Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα πάνω κάτω στη δόμηση εντός οικισμού


strudel7878

Recommended Posts

15% κλίση είναι στο 1 μέτρο να ανεβαίνει 15 εκατοστά. Στην δική μου περιοχή το 98% των οικοπέδων σε όλα τα χωριά έχουν κλίση άνω των 30% και είναι και φυσιολογικό. Μόνο η πλατεία του χωριού έχει κλίση μικρότερη του 15%. Οπότε κτήρια προ του 1900 χτιζόντουσαν από φέρουσα λιθοδομή με ύψος 7,50 μ. και εμείς στο 2011 θα είμαστε αναγκασμένοι να φτιάξουμε και να μείνουμε σε κτήρια με ύψος 4,50 μ.????? Μπορεί ο παππούς μου να πέρασε πολέμους , κακουχίες, πείνες, να μην είχε ρεύμα , νερό , να έχεζε έξω από το σπίτι αλλά ένα διώροφο ψιλοντάβανο γαμ.......νο σπίτι το είχε που να πάρει

 

τωρα το είδα JOHNYMAL.... Πρόσεξε φίλε μου αν μιλάμε την ίδια γλώσσα με αυτούς τους τρόμπες τότε αυτό που κατάλαβες εσύ κατάλαβα και εγω... και είμαι σίγουρος οτι αυτό εννοούνε.....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις νομιμοποιήσης του ν. 4014 τι θα γίνει; Με ποιό ΠΔ θα πάνε; με το νέο φυσικά! Ε ρε γλέντια αμα δε βγαίνουν οι συντελεστές!

Πολύ σημαντικό ζήτημα....

Για τις νομιμοποιήσεις εντός 3 ετών του 4014 πιστεύω ότι θα λαμβάνουμε τα ήδη ισχύοντα πρίν το ΦΕΚ αυτό, αφού υποτίθεται ότι η ανέγερση των αυθαιρετων που υπάγονται στον 4014 έγινε μέχρι τον Ιούλιο 2011.

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον αυτό να απαντηθεί... μην πάρουμε στον λαιμό μας ανθρώπους βεβαιόνοντας ότι μπορούν να βγάλουν άδεια νομιμοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

σε συνεχεια του παραπανω post μου, νομος 2831/2000, αρθρο 20 ,παραγραφος 5 , σε συνιδιοκτητα οικοπεδα στα οποια μειωνεται ο σ.δ. εφοσον ενας ιδιοκτητης εχει οικοδομησει κατα το ποσοστο συνιδιοκτησιας του με βαση το παλιο σ.δ. , η επιφανεια της προσθηκης που επιτρεπεται να πραγματοποιηθει κ μονο για κατοικιες ειναι ιση με το γινομενο του νεου μειωμενου σ.δ. επι το ποσοστο συνιδιοκτησιας επι του οικοπεδου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή και διευκρίνηση από ΥΠΕΚΑ

 

την τελευταια 10ετια εχουν βγει απειρες αδειες με βαση αυτον τον νομο σε περιοχη που υπηρξε μειωση συντελεστη,παντα για συνιδιοκτησιες αναφερομαι....αν το υπεκα θεωρει οτι δεν θα επρεπε να εφαρμοζεται η παραγραφος 5,αρθρο 20 ας το εγραφε στον καινουριο νομο,χιχι...

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικός και αυτός ο Νόμος.....μαζί με τον 4014...Σαφέστατος...ή εγώ είμαι ξανθιά ή αυτοί δεν ξέρουν τί τους γίνεται!!Αλλά φυσικά , ένας από αυτούς εάν είχε δουλέψει έστω και μία φορά στη ζωή του , δεν θα είχαμε αυτά τα προβλήματα.

Τ.Ε.Ε. , Τ.Ε.Ε. είσαι εδώ;; Θα γίνει κάτι ή θα το καταπιούμε και αυτό;;;

Αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα , επίτηδες βγάζουν νόμους-γρίφους , γιατί εφόσον δεν έχουμε δουλειά , κάτσε μηχανικέ και διάβασε τον καμμιά 40 φορές για να τον καταλάβεις....Μην περνάει ο χρόνος σου έτσι!!Δουλειά μας βρήκαν....

Γρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω την βοήθειά σας........ έχουμε σπάσει τα μούτρα μας 5+... χρόνια στο πολυτεχνείο για να τελειώσουμε και........

  • Νόμος 3843/10 ημιυπαίθριος (αποδείχτηκε εισπρακτικός με ασάφειες)
  • Νόμος 4014/11 θα αποδειχτεί μούφα και αντισυνταγματικός
  • Νόμος για τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων (τελείως άκαιρος)
  • Καλλικράτης- διάλυση νομαρχιακών πολεοδομιών σε δημοτικών (όσοι δήμοι έχουν μηχανικούς)
  • Νόμος για τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών - διάλυση πολεοδομιών
  • ΦΠΑ
  • Αύξηση αντικειμενικών
  • Φόρος - έκτακτη (μόνιμη) εισφορά ακινήτων

Έχω άδειες πρό καλλικράτη στην πολεοδομία 15 μήνες δεν προχωράει τιποτα

Εγώ κάθομαι στο γραφείο μου και νοιώθω αντιπαραγωγικός....

