΣΟΚ φυσικα"

Συριζα : "Το ΚΚΕ"...

ΛΑΟΣ : "Η Ντορα.."

ΚΚΕ: "Οι Αμερικανοι και η ΕΕ..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.