Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αρχαιολογία και παρατράγουδα


mxa055

Recommended Posts

...

Συριζα : "Το ΚΚΕ"...

ΛΑΟΣ : "Η Ντορα.."

ΚΚΕ: "Οι Αμερικανοι και η ΕΕ..."

 

Ξέχασες κάτι :

 

Ο Μέσος Έλληνας : "Φταίει ο γείτονας", "Φταίνε οι 'αλλοι" :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα τελικά προκύψει τίποτα αρχαίο της προκοπής, πάρε μια κινητή καντίνα και βγάλε από τους καφέδες τα σπασμένα. Κάνε και ξεναγήσεις στους τουρίστες που θα έρχονται να το δούν. Αυτά, μαζί με τα τυχερά για την αποκλειστικότητα στο BBC θα σε φτιάξουν μια χαρά! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στυλιαρι που θελουν.....

 

Θυμαμαι σε περιπτωση δικη μου, μου ειχε επισημανει η αρχαιολογια οτι θα ειναι παρον στις εκσκαφες της θεμελιωσης..

 

Ηρθε ενας αρχαιολογος με τουπε, λες και ηταν δεν ξερω και γω ποιος...

Πηγα και πηρα καδεφες για ολους...

Και τον ρωτησα αν θελει...

Η απαντηση...

"Οχι οχι καφε τωρα, εχουμε δουλεια.."...

 

 

 

Τι συνταχνιακη αντιληψη ειναι αυτη?! Ελα μωρε που θα ρωτησουμε και τους αρχαιολογους τωρα.. Αυτου του στυλ οι θεωρηση δεν ευνοει καμια προοδο πολιτισμου. Καμια επιστημη, καμια μορφωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τωρα.. Μιση ωρα εγραφα και πριν μολις μισο λεπτο δεν με αφησε το συστημα να παραθεσω! Εχω και παρεαεχω!!

 

Εχω παθει προσωπικα ζημια αγαπητε απ την αρχαολογια. Θεωρεις δηλαδη οτι η πολεοδομια ειναι πιο ενταξει? Η οτι την πολεοδομια και τα παρατραγουδα της τα δημιουργησαν μαστοροι και τζακαδες?! Γιατι εκλεισες αυθαιρετα λεγοντας την τελευταια (λεξη, θα το πω ευπρεπως) το θεμα με τ τζακια? Δεν σου κανω ανακριση αν θες μου απαντας σε οτι.. απορω.. Επιμενω λοιπον, διεκδικηστε προσπαθειστε, ωστε και φουρνο μικροκυματων να ''τοποθετησει'' καποιος σπιτι του να χρειαζεται η συμβολη σας. Δεν εχω καμια αντιρρηση, κανενα χασιμο εγω. Το καταλαβαινεις αυτο που λεω η θα κλεισεις κ εδω το θεμα ως.. εκτος θεματος? Και σωστα τα λεω δημοσια τα παραπονα, γιατι κ εσυ δημοσια ειπες την τελευταια λεξη και με φιμωσες ωστε να μην υπαρξουν διαξιφισμοι! Η σκεφτεσαι και λειτουργεις δημοκρατικα η οχι. Αν προβαλεις την ισχυ σου φυσικα και θα ΜΕ βουλωσεις. Οπως αγαπας..

 

Εν ταχει τωρα πια. Επαθα απο αρχαιολογια! Πηγε ο μηχανικος μου (πολυ γνωστος μου) με εναν.. αερα να παρει τ υπογραφη, ο νεοδιοριζομενος αρχαιολογος προσβαλθηκε απ τον τροπο του και ειπε οχι. Θα γινουν τομες! Κ ξεροντας απ τ πατερα μου οτι εκει ειχε κοκκαλα το ειπα στ μηχανικο.. Μην φοβασαι θα χαραμισεις μια μερα, επεσα σε περιεργο.. κ οι μερες γινανε πολλες ομως! Ξεμπερδεψα με τον εξης τροπο (εφ οσον τα ευρηματα δεν ηταν τελικα αρχαια αλλα τουρκικο λαικο νεκροταφειο) καθε μερα ημουν απ εξω στα γραφεια τους, με βαρεθηκανε. Ετυχαν μερες (3) που απο τ οκτω εως να σχολασουν ημουν εκει απ εξω. Κουβαλησα κοσμο, πληρωσα αδικα εργατες (ακριβως οτι διαβασα σε καρμπον) αλλα ξεμπερδεψα σε 2 μηνες επειδη ο αρχαιολογος τελικα αποδειχτηκε φιλοτιμος ανθρωπος, προωθησε τ θεμα στ βυζαντινους γρηγορα, εκει ξανα τα ιδια αλλα τελειωσα. Με τσαμπουκαδες και με υφος αυτοι δε παιζονται. Κανενα χαρτι, καμια επισημη βεβαιωση, με τα λογια η διευθυντρια με.. αφησε. Εστειλε αρχαιολογο τα σκεπασαμε παρουσια του αλλα.. οτι ωρα γουσταρουν αυτοι ερχονται, τ ξηλωνουν ολα και σκαβουν. Αποκλειεται να συμβει αυτο γιατι δεν εχει αξια το θεμα γ αυτους αλλα.. Δεν το αποχαρακτηριζουν με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έκανα αίτηση στην Αρχαιολογία, υποβάλλοντας και τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης για δοκιμαστικές τομές.

΄Ήρθαν για την αυτοψία και τώρα περιμένω την υπογραφή όπως είπαν για να προχωρήσω στην έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις τομές.

 

Όμως τώρα ο ιδιοκήτης μου είπε ότι λόγω οικονομικών θεμάτων, θέλει να αλλάξουν τα σχέδια και να σχεδιαστεί και να κατασκευαστεί το μισό κτίριο!

Πρέπει να κάνω νέο διάγραμμα κάλυψης και να το πάω στην Αρχαιολογία ή από την στιγμή που το νέο θα είναι μικρότερο από αυτό που κατέθεσα στην Αρχαιολογία δεν υπάχει πρόβλημα;

Εννοείται ότι το νέο κτίριο (το μισό από το αρχικό) θα βρίσκεται μέσα στο διάγραμμα κάλυψης του αρχικού.

 

Εαν αφήσω το παλιό διάγραμμα κάλυψης στην αρχαιολογία για να μην μπλέκω γραφειοκρατικά, και στον φάκελο στην Πολεοδομία καταθέσω το νέο διάγραμμα κάλυψης θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Λιγότερο θα χτίσω τελικά και όχι περισσότερο και όπως είπα εντός του αρχικού περιγράμματος.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με ένα τηλεφώνημα στην αρχαιολογία θα πάρεις την πιο αξιόπιστη απάντηση που θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Αν σκάψεις και προχωρήσεις σε σκυροδετήσεις χωρίς να έχεις καλέσει την αρχαιολογία τι κυρώσεις υπάρχουν.

Ακαδημαικά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκάψεις και προχωρήσεις σε σκυροδετήσεις χωρίς να έχεις καλέσει την αρχαιολογία τι κυρώσεις υπάρχουν.

Ακαδημαικά ρωτάω.

Σίγουρα ανάκληση της άδειας...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.