Ο χειρούργος γιατρός όταν κάνει επέμβαση σε έναν ασθενή έχει κάποιον απο το υπουργείο Υγείας και τον ελέγχει? Εμείς γιατί να έχουμε ρε παιδιά?

 

Ο τζίτζικας και ο μύρμηγκας στην δική μου ιστορία ο έξυπνος και ο μαλ.....κας

Ο μύρμηγκας ήθελε να φτιάξει ένα σπιτάκι πήγε σε έναν μηχανικό πλήρωσε την μελέτη της αδείας του, έφτιαξε το σπίτι του πλήρωσε το ΙΚΑ του, πλήρωσε τον λογιστή του για το ΕΚΚΟ , αφού πλήρωσε το ανάλογο ΦΠΑ , πήρε ρεύμα αφού πλήρωσε την επίβλεψη στον μηχανικό σύνολο 50.000 €

Ο τζίτζικας στα παπαρια του έχτισε ένα αυθαίρετο σε ένα γηπεδάκι 1 στρέμμα δίπλα στην θάλασσα και οριακά έξω από τον αιγιαλό , δεν πλήρωσε μηχανικό του ήταν άχρηστος, δεν πλήρωσε ΙΚΑ, δεν ήθελε ΦΠΑ τιμολόγια και αποδείξεις, πήρε ρεύμα είτε γιατί είχε κονε τον διευθυντή της ΔΕΗ (μη ξεχνάμε η ΔΕΗ εισπράττει άρα ψιλοχέστηκε αν είναι αυθαίρετο) είτε γιατί είχε γεώτρηση είτε γιατί έφτιαξε μία αποθήκη 15 τ.μ. μικρής κλίμακας. Σκάει μύτη ο νόμος 4014/11 και το νομιμοποιεί με 20.000 €. Ποιος είναι ο έξυπνος και ποιος ο μαλ...κας???

Ποιος έξυπνος πάει σε μηχανικό???

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε pao.ang το παράδειγμά σου τα λέει όλα... πολύ απλά αυτοί οι άνθρωποι πάνω στο μανιοκαταθλιπτικό τους παροξυσμό για νόμους-εγλυκλίους-περιβαλλοντικές αλλαγές κλπ σε συνδυασμό με τις φαντασιώσεις τους για έναν τέλειο κόσμο (τί αλλο να υποθέσω?)... χάνουν το δάσος παντελώς...

Το αποτέλεσμα θα είναι πολύ απλά να δημιουργήσουν μία νέα γενιά αυθαιρέτων και ορδές ανέργων μηχανικών.... δεν γίνεται να ποινικοποιείται η κατοχή γής, η κατοικία. Απορώ... σκ#τ# έχουν στο μυαλό??? δεν μπορούν να κτανοήσουν ότι με το τσουνάμι αυτό νέων νόμων, αύξηση κόστους οικοδομικής άδειας, τρελών κ απανωτών περιορισμών δόμησης, ανεκδιήγητων πολλαπλών φόρων στα κτίσματα, το αποτέλεσμα θα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετο με αυτό που φαντασιώνονται??? Δεν θα κτίζει κανείς πλέον και όποιος το κάνει θα είναι είτε ξένη πολυεθνική (μήπως εν τέλη εκεί αποσκοπούν?), είτε αυθαίρετος... και καθε 2-3 χρόνια θα βγάζουν νόμους-συγχωροχάρτια για να εισπράξουν αυτά που θα εισέπρατταν έτσι κι αλλιώς άν είχαν αφήσει τα πράγμτα ώς είχαν ή αν έκαναν μεθοδικά τις αλλαγές με προγραμματισμό δεκαετίας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το παταρι με ξηρά δομηση ειναι το ποιο αστείο ....Διάσπαση ογκου,πρώτο κτίριο κτλ.Σε λίγο και το πατάρι του μπάνιου θα έχει στατικά με αναλυτικο κιολας...με ελέγχους για τυχόν ποντίκια ,μεγάλους θερμοσίφωνες κτλ.Τα τυπάκια με τους ποδονόμους-υπονόμους ειναι διανοητικός καθυστερημενα αλλα επιμένουν πως ειναι ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ...

 

kontegr ακριβώς αυτό θέλουν να μην αφήνουν τους μικρούς να κάνουν τίποτα..απλά.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα διάβασμα σας αναφέρω ότι : Καταργήθηκε η δυνατότητα κατασκευής εξώστη 1,0μ μέσα στο Δ. Αρα από εδώ και πέρα οι εξώστες σταματάνε εκεί που ξεκινάει το Δ>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